Główna :  Dla autorów :  Archiwum :  Publikacje :  turystykakulturowa.ORG

 

Data wydania 10 stycznia 2015, redaktor prowadzący numeru: Armin Mikos v. Rohrscheidt

Numer 1/2015 (styczeń 2015)

 

Propozycja pobytu kulturowo-turystycznego na Ziemi Myślenickiej

 

Karol Witkowski
(opracowanie)

Dzień I. Myślenice

1. Rynek
Poznawanie Ziemi Myślenickiej warto rozpocząć od spaceru po jej stolicy. Już od średniowiecza życie w Myślenicach ogniskuje się wokół rynku. Rynek na obecnym miejscu został wytyczony w XV wieku. Najstarszy budynek, który przetrwał do czasów współczesnych jest jednak znacznie młodszy. Kamienica pod numerem 27 powstała pod koniec XVIII wieku. Swoją nazwę - "Pod Matką Boską", zawdzięcza wmontowanemu w XIX wieku w elewację budynku wizerunkowi Matki Boskiej Myślenickiej. Wewnątrz obiektu obejrzeć można zachowane rokokowe stiuki i sklepienie zwierciadlane. W budynku znajduje się biblioteka publiczna.
Innym obiektem przykuwającym wzrok jest budynek Urzędu Miasta, z końca XIX wieku, zaprojektowany przez Jana Sasa-Zubrzyckiego. Spacerując po centralnym placu miasta warto zatrzymać się przy rzeźbie św. Floriana i fontannie, o wdzięcznej nazwie - Tereska, pochodzącej z 1893 roku. Drogi wychodzące z rynku jeszcze w XX wieku były głównymi arteriami miasta, w kierunku Krakowa, Zakopanego i Bochni.

2. Dom Grecki
W pobliżu rynku, przy ul. Sobieskiego, znajduje się gmach dawnego zajazdu. "Dom Grecki" powstał w XVIII wieku przy trakcie z Krakowa. Budynek przykryty jest łamanym dachem polskim, front zdobi ryzalit. Wnętrze "Domu Greckiego" kryje zbiory Muzeum Regionalnego. Obok eksponatów warto przyjrzeć się belkowanym i krzyżowym stropom. W wędzarni znajduje się ciekawy komin w kształcie butelki, który zbierać miał dym z całego pomieszczenia. Muzeum posiada ekspozycję archeologiczną, etnograficzną, wnętrz mieszczańskich oraz poświęconą II wojnie światowej. W pobliżu "Domu Greckiego" warto zatrzymać się przy budynku szkoły podstawowej. Gmach wystawił w II poł. XIX wieku August Montleart.

3. Kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Z pierwotnego gotyckiego gmachu kościoła ostała się tylko nawa i prezbiterium. Świątynię wybudowano w 1465 roku, po czym wielokrotnie ją przebudowywano. Kamienna wieża pochodzi z XVI wieku, neogotycki hełm wykonano w 1900 roku. Główny ołtarz pochodzi z XIX wieku. W kościele znajdują się dwie boczne kaplice. Starszą - Matki Boskiej Myślenickiej, wystawił Stanisław Koniecpolski w XVII wieku, jako wotum za uzdrowienie syna. Kaplica wybudowana została z kamienia, nakryta jest kopułą. Główny ołtarz kaplicy mieści cudowny obraz Matki Boskiej Myślenickiej. Na zewnętrz kaplicy znajduje się wykuta stopa z napisem Chwyćmy się śladów Maryjej. Druga, młodsza kaplica, poświęcona Panu Jezusowi została wybudowana w XVIII wieku. W pobliżu kościoła znajdują się nagrobki - pozostałość po XVIII-wiecznych pochówkach.
Proponowane miejsce obiadu: Restauracja Cydron, Myślenice, Rynek 20

4. Kościół pw. św. Jakuba na Stradomiu
Kościół cmentarny pochodzi z XV wieku. Gotycka świątynia jest jednonawowa, zamknięta trójbocznym prezbiterium. Przy ścianach zewnętrznych znajdują się przypory. Wewnątrz warto zwrócić uwagę na zachowane gotyckie elementy wykończeniowe - maswerk zdobiący okno w prezbiterium oraz ostrołukowy portal wejściowy. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. W kościele znajduje się również XVII-wieczny barokowy krzyż i fresk "Głowa Chrystusa".
W pobliżu kościoła warto zobaczyć kaplicę "Na studzience". Znajdujące się tam źródło uznawane jest za cudowne. Obiekt wybudowano w miejscu gdzie przed wiekami odprawiano pogańskie nabożeństwa.
Przy drodze wiodącej z Rynku na Stradom wzrok przykuwa neogotycki budynek remizy strażackiej. Obiekt znajdujący się nad potokiem Bysinka wybudowano w 1911 roku według projektu Jana Sas-Zubrzyckiego.

5. Zarabie
We wschodniej części miasta znajduje się, nieco oddalona od centrum, dzielnica Zarabie. Ta część Myślenic znajdująca się, w przeciwieństwie do centrum, na prawym brzegu Raby rozkwitła na początku XX wieku. Miejsce to uprzednio było omijane przez myśleniczan z powodu częstych zmian położenia koryta Raby. W dwudziestoleciu międzywojennym na tym terenie zaczęto budować stylowe wille, które stały się początkiem znanego wówczas letniska. Jednymi z zachowanych i wartych zobaczenia domów są "Irena" i "Gozdawa". Współczesne Zarabie oferuje mieszkańcom i turystom wiele miejsc przeznaczonych do rekreacji. Znajduje się tam zarówno basen, jak i rzeczne kąpieliska. Szereg otwartych obiektów sportowych uzupełnia bulodrom, którym opiekuje się Myślenicki Klub Petanque, który jest pierwszą tego typu organizacją sportową w Polsce. O sportowej wyjątkowości Zarabia świadczy również funkcjonująca tam baza treningowa ekstraligowego klubu piłkarskiego Wisły Kraków. Spacerując po Zarabiu można przyjrzeć się treningom znanych piłkarzy.
Bezpośrednio z myślenickiego Zarabia można wyruszyć czerwonym szlakiem pieszym w Beskid Myślenicki, gdzie tuż nad miastem znajdują się ruiny średniowiecznej baszty. Pozostałości stołpu objęte są ochroną w ramach rezerwatu leśnego "Zamczysko nad Rabą".
Proponowane miejsce noclegu: Hotel Black&White, Myślenice-Zarabie, ul. Leśna 1


Dzień II. Okolice Myślenic

1. Dobczyce
Niewątpliwie jedną z ciekawszych turystycznych destynacji na Ziemi Myślenickiej są Dobczyce. Najważniejszym turystycznym obiektem miasta jest zamek pochodzący z przełomu XIII i XIV wieku. Obecnie budowla jest częściowo odbudowana, a niektóre jej fragmenty utrzymywane są jako trwała ruina. Warownia powstała na stromo wznoszącym się nad dolinę Raby wzniesieniu w celu ochrony szlaku kupieckiego biegnącego jej dnem. Na zamku gościli królowie, a Kazimierz Jagiellończyk w jego murach kształcił swoich synów. Nauczycielem królewiczów, m.in. Kazimierza - późniejszego świętego, był Jan Długosz. Do rozkwitu, w XVI/XVII wieku, zamek doprowadziła rodzina Lubomirskich. Budowlę rozebrano pod koniec XVIII wieku za sprawą jej ówczesnego właściciela - Walentego Dobrzyńskiego. Szlachcic po przypadkowym odnalezieniu skarbu w jednej ze ścian zamku, kazał rozebrać jego znaczną część. Dopiero w 1960 roku zaczęto odrestaurowywać warownię. Obecnie zamkowe mury mieszczą muzeum regionalne. W ramach ekspozycji obejrzeć można zbiory geologiczne i historyczne, a nade wszystko wnętrza i mury dobczyckiego zamku.
Obok zamku znajduje się skansen budownictwa ludowego. Na jego terenie zgromadzono szereg obiektów prezentujących zabudowania Krakowiaków Zachodnich. W skansenie podziwiać można m.in. karczmę "Na zbóju", kuźnię, wozownię, kurnik i... dom pogrzebowy. Muzeum na "świeżym powietrz" znajduje się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.
Spacerując z wzgórza zamkowego do współczesnego centrum Dobczyc zobaczyć można zabudowania starego miasta. W pobliżu dominują mury miejskie z bramą, z XVI wieku. Pozostałością starego miasta jest też kościół pw. św. Jana Chrzciciela wybudowany w stylu józefińskim pod koniec XIX wieku. Obok kościoła znajduje się dzwonnica.
Zamek wznosi się malowniczo nad wodami Zbiornika Dobczyckiego, uruchomionego w 1986 roku. Rezerwuar ten zaopatruje, poprzez ujęcie i wielokilometrowy wodociąg, miasto Kraków w wodę pitną. Ze względu na ochronę jakości wody turystyka i rekreacja na zbiorniku nie jest możliwa. Sztuczne jezioro podziwiać można z korony zapory.
W centrum Dobczyc znajduje się kilka XIX-wiecznych domów oraz ciekawy budynek straży pożarnej. Wyjeżdżając z miasta na południe warto zwrócić uwagę na drewnianą lachowską zabudowę wzdłuż ulicy Marwin oraz na nazwę samej ulicy. Ulicą tą wyprowadzano z miasta na szubieniczne wzgórze skazańców, którzy tam "marli za winy".
Proponowane miejsce obiadu: Restauracja Podzamcze, Dobczyce, ul. Wąska 1

2. Kościół w Dziekanowicach pw. św.św. Marii Magdaleny i Mikołaja
Z przełomu XII/XIII wieku pochodzi jeden z najstarszych zabytków powiatu myślenickiego - kościół w Dziekanowicach. Kamienną świątynię wybudowano w stylu romańskim. W swym układzie pozostała niezmieniona do czasów współczesnych. Kwadratowe prezbiterium oddzielone jest od nawy łukiem tęczowym z oryginalnym gzymsem. Na murach odnaleźć można wiele znaków kamieniarzy budujących kościół. W ścianie prezbiterium znajduje się typowe dla romańskich budowli okno o prześwicie rozszerzającym się na zewnątrz. Wewnątrz świątyni znajdują się polichromie przedstawiające anioły i sceny z Nowego Testamentu.

3. Wiśniowa
W Wiśniowej, podobnie jak w nieodległych Raciechowicach, zobaczyć można zabytkowy kościół, który znajduje się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Świątynię pw. św. Marcina wybudowano w I poł. XVIII wieku. Budowla posiada konstrukcję zrębową. Strop nawy podparty jest słupami. Prezbiterium oddziela od reszty kościoła trójłukowa tęcza.
Przy drodze na południe, w centrum wsi, znajduje się bardzo oryginalny zabytek - drewniana bożnica. Budynek powstał na początku XX wieku, obecnie nie jest wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem.
W Wiśniowej znajdują się dwa cmentarze z I wojny światowej, projektu Gustawa Ludwiga. Na obiekcie numer 374 spoczywa 10 żołnierzy, a na 373 - 39. Na obydwu cmentarzach pochowani są zarówno żołnierze armii austrowęgierskiej, jak i rosyjskiej. Miejsca pochówku znajdują się na polu bitwy, która rozegrała się w pierwszych dniach grudnia 1914 roku.

4. Trupielec
W pobliże wzniesienia Trupielec (wysokość - 476 m n.p.m.) dojechać można od miejscowości Zasań. Na miejscu obejrzeć można linie rosyjskich okopów, z których ostrzeliwano podchodzących od strony Krowiej Góry Austriaków, w grudniu 1914 roku.
W pobliżu okopów znajduje się zespół kurhanów, którym wzniesienie zawdzięcza swoją nazwę. Cmentarzysko pochodzi z VII-IX wieku n.e. Największy kopiec ma średnicę 8 metrów. Obiekty odkryto w 1934 roku. Podczas badań archeologicznych w latach 60. XX wieku stwierdzono, że prochy niektórych zmarłych złożono w glinianych naczyniach wraz z pożywieniem. Ślady prac archeologicznych są widoczne przy kilku kurhanach, w postaci wykopów przecinających je w osi.
Zwiedzanie okopów i kurhanów można urozmaicić spacerem w niewysokim Paśmie Glichowca, gdzie szlaki poprowadzono wzdłuż wygodnych leśnych dróg. Planując pobyt na Ziemi Myślenickiej warto znaleźć czas na choćby krótką wędrówkę wyższymi grzbietami Beskidu Myślenickiego. W górach tych turystów przyciąga m.in. schronisko górskie na Kudłaczach, czy Obserwatorium Astronomiczne na Lubomirze.
 

 

Nasi Partnerzy

 

Copyright ©  Turystyka Kulturowa 2008-2024


Ta strona internetowa używa pliki cookies w celu dostosowania serwisu do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla cookies stosowanych przez nasz serwis.
Zamknij