Główna :  Dla autorów :  Archiwum :  Publikacje :  turystykakulturowa.ORG

 

Data wydania 29 września 2009, redaktor prowadzący numeru: Karolina Buczkowska

Numer 10/2009 (październik 2009)

 

WYWIAD

 

Wywiad z Mieczysławem Leśniczakiem 
Dyrektorem Artystycznym zespołu "Capella Zamku Rydzyńskiego" 


Mieczysław Leśniczak jest trębaczem solistą-kameralistą, absolwentem Liceum Muzycznego oraz Wydziału Instrumentalnego w klasie trąbki Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Przez wiele lat pełnił funkcję trębacza solisty w orkiestrze Teatru Wielkiego, Państwowej Filharmonii w Poznaniu oraz w „Poznańskiej Symfoniettcie", założonej i prowadzonej przez prof. Stefana Stuligrosza, przy chórze „Poznańskie Słowiki".
Jest założycielem i kierownikiem artystycznym kwintetu instrumentów dętych blaszanych „Capella Zamku Rydzyńskiego" działającego przy Zamku SIMP w Rydzynie oraz Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki Myśliwskiej Polskiego Związku Łowieckiego. Koncertuje jako solista-kameralista w kraju i za granicą. 
Capella Zamku Rydzyńskiego jest w Polsce jedynym profesjonalnym zespołem grającym na naturalnych instrumentach dętych blaszanych: rogach myśliwskich, trąbkach sygnałowych i fanfarowych. 

TK. Skąd pomysł na nazwę Capelli i jak losy zespołu połączyły się z zamkiem Rydzyńskim? 
ML. Capella Zamku Rydzyńskiego powstała na bazie dwóch założonych i prowadzonych przeze mnie w Poznaniu zespołów instrumentów dętych blaszanych. Pierwszy to Poznańskie Trio Instrumentów Dętych Blaszanych / trąbka, róg, puzon /, które powstało w roku 1979 i funkcjonowało w składzie : M. Leśniczak – trąbka, K. Kadlec – róg, Stefan Śliwa – puzon. 
Następnym etapem było powstanie Kwartetu Instrumentów Dętych Blaszanych ( M. Leśniczak, Bogumił Bard – trąbki, K. Szafran – róg, St. Śliwa –puzon ), który działał w latach 1981-1984. 
W roku 1984 dołączył do zespołu Stanisław Binek tubista i powstał Poznański Kwintet Instrumentów Dętych Blaszanych. Członkowie zespołu to muzycy poznańskich orkiestr symfonicznych : Teatru Wielkiego, Filharmonii Poznańskiej oraz Wielkopolskiej Orkiestry Symfonicznej.
Kwintet koncertował na terenie województwa poznańskiego i leszczyńskiego. Zapraszany był do współpracy przez Wydział Kultury Urzędu Miejskiego w Poznaniu, Wydział Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Lesznie.
Bardzo ważną rolę w propagowaniu zespołu w tym okresie odegrało Towarzystwo Muzyczne im. Karola Kurpińskiego za sprawą Prezesa Towarzystwa Karola Muszkiety, który organizował koncerty na terenie województwa leszczyńskiego. Jednym z koncertów był występ w Zamku Rydzyńskim.
Marzeniem muzyków grających muzykę dawną było realizowanie się artystycznie przy muzeum, pałacu lub zamku. Po pierwszym koncercie w sali balowej Zamku Rydzyńskiego o wspaniałej akustyce i estetyce wiedzieliśmy, że miejscem stałej działalności zespołu powinien być ten zabytek rezydencja Króla Stanisława Leszczyńskiego. Na spotkaniu w Zamku Rydzyńskim wspólnie z prezesem Karolem Muszkietą złożyliśmy dyrektorowi Zamku dr Feliksowi Zielnikowi propozycję nawiązania stałej współpracy z Centrum Postępu Technicznego oraz Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Mechaników Polskich.
Propozycja nasza została bardzo serdecznie i życzliwie przyjęta nie tylko przez dyr. Feliksa Zielnika, ale także przez Naczelne Władze SIMP w Warszawie.
Nastąpiła decyzja, że zespół będzie działał przy zamku.
Ideą powołania zespołu specjalizującego się w wykonywaniu muzyki dworskiej i myśliwskiej było nawiązanie do staropolskiej tradycji istnienia zespołów muzycznych przy rezydencjach królewskich i książęcych. 
W raz z dyr. Feliksem Zielnikiem uznaliśmy, że zespół powinien mieć stosowną nazwę. Pierwotnie miała to być Capella Rydzyniensis, ale planując w przyszłości włączenie do repertuaru muzyki popularno – rozrywkowej uznaliśmy, że będzie to Capella Zamku Rydzyńskiego i ta nazwa została zatwierdzona. 
Pierwszy promocyjny koncert już pod nazwą Capella Zamku Rydzyńskiego odbył się w dniu 19 października 1985 roku w Sali Balowej Zamku Rydzyńskiego w ramach I Turnieju Strzeleckiego SIMP.
Na koncercie zespół w składzie : M. Leśniczak, B. Bard – trąbki, K. Szafran- waltornia, Stefan Śliwa – puzon, S. Binek – tuba wykonał utwory okresu polskiego i europejskiego renesansu i baroku oraz muzykę myśliwską praktyczna i artystyczną. 

Macie w nazwie rydzyński zamek. Jak wygląda Wasza współpraca z tym obiektem, jak technicznie realizuje się wzbogacanie przez Was jego kulturalnej oferty?
Zdecydowanie zamek traktujemy jako muzyczny dom. Gramy w wielu ekskluzywnych zamkach, pałacach i dworach, ale kiedy wracamy do Rydzyny to akustyka i klimat tego miejsca sprawia, że gra się nam najlepiej.
Tutaj stawialiśmy pierwsze kroki artystycznej kariery, tutaj przygotowywaliśmy podczas warsztatów muzycznych repertuar zespołu 
Koncerty Capelli odbywają się podczas organizowanych przez Zamek kongresów ,konferencji, ale także bardzo dobrze odbierane są przez społeczność powiatu leszczyńskiego koncerty noworoczne, patriotyczne oraz muzyki dawnej w ramach „Dni Baroku”. 

Czy może nam Pan zdradzić skąd u Pana zainteresowanie muzyką dworską okresu średniowiecza, renesansu, baroku i myśliwską ? 
Wynika to z zamiłowania do muzyki dawnej oraz historii instrumentów dętych blaszanych, które w tych okresach odgrywały ważną rolę w społeczeństwie i w historii muzyki. W sposób szczególny interesuje mnie historia trąbki i rogu.
Z tematyką tą zetknąłem się już będąc uczeniem Liceum Muzycznego . 

Czy może Pan opowiedzieć o najbardziej oryginalnym koncercie w niestandardowym miejscu w swojej karierze ?
Myślę, że do takich należą koncerty zagrane na pływającym po mazurskich jeziorach statku. Wykonywaliśmy wtedy suitę plenerową ,,Muzyka na wodzie” J.F. Haendla.To było niesamowite wydarzenie, kiedy statek wyruszył na głęboka wodę poczuliśmy, że jeszcze wiele inspiracji można odkryć w muzyce. 
Drugim takim wydarzeniem było wykonanie również ,,Muzyki na wodzie’’ podczas Dni Kultury Polskiej w Antwerpi / Belgia/ na przycumowanym statku ,,Dar Pomorza” 
Ciekawą propozycja były także wykonanie sygnałów myśliwskich i pocztowych jadąc w powozie królewskim czy pocztylionie. 

Czy ma Pan swoje ulubione miejsca koncertowe w regionie leszczyńskim? 
Tak są to zamek w Rydzynie, pałac myśliwski we Włoszakowicach, zamek w Rokosowie, pałac w Pawłowicach, Ratusz miejski w Lesznie, Fara Leszczyńska. 

Które z wydarzeń muzycznych w powiecie leszczyńskim są Pana zdaniem realizowane na najwyższym poziomie ? 
Konkursy im Karola Kurpińskiego oraz Dni Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach
Koncertu Noworoczne Rydzyna Zamek 
Dni Baroku w zamku w Rydzynie
Koncerty Muzyki Patriotycznej MOK Leszno 

Czy któryś z Waszych regularnych koncertów może być nazwany eventem  turystyczno- kulturowym, tzn. czy ma Pan wrażenie, że ściąga on ludzi spoza waszych okolic, którzy interesują się kulturą i muzyką?
Na pewno koncerty noworoczne w Zamku Rydzyńskim, koncerty kameralne w Zamku Rydzyńskim oraz w Pałacu w Rokosowie. Wzbogacają życie mieszkańców i przyciągają turystów nie tylko z Polski. 

Festiwal Baroku "Zamek w Rydzynie" to zapewne kulminacyjny punkt waszej całorocznej działalności. Wasza Capella bywa jakby gospodarzem dla innych zespołów, grających historyczną muzykę. Jakie najciekawsze zespoły, jakich najbardziej oryginalnych "kolegów po fachu" gościliście juz na Zamku? 
Dni Baroku na Zamku Rydzyńskim to okazja do poznania życia i okresu w którym żył król Stanisław Leszczyński. Jest to również okazja do zaprezentowania muzyki dworskiej tego okresu.
Zespoły grające w ramach Dni Baroku to zespoły i soliści polscy /ARTUS KWARTET, AULOS KWARTET/ oraz zagraniczne to Ewa Hartmann – róg naturalny /Niemcy/, TRUBACI OSM ( rogi historyczne naturalne ) z Czech.

Czy Wasza kapela często występuje na zamówienie dla grup turystów ?
Tak nasza działalność jest związana z grupami turystycznymi przebywającymi na Ziemi Leszczyńskiej. Gramy zarówno dla turystów Polskich jak i coraz częściej dla turystów z Niemiec, Holandii, Danii. 

Stara się Pan wzbogacać repertuar zespołu ? Czy w ostatnich latach zauważa Pan wzrost zainteresowania Wasza działalnością artystyczną w kraju i poza granicami ?
Repertuar zespołu zdecydowanie poszerzamy. Poznajemy nowe opracowania i transkrypcje muzyki dworskiej, myśliwskiej, . Inspiracją do poszukiwań są nie tylko ważne uroczystości łowieckie, ale także koncerty zespołu podczas festiwali muzyki dworskiej i myśliwskiej w Polsce i Europie. Tam poznajemy muzykę innych krajów i opracowujemy ją na nasz zespół (muzyka czeska, niemiecka, austriacka, francuska, duńska). Pierwszym kompozytorem, który zainteresował się naszym zespołem i muzyką myśliwską był poznański kompozytor Aleksander Szeligowski, którego kompozycje miały prawykonania na zamku w Rydzynie. Wielu kompozytorów współpracuje na stałe z zespołem. Należą do nich: Antoni Gref, Mariusz Matuszewski, Maciej Szymański, Bernard Stieler, Rajmund Pietrzak. Wielu kompozytorów dedykuje Capelli swoje utwory. Wykonujemy również utwory wokalno-instrumentalne zapraszając do współpracy wybitnych solistów wokalistów z Teatru Wielkiego, Teatru Muzycznego z Poznania, Teatru Narodowego oraz Warszawskie Opery Kameralnej. Gramy również z powodzeniem muzykę popularno-rozrywkową pisaną na instrumenty dęte blaszane 
W ubiegłym roku włączyliśmy do repertuaru utwory kompozytorów japońskich. W ostatnich latach zdecydowanie gramy coraz więcej koncertów.W latach 80-tych graliśmy około 30 koncertów rocznie, natomiast w roku ubiegłym zagraliśmy ich około 90. Zespół prowadzi ożywioną działalność koncertową w całej Polsce. Występuje w najbardziej prestiżowych salach koncertowych, pałacach, zamkach, katedrach.
Poza występami krajowymi zespół koncertuje również poza granicami Polski:
Niemcy, Austria, Belgia, Francja, Włochy, Hiszpania, Dania, Ukraina. W tym roku graliśmy w Mińsku na Białorusi.
W roku 2000 zespół koncertował na Światowej Wystawie EXPO 2000 w Hanowerze.
W roku 2006 reprezentował Polskę na Światowej Wystawie Łowieckiej w Dortmund w Niemczech.
Występuje również w radio i telewizji oraz zapraszany jest do udziału w festiwalach muzycznych : 
- Międzynarodowe Festiwale Muzyki Dworskiej
-Międzynarodowe Festiwale Muzyki Myśliwskiej
- Międzynarodowe Festiwale Muzyki Organowej i Kameralnej
Zatem odpowiadając na drugie pytanie zdecydowanie powiem tak.

Kiedy można się spodziewać najbliższych koncertów Capelli Zamku Rydzyńskiego na ziemi leszczyńskiej ?
W dniu 3 listopada wykonamy w Lesznie Mszę Hubertowską i koncert muzyki myśliwskiej organizowany przez Zarząd Okręgowy PZŁ w Lesznie.
22 listopada w Zamku Rydzyńskim zaprezentujemy muzykę polską i japońską. Gościem koncertu będzie słynny sopran z Osaki /Japonia/ Naomi Utamakura. 

Na koniec pytanie: Jakie są - poza Rydzyną rzecz jasna - Pana osobiste ulubione miejsca w Lesznie i jego okolicach, które koniecznie poleciłby Pan lub pokazał własnym gościom do odwiedzenia? 
W Lesznie do tych miejsc należą Kolegiata Leszczyńska, Kościół pw św. Jana Chrzciciela, Kościół pw Świętego Krzyża, Ratusz, Muzeum w Lesznie, Pływalnia- Akwawit.
W powiecie leszczyńskim : Pałac Sułkowskich i Muzeum K. Kurpińskiego we Włoszakowicach, Pałace w Rokosowie, Pawłowicach, Klasztor Ojców Franciszkanów w Osiecznej. 

Dziękuje serdecznie za poświęcony czas i życzę wielu sukcesów w życiu zawodowym. 

Wywiad przeprowadziła Ewelina Goździewicz
 

 

Nasi Partnerzy

 

Copyright ©  Turystyka Kulturowa 2008-2024


Ta strona internetowa używa pliki cookies w celu dostosowania serwisu do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla cookies stosowanych przez nasz serwis.
Zamknij