Główna :  Dla autorów :  Archiwum :  Publikacje :  turystykakulturowa.ORG

 

Data wydania 29 czerwca 2009, redaktor prowadzący numeru: Izabela Wyszowska

Numer 7/2009 (lipiec 2009)

 

Nowości wydawnicze

 

Dziedzictwo i turystyka w Europie XXI wieku : dystanse i przenikanie kultur: 
zbiór studiów / pod red. Tomasza Studzienickiego. 
Gdynia : Akademia Europa Nostra, 
2008,– 126 s. ; il. 
ISBN 978-83-927537-0-4
 

Dziedzictwo i turystyka w Europie XXI wieku : dystanse i przenikanie kultur

Wprowadzenie. Dziedzictwo kulturowe – niezwykle bogate, lecz nie do końca poznane i wypromowane – stanowi szansę zrównoważonego rozwoju unikalnego obszaru recepcji turystycznej, jakim jest Europa XXI wieku. Dystanse i przenikanie kultur znajdują odzwierciedlenia we współczesnych procesach i produktach których rozwój i promocja powinny być zgodne z wytycznymi Agendy 21. 
Niniejszy zbiór jest pokłosiem konferencji naukowej „Forum Europa Nostra" zorganizowanej w 2008 roku w Bytowie przez Academia Europa Nostra we współpracy z Polską Agencją Rozwoju Turystyki, Konsulatem Ukrainy w Gdańsku, Instytutem Turystyki Kulturowej w Szwecji oraz szkołami wyższymi:
- Akademią Morską w Gdyni,
- Uniwersytetem Gdańskim,
- Wyższą Szkołą Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku.
Współczesna interpretacja Europy narodziła się stosunkowo niedawno, jako pokłosie kontestujących dziedzictwo chrześcijańskie prądów intelektualnych Oświecenia [N. Davis, Europę - a history, Pilico, London 1997, s. 7]. Symbolicznego wymiaru nabrały słowa J. J Rousseau: „Nie ma już Francuzów, Niemców, Hiszpanów czy Anglików, są tylko Europejczycy" [N. Davis, Europę - a history. Pilico, London 1997, s. 8]. Niestety myśliciel ten, podobnie jak jego następcy nie zdołali ani Europy zdefiniować, ani dokonać jej delimitacji.
O problemach, tendencjach i dylematach migracji oraz gościnności piszą przedstawiciele różnych ośrodków i dyscyplin naukowych.
Patronat honorowy b. Prezydenta Lecha Wałęsy, Ministra Sportu i Turystyki Mirosława Drzewieckiego oraz Ministra w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów prof. Władysława Bartoszewskiego podniósł prestiż konferencji i przyczynił się do ożywionej dyskusji poświęconej motywom i narzędziom promocji dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu.
Część pierwszą publikacji - Europa XXI wieku – rozpoczynamy pytaniem „Gdzie jest Europa?”. Tadeusz Stegner dowodzi, że Europa wraz z postępem chrystianizacji coraz bardziej zaczęła się przesuwać na północ i północny wschód, a cofać na odcinku południowo-wschodnim. Zdaniem autora, należy się przyzwyczaić do tego, że ter-min Europa, europejski jest i będzie różnie rozumiany przez różne środowiska na naszym kontynencie.
Analizując fenomen tras kulturowych Europy Karolina Buczkowska, przypomina, że już w III w. p.n.e. Filon z Bizancjum stworzył listę siedmiu cudów architektury (dzisiaj zwaną listą cudów świata antycznego), dla Ateńczyków podróżujących w basenie Morza Śródziemnego. Należy zgodzić się z poglądem, że migracje i spotkania, w znacznej mierze przyczyniły się do ukształtowania współczesnej Europy w tym 24 oficjalnych szlaków o zasięgu międzynarodowym. O znaczeniu kultury w rozwoju turystyki piszą Agata Niemczyk i Renata Seweryn. Autorki nawiązując do celów strategii rozwoju lokalnego, wskazanych w ustawie o samorządzie terytorialnym i w Agendzie 21 omawiają znaczenie zarządzania strategicznego organizacją. Autorki omawiają kluczowe dokumenty programowe i wskazują na próby wypracowania rozwiązań systemowych ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju turystyki wewnątrzeuropejskiej zgodnie z wytycznymi Agendy 21.
Dziedzictwo Europy, jak dowodzi Henryk J. Lewandowski, to także bogactwo historii kulinarnych poszczególnych regionów, czy wręcz małych społeczności etnicznych. Współcześnie możemy obserwować dynamiczne łączenie się i przenikanie kultur kulinarnych poszczególnych społeczeństw. Autor zwraca uwagę, że władze Europy wspierają kulturę kulinarną, poprzez dyrektywy i certyfikaty aby produkt finalny nie podlegał wpływom innych kultur kulinarnych, tracąc to, co najcenniejsze, czyli dziedzictwo kulinarne człowieka. Zbigniew J. Dolatowski oraz Danuta Kołożyn-Krajewska podkreślą, że żywność oferowana w krajach UE musi odpowiadać wymaganiom unijnego prawa żywnościowego zarówno pod względem jakości zdrowotnej, jak i przygotowania do sprzedaży czy oznakowania. Konsumenci nabywają wyroby tradycyjne wierząc, że są one lepsze, zdrowsze i bezpieczniejsze niż „normalna” żywność. Natomiast producenci tych wyrobów nie zawsze są świadomi, jakie zagrożenia mogą się w nich znaleźć i jakie jest ryzyko zdrowotne z tym związane.
Pomimo globalizacji i integracji europejskiej, konsumenta nie satysfakcjonuje lakoniczna informacja na produkcie typu „made in EU". Piotr Palich i Aneta Ocieczek zwracają uwagę, że konsument czuje się oszukany, gdy na opakowaniu podano informacje zbyt ogólne lub nierzetelne. Coraz większe zainteresowanie konsumenta budzą informacje na temat pochodzenia produktu. Niektórzy konsumenci z uwagi na stan zdrowia wymagają informacji szczegółowych Taki obowiązek przed producentami żywności stawiają przepisy prawne Unii Europejskiej.
Część druga – Dystanse i przenikanie kultur – wprowadza czytelnika w hybrydyczną tożsamość dwudziestego pierwszego wieku. Magdalena Bielenia uważa, że analiza hybrydycznej tożsamości naszych czasów nie może się odbyć bez przedstawienia aspektu lingwistycznego. Zaczynając od Unii Europejskiej, która posiada własny eurożargon używany przez składający się z euro oraz wyrazu w danym języku: euro-barometr, eurotaryfa, eurokrata, euroland, eurosceptyk, eurotaryfa. Teksty hybrydowe są charakteryzującymi się uproszczonymi normami gramatycznymi i prostym słownictwem. Przyczyniając się do powstania ponadnarodowej kultury instytucji Unii Europejskiej.
Adrian P. Lubowiecki-Vikuk opisuje zjawisko turystyki indywidualnej uprawianej przez tzw. singli. Grupa ta została bardzo barwnie przedstawiona przez autora „Mężczyźni spędzają swój wolny czas na siłowniach, basenach. Chętnie grają w tenisa, squasha, są posiadaczami najnowszych produktów techniki, jedzą na mieście. To dobrze wyglądający profesjonaliści, atrakcyjni, w markowych ubraniach”. Prowokacyjna teza postawiona przez autora, że „społeczeństwo zmierza nieuchronnie do epoki singli” została poparta badaniami statystycznymi.
Z kolei Małgorzata Zdon zauważa, że w krajach Unii Europejskiej obserwuje się silną tendencję do podkreślania własnej przynależności regionalnej, do identyfikowania się z tak zwanymi „małymi ojczyznami". Autorka podkreśla, że w literaturze brak jest jednoznacznej definicji tego, co określa się mianem „regionalnego produktu turystycznego". Dyskusyjny jest zarówno przedmiot, jak i zakres oferty. Tomasz Studzieniecki i Teresa Suchodolska na przykładzie dziedzictwa bursztynu dowodzą, że transnarodowe symbole stają się ważnymi czynnikami rozwoju turystyki kulturowej w Europie. Niezależnie od produktów narodowych i regionalnych na rynku turystycznym coraz większego znaczenia zaczynają nabierać europejskie produkty turystyczne. Zdaniem autorów wpisanie szlaku bursztynowego na listę europejskich szlaków kulturowych staje się wyzwaniem dla władz Polski i Pomorza.
Zdaniem Bogdana Sawickiego i Joanny Janickiej Lubelszczyzna to region, w którym drzemie nadal niespożyty potencjał. Województwo należy do tych regionów naszego kraju, w których kultura nie została zepchnięta do skansenu, jest wciąż zjawiskiem twórczym i żywym. Potencjał turystyczny regionu tworzą jego walory przyrodnicze, piękno krajobrazu oraz dorobek kultury duchowej i materialnej, nadając tym terenom określonego kolorytu. Cechą charakterystyczną dla regionu jest jego transgraniczność. W przeszłości położenie geograficzne było niejednokrotnie powodem konfliktów ze wschodnimi sąsiadami. Obecnie jest to najbardziej wysunięty na wschód „bastion" Unii Europejskiej.
Filmowe Sekwencje z kanadyjskich Kaszub prezentuje Tadeusz Linkner.
Marian Kowalewski opisał dziedzictwo kulturowe Kaszub na przykładzie gminy Somonino.

Zamówienia realizuje Aleksandra Wołoszyk, Stowarzyszenie Academia Europa Nostra, tel. 0509-941-969, adres mail: biuro@academiaeuropanostra.eu 
Źródło: Tomasz Studzienicki, korespondencja nadesłana 03.06.2009
 


Funkcja turystyczna miast : XXI Konwersatorium Wiedzy o Mieście
pod red. Iwony Jażdżewskiej. – Łódź : 
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 
2008. – 301, [1] s. : il. ; 24 cm. 
ISBN 978-83-7525-222-4
 

Funkcja turystyczna miast : XXI Konwersatorium Wiedzy o Mieście 

XXI tom „Konserwatorium Wiedzy o Mieście” poświęcony został funkcji turystycznej miasta. jest to funkcja specyficzna, która w większości miast świata dla swego rozwoju wykorzystuje układ, zagospodarowanie i całą „substancję” miasta powstałą z myślą o innych, wcześniej istotnych funkcjach miastotwórczych.
Prezentowany tom Konwersatorium jest pewnym eksperymentem monograficznego spojrzenia na funkcję turystyczna miasta przez pryzmat badań geografii osadnictwa, a bliżej – geografii miast. Odniesiono się do kilku ważnych problemów związanych z turystyką miejską, które pogrupowane zostały w pięć większych rozdziałów. W XXI tomie zamieszczono 24 prace geografów pochodzących z różnych ośrodków akademickich w Polsce, którzy zaprezentowali swoje poglądy teoretyczne, ale głównie rezultaty badań empirycznych na temat różnych aspektów turystyki miejskiej. Tom ten, choć zapewne nie wyczerpuje całości problematyki bardzo dynamicznie rozwijającego się zjawiska przyjazdów turystycznych do miast oraz ich struktur i efektów, wzbogaca naszą wiedzę i jest wkładem geografów w interdyscyplinarne badania turystyczne miast.

Źródło : Księgarnia internetowa Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego, dokument online : 
https://ksiegarnia.uni.lodz.pl/index.php/books/show/id/797 , data dostępu : 05.06.2009
 

 
Opracowała: Karolina Buczkowska
 
 

Nasi Partnerzy

 

Copyright ©  Turystyka Kulturowa 2008-2024


Ta strona internetowa używa pliki cookies w celu dostosowania serwisu do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla cookies stosowanych przez nasz serwis.
Zamknij