Główna :  Dla autorów :  Archiwum :  Publikacje :  turystykakulturowa.ORG

 

Data wydania 31 grudnia 2018, redaktor prowadzący numeru: Agnieszka Matusiak

Numer 6/2018 (listopad-grudzień 2018)

 

Miejsca z duszą

 

Tadeusz Jędrysiak, Izabela Wyszowska 

Hotel Bristol – perła Warszawy i duch Ignacego Jana Paderewskiego w jego apartamencie

Trakt Królewski w Warszawie jest historycznym szlakiem wiodącym ze Starego Miasta w kierunku południowym. Rozpoczyna się przy Placu Zamkowym i przez Łazienki Królewskie biegnie (14 km) aż do Wilanowa. Tworzą go ulice Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Plac Trzech Krzyży, Aleje Ujazdowskie, Belwederska i Sobieskiego. Krakowskie Przedmieście, część Traktu Królewskiego, jest najbardziej reprezentacyjną ulicą Warszawy. Tu pod adresem Krakowskie Przedmieście 42/44 znajduje się jeden z najstarszych i najbardziej luksusowych hoteli w Warszawie - Hotel Bristol. Wybudowany na początku XX wieku, jest jednym z piękniejszych budynków na Trakcie Królewskim.
Hotel ma bardzo bogatą historię, od ponad stu lat towarzyszy życiu miasta i jego mieszkańcom, szczyci się długą listą światowej sławy gości. Tu mieszkali: królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II z małżonkiem, Pablo Picasso, John i Jacqueline Kennedy, Charles de Gaulle, Marlena Dietrich, Dalajlama, cesarz Japonii Akihito, Woody Allen, Bill Gates. W 1913 r. Hotel witał noblistkę Marię Skłodowską-Curie, Wojciech Kossak urządził tu pracownię malarską, Jan Kiepura śpiewał z balkonu, a zebranych fanów zgromadzonych pod jego oknami z balkonu pozdrawiał Sir Paul Mc Cartney.
Hotel Bristol jest i zawsze był symbolem elegancji, wielkiego świata, samą śmietanką na warszawskim torcie. A zwieńczeniem tego luksusu jest Apartament Paderewskiego - wyjątkowe miejsce, którego stylowe wnętrza najlepiej odzwierciedlają bogatą historię Hotelu. Dzięki Ignacemu Janowi Paderewskiemu, wybitnemu polskiemu politykowi, pianiście i założycielowi Hotelu Bristol, zawdzięcza on swoją nazwę.
Ignacy Jan Paderewski - światowej sławy pianista, kompozytor i polityk, w latach 1872-78 kształcił się w warszawskim Instytucie Muzycznym, w którym później przez krótki czas wykładał. Na przełomie XIX i XX wieku kompozytor był najsławniejszym na świecie naszym rodakiem, wirtuozem, jego gra na fortepianie fascynowała publiczność w salach koncertowych całego świata. Szczególnie w Ameryce zdobył oszałamiającą popularność, co wykorzystał w zabiegach politycznych dla sprawy Polski. Chociaż miał dom w Szwajcarii to właśnie Warszawę traktował jako miasto dla niego najważniejsze, czego dowodem jest choćby właśnie Hotel Bristol, do którego powstania się przyczynił.
Paderewski przed I wojną światową działał aktywnie na rzecz przywrócenia niepodległości, później piastował urząd premiera i ministra spraw zagranicznych w odrodzonej Rzeczypospolitej. Już w czasach II Rzeczypospolitej mówiono, że "wygrał" Polskę u Thomasa Woodrowa Wilsona na fortepianie w Białym Domu. Był postacią absolutnie wyjątkową w całej naszej historii, wspaniały mówca pełen pasji, filantrop, nienależący do żadnej z polskich opcji politycznych walczących o wpływy w ramach ruchu niepodległościowego. Był człowiekiem głębokiej wiary. Słowa Bóg - Honor - Ojczyzna nie były dla niego pustymi hasłami, traktował je dosłownie.Był kilkakrotnie z pielgrzymką na Jasnej Górze, w honorowej księdze klasztoru zachowały się jego cztery wpisy. Wiele krajów obdarowało Paderewskiego najwyższymi zaszczytami w uznaniu zasług artystycznych, patriotycznych, ale też ze względu na hojność artysty dla weteranów wojennych, środowisk twórczych i intelektualnych. Artysta otrzymał m.in. Order Imperium Brytyjskiego, francuską Legię Honorową, odznaczenia Belgii, Hiszpanii, Włoch, Rumunii, Saksonii, Lombardii, czy wreszcie Polski: Wielką Wstęgę Orderu Orła Białego, Order Polonia Restituta i pośmiertnie Virtuti Militari.
Był symbolem Polonii Amerykańskiej, a zarazem symbolem sojuszu i przyjaźni między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Zmarł w Ameryce, swojej drugiej Ojczyźnie, w Nowym Jorku 70 lat temu na zapalenie płuc, dnia 29 czerwca 1941 roku. O pierwszym pogrzebie Ignacego Paderewskiego zadecydował jego przyjaciel Prezydent USA Franklin Delano Roosevelt. Odbył się on 5 lipca 1941 roku z wojskowymi honorami, na Narodowym Cmentarzu Wojskowym Arlington pod Waszyngtonem. Pochowany został na cmentarzu wśród prezydentów, wybitnych polityków i dowódców amerykańskich, nieopodal Grobu Nieznanego Żołnierza US Army. Pochówek miał być tymczasowy, przez dziesięciolecia trumna stała na kółkach w cmentarnej rotundzie. Warto dodać, że Paderewski był jedynym obcokrajowcem pochowanym na tym cmentarzu. Zgodnie z jego ostatnią wolą, którą przekazał swej siostrze Antoninie Paderewskiej Wilkońskiej: "Serce przekazuję Polonii, natomiast ciało niech wróci do wolnej Polski". Na swoim grobie kazał umieścić napis: "Jestem tutaj tylko tymczasowo. Zamierzam wrócić do Polski, kiedy znowu stanie się niepodległym krajem".
Serce Ignacego Paderewskiego spoczywa w mieście Doylestown - Amerykańskiej Częstochowie, w stanie Pensylwania - w 1986 roku w westybulu świątyni w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej.
W 51. rocznicę śmierci w 1992 roku, na pokładzie Air Force One, szczątki Ignacego Jana Paderewskiego przewieziono do Polski, gdzie spoczęły w krypcie Bazyliki Archidiecezjalnej p.w. Męczeństwa św. Jan Chrzciciela w Warszawie.
Hotel Bristol powstał na miejscu wyburzonego wcześniej pałacu Tarnowskich, jego architektem był Władysław Marconi, a jednym z udziałowców Ignacy Jan Paderewski. Dnia 22 kwietnia 1899 roku uroczyście wmurowano kamień węgielny. Po zaledwie półtora roku obiekt był już w stanie surowym. Budowa kosztowała 2 miliony rubli - czyli więcej niż pół rocznego budżetu Warszawy. Hotel posiadał elektrownię, centralne ogrzewanie, podwójną wentylację, na piętrach hydranty przeciwpożarowe, drabinę ratunkową oraz ogniotrwałe stropy, ściany działowe i podłogi, wyposażony był w 11 wind. Kryształowa winda dla gości zabierała 8 osób i poruszała się z prędkością 110 cm/sekundę. W hotelu było zainstalowanych również 6 numerów telefonicznych, co przy liczbie ogólnej 800 w całej Warszawie, robiło wrażenie. Do dyspozycji były pokoje znajdujące się na czterech piętrach. Na każdym z nich było 50 pokoi. 80 z nich składało się z przedpokoju, sypialni i salonu, 20 miało łazienkę i WC. 120 pokoi składało się z jednego pomieszczenia ale dzięki drzwiom w amfiladzie można było je łączyć. Ceny noclegów wahały się od 8 do 25 rubli za apartament na dobę.
Po opuszczeniu Polski przez Ignacego Paderewskiego w 1928 roku, hotel został kupiony przez Bank Cukrownictwa w Poznaniu. W Bristolu w czasie II wojny światowej mogli mieszkać tylko Niemcy i może dzięki temu, budynek uniknął większych zniszczeń. Po wojnie Hotel trafił pod zarząd Orbisu. Z czasem podupadł i w roku 1973 był już hotelem II kategorii. W 1977 r. budynek przekazano Uniwersytetowi Warszawskiemu, by ten otworzył tam bibliotekę. Z planów nic nie wyszło i ostatecznie od 1981 do 1993 r. obiekt był zamknięty. Jego ponowne otwarcie uświetniła Margaret Thatcher. W styczniu 2013 roku po zakończonym remoncie wnętrz Hotel Bristol dołączył do jednej z najbardziej prestiżowych sieci hotelowych - The Luxury Collection. Tabliczki z nazwiskami wszystkich sławnych osób, goszczących w Bristolu, można zobaczyć w holu hotelowym.
W Hotelu Bristol w nienaruszonym stanie pozostał Apartament Ignacego Paderewskiego. Apartament, będący ponadczasową kwintesencją luksusu w najszlachetniejszej i najbardziej autentycznej postaci. Jest jedynym apartamentem prezydenckim w Polsce, będącym pod stałym nadzorem konserwatorów sztuki. Jest to największy i najbardziej luksusowy z hotelowych apartamentów o łącznej powierzchni 106 m2. W hotelu jak i apartamencie Paderewskiego, w tym okresie kiedy go zbudowano, był taki "przepych" jakiego Warszawa dotąd nie widziała. Obecnie jasne wnętrza Apartamentu urzekają oryginalnym umeblowaniem z początku XX wieku. Znajdują się w nim sofy i fotele z pięknym dekoracyjnym obiciem, kryształowe żyrandole oraz bogato zdobione lustra. W salonie jest również oryginalne biurko i krzesło, należące do Ignacego Paderewskiego, przy którym pisał kolejne karty historii. Prócz salonu mieści się przestronna sypialnia z dużym białym łożem z pozłacanymi zdobieniami. Jest też jadalnia i dwie luksusowe łazienki, wykończone jasnoszarym marmurem.
Gościom Apartamentu zapewnia się nie tylko najwyższej klasy serwis, ale stwarza też niepowtarzalną okazję do przeżycia wyjątkowej lekcji historii. Historyczny Apartament Paderewskiego jest również wykorzystywany jako wyjątkowa oprawa sesji fotograficznych, ukazujących się w prestiżowych magazynach oraz portfolio znanych projektantów. Ceny rozpoczynają się od 7 tys. zł i dodatkowo obejmują całodobową opiekę profesjonalnego zespołu concierge, który pomaga np. odkryć zakątki miasta i okolicy. W cenie jest też transport limuzyną na lotnisko. Z przestronnego balkonu Apartamentu roztacza się wspaniały widok na najpiękniejszą ulicę Warszawy - Krakowskie Przedmieście.

Bibliografia
Pinińska M., Puchalska J. [1994], Hotel Bristol, Wydawnictwo Tenten.
Szaniawski J. [2013], Wygrał Polskę na fortepianie, http://hej-kto-polak.pl/?p=20919
Teoplitz-Cieślak F., Żukowska I. [2018], Hotel Bristol. Na rogu historii i codzienności, Wydawnictwo Arkady, Warszawa.
Zamoyski A. [2010], Paderewski, Wydawnictwo PIW, Warszawa.

Źródło fotografii: Tadeusz Jędrysiak
Hotel Bristol – popiersie Ignacego Jana Paderewskiego w holu hotelowym 
Hotel Bristol – lista sławnych gości, bar i kawiarnia 
Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela – tablica w nawie kościoła poświęcona Paderewskiemu  Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela – miejsce złożenia prochów Ignacego Jana Paderewskiego Warszawa – Park Ujazdowski – pomnik Ignacego Jana Paderewskiego przed głównym wejściem  Warszawa – popiersie Ignacego Jana Paderewskiego przed wejściem do Parku Skaryszewskiego nazwanego jego imieniem na warszawskiej Pradze

 

Nasi Partnerzy

 

Copyright ©  Turystyka Kulturowa 2008-2024


Ta strona internetowa używa pliki cookies w celu dostosowania serwisu do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla cookies stosowanych przez nasz serwis.
Zamknij