Rozmowa z Marianem Tomoniem, Dyrektorem Brodnickiego Parku Krajobrazowego oraz Jarosławem Orzechem, kierownikiem stanicy wodnej PTTK w Pokrzydowie (Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze , Oddział w Brodnicy)oraz Arkadiuszem Michalakiem.
Autor: Monika Zdziech i Przemysław CharzyńskiTurystyka Kulturowa (TK): Powiat brodnicki znany jest turystom z regionu i Polski przede wszystkim ze względu na walory przyrodnicze Pojezierza Brodnickiego. Czasami jednak pogoda nie sprzyja plażowaniu czy kajakom i turyści pragną podjąć inne aktywności. Jakie inne atrakcje wczasowicze mogą znaleźć na ziemi brodnickiej?
Marian Tomoń (MT):
Przede wszystkim miasto Brodnica ze swoją ponad 700-letnią historią i związanymi z nią zabytkami. Poza tym-Jabłonowo Pomorskie z zabytkowym pałacem ,malowniczym wiaduktem nad Lutryną i zabytkami sakralnymi. Odrestaurowany dwór barokowy w Nowej Wsi, Izba Dziedzictwa Kulturowego im. płk. Jana Zumbacha w Bobrowie oraz Izba starych sprzętów gospodarskich. Na obszarze całego, powiatu rozsiane są drewniane wiejskie kościoły, m.in.w Brzoziu, Jastrzębiu, Grążawach, Radoszkach. Perłami architektury są stare dwory m.in. w Słoszewach ,Grzybnie ,Gutowie w Tomkach , często w otoczeniu zabytkowych parków podworskich z ciekawymi , nierzadko bardzo starymi drzewami. W lasach powiatu brodnickiego możemy podziwiać architekturę i malownicze obejścia zabytkowych osad leśnych np. w Rudzie Góralach Rytych błotach. W Grzmięcy, gdzie mieści się siedziba Brodnickiego Parku Krajobrazowego zobaczymy zabytkowy młyn wodny i jaz piętrzący na rzece Skarlance. Znajduje się tu również muzeum rybactwa i ośrodek hodowli jesiotra ostronosego. W Grzmięcy oraz w Górznie funkcjonują profesjonalne ścieżki Nordic Walking, utworzone przez pracowników Brodnickiego P.K. Nad jeziorami Strażym, Robotno i Mścin Park zbudował platformy drewniane do obserwacji ptaków. Podobna platforma jest w Bobrowiskach nad Drwęcą Warto dodać, że na Pojezierzu Brodnickim powstaje coraz więcej szlaków i ścieżek rowerowych. Powiat brodnicki to również świetne tereny do aktywności w zimie(narty biegowe, wędkarstwo podlodowe itp.) oraz jesiennej (grzybobranie, rykowisko jeleni,), czy wiosennej(podglądanie, fotografowanie ptaków w Bagiennej Dolinie Drwęcy i nad jeziorami).
Jarosław Orzech, PTTK (JO):
Pojezierze Brodnickie ma bardzo duży potencjał krajoznawczy, turystyczny i historyczny dla każdego. Pogoda nie jest przeszkodą w zorganizowaniu czasu pobytu na pojezierzu. Co ważne , inne potrzeby mają dzieci, a inne dorośli.
Jednak oferta pojezierza może być skierowana dla jednych i drugich, wystarczy ją odpowiednio zmodyfikować. Stanica PTTK dysponuje odpowiednimi miejscami na mokrą pogodę , Mamy salę sportową do gier zespołowych , a także do rożnych zajęć rekreacyjnych . Posiadamy również dwie sale dla ok 30 osób jedna kominkowa ze stanowiskami komputerowymi , druga audiowizualna z całym niezbędnym sprzętem. W ramach własnej oferty proponujemy:;
– Warsztaty artgraffiti – Artgraffiti to nowoczesny sposób wykonywania obrazów, przy użyciu farb w sprayu;
– Zajęcia warsztatowe „Moja gęba” – w czasie warsztatu uczestnicy wykonują samodzielnie maskę teatralną, ozdobioną dowolnymi wzorami. Maska powstaje na bazie gipsowego odlewu twarzy każdego uczestnika;
– Zajęcia rzeźbiarskie „Mój Grumpy Cat” – Warsztaty w czasie których uczestnicy wykonują samodzielnie swoje drewniane postacie kotów;
– Zajęcia profilaktyczne dla młodzieży – dotyczą zagrożeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych.
Turystom proponujemy gry leśne „Na Ratunek”, „Wodna Wojna” i inne albo wyprawę do okolicznych atrakcji, np.:
- Gród Foluszek (zajęcia edukacyjni historycznej),
- Wioska Początku Życia w Jajkowie,
- paintball,
- gospodarstwo ekologiczne,
- Brodnicki Park Krajobrazowy, gdzie w siedzibie można podziwiać ciekawe wystawy, a oprócz tego pracownicy zapraszają na ciekawe warsztaty oraz ścieżki edukacyjne,
- Górzno – park linowy, zajęcia w mydlarni, starej pralni, smażenie powideł i deptanie kapusty,
- Kurzętnik- jest tor tubingowy.
Dzięki tym atrakcjom poznają miejsca ciekawe historyczne , uczą się radzić sobie w terenie , integrują się , także stare zajęcia babć i dziadków przestają być im obce
Wycieczki jednodniowe dla dorosłych:
- Do Olsztynka – Kurzętnik – Nowe Miasto Lub – Lubawę – Lipy – Dylewską Górę – Grunwald- Olsztynek ,
- Do Sierpca przez Świedziebnię – Sadłowo – Okalewo – Skrwilno, z powrotem przez Rypin,
- Do Grudziądza – po drodze Rywałd Królewski , Radzyń Chełmiński ,
- Do Chełmna zwanym „Polskim Carcassonne”, miasto miłości ,
- Do Golubia – Dobrzynia i Szafarni,
- Toruń.
TK: Czy Pana zdaniem powiat brodnicki posiada potencjał do rozwoju innych niż wypoczynkowa forma turystyki? Czy jest przygotowana oferta turystyczna w formie wędrówek tematycznych w regionie?
MT: Powiat brodnicki posiada ogromny potencjał do uprawiania turystyki aktywnej, turystyki kwalifikowanej, tematycznej. Nie spotkałem się z ofertą wędrówek tematycznych. Takie próby wykonuje stowarzyszenie L.G.D. Pojezierze Brodnickie ,którego jestem współzałożycielem.
JO: Potencjał jest ogromny , doświadczony turysta nie będzie miał problemu ze znalezieniem dla siebie odpowiedniej formy aktywnego wypoczynku. Brodnicki Park Krajobrazowy posiada w swojej ofercie mnóstwo ścieżek tematycznych zarówno pieszych, nordic walking , kajakowych czy rowerowych
TK: Jak przedstawia się branding i promocja różnych form turystyki w powiecie? Jakie instytucje są aktywne na tym polu?
MT: Trudno mi to ocenić, ponieważ zawodowo zajmujemy się ochroną przyrody i edukacją przyrodniczą. Miarodajną odpowiedź, moim zdaniem można uzyskać w starostwie powiatowym lub urzędach gminnych.
JO: PTTK i Brodnicki Park Krajobrazowy chyba długo nic. Tylko my traktujemy pojezierze jako całość i wiemy co mamy.
TK: Które miejsca w powiecie brodnickim są według Pana obserwacji najlepiej znane turystom? Czy dostrzega Pan różnice pomiędzy turystami zza granicy, z naszego regionu, z innych województw?
MT: Nie prowadzę takich obserwacji. Myślę ,że turyści najlepiej znają miejsca związane z wypoczynkiem nad jeziorami, głównie w okolicach ośrodków wypoczynkowych i miejsca związane z codziennym zaopatrzeniem, czy funkcjonującymi pensjonatami, np. Zbiczno, Górzno. Nie widzę wyraźnych różnic między wymienionymi grupami turystów. Obserwujemy natomiast coraz wyraźniejsze poszanowanie wartości przyrodniczych i poszukiwanie przez turystów możliwości uprawiania turystyki aktywnej.
JO: Najlepiej znane jest jezioro Bachotek. Najbardziej uczęszczaną ścieżką pojezierza jest trasa z naszego ośrodka do mostku Jadwigi na Skarlance. Nie ma różnicy między turystami z regionu i z zagranicy .
TK: Które miejsca w powiecie brodnickim związane z historią, kulturą czy krajobrazem regionu, są najmniej znane i doceniane przez turystów? Jaka może być tego przyczyna?
MT: Nie prowadzę takich obserwacji. Uważam ,że najmniej znane są zabytki kultury materialnej w małych miejscowościach (kościoły dwory, kapliczki itp.). Moim zdaniem jest to wynik braku wspólnego dla całego regionu programu promocyjnego, opartego na profesjonalnej analizie posiadanych zasobów i pokazanego co najmniej w skali kraju.
TK: Wczesną wiosną 2020 roku praktycznie cała aktywność turystyczna została wstrzymana administracyjnie w wyniku pandemii choroby COVID-19. Wiele podmiotów związanych z turystyką widzi przyszłość w czarnych barwach. Czy region brodnicki w kontekście ograniczeń ruchu turystycznego, obostrzeń higienicznych bardzo ucierpi? Czy turyści i odwiedzający pojawią się licznie nad jeziorami Pojezierza Brodnickiego czy ten sezon należy uznać za stracony? Jaki będzie ekonomiczny i społeczny wpływ pandemii na region w kontekście turystyki?
MT:Myślę ,że nie jestem odpowiednim adresatem powyższego pytania .Należy pamiętać że z roku na rok coraz więcej mieszkańców naszego regionu żyje z turystyki. Moim zdaniem pandemia jest okresem przejściowym i oferta turystyczna regionu brodnickiego będzie rosła .Będzie się też rozwijał sektor usług związanych z turystyką. Od początku pandemii zaobserwowałem , że większość mieszkańców dużych miast , posiadających domy na Pojezierzu Brodnickim uciekła tu przed niebezpieczeństwem i pozostają u nas już trzeci miesiąc. Myślę że to dobry prognostyk na przyszłość.
JO: Pytanie do jasnowidza. Zobaczymy, na pewno , pewne rzeczy pandemia przeorganizuje. Trzeba jednak podkreślić , że wszyscy już straciliśmy: zielone szkoły , imprezy integracyjne , wycieczki szkolne, obozy sportowe i inne pobyty. To już się nie odbędzie. Część osób żyje z turystyki i jeżeli wypada im 2 miesiące zarobku, to strata jest ogromna. Często otwierając działalność w sezonie, obecnie jest się pozbawionym jakichkolwiek narzędzi pomocy od Państwa. Od kiedy zniesiono obostrzenia dot. branży noclegowej, zamówień jest więcej ale nie tak dużo, jak w okresie przed pandemią. Pytania są bardzo otwarte, brakuje wielu informacji dotyczących np. kąpielisk, czy wypoczynku letniego.
TK: Dziękuję za rozmowę
Rozmawiali: Przemysław Charzyński i Monika Zdziech
Tagi: 2020-04, powiat brodnicki