Główna :  Dla autorów :  Archiwum :  Publikacje :  turystykakulturowa.ORG

 

Data wydania 27 grudnia 2015, redaktor prowadzący numeru: Jacek Borzyszkowski

Numer 12/2015 (grudzień 2015)

 

Propozycja pobytu turystyczno-kulturowego w powiecie jasielskim

 

Opracowanie: Kamila Płazińska

Powiat jasielski to mikroregion leżący w południowo-zachodniej części województwa Podkarpackiego. Na terenie powiatu krzyżują się krajowe szlaki komunikacyjne, tj. droga nr. 28 oraz nr 73. Ziemia jasielska jest dobrze skomunikowana z największymi ośrodkami południowej Polski, zwłaszcza z Rzeszowem i Krakowem, co sprzyja odwiedzaniu tych stron przez turystów zmotoryzowanych. Dogodny dojazd zapewnia także dobrze rozwinięta komunikacja autobusowa z największymi miastami południowej części Polski (obsługiwana także poprzez liczne prywatne przedsiębiorstwa transportowe).
Jasielszczyzna, to miejsce gdzie o każdej porze roku, każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Warto odwiedzić malownicze łąki i lasy Magurskiego Parku Narodowego, ale też liczne zabytki po dawnych osadach i grodach. Do odwiedzenia tego mikroregionu zachęcają również "eventy", które odbywają się tam zwłaszcza w miesiącach letnich, takie jak Międzynarodowe Dni Wina czy też Dożynki Powiatowe Ziemi Jasielskiej.
Powiat jasielski, jest atrakcyjny dla turystów szczególnie w miesiącach wiosennych i letnich, ze względu na walory krajobrazowe oraz warunki atmosferyczne sprzyjające zwiedzaniu tych terenów. Najdogodniej jest poruszać się po nim samochodem, co w największym stopniu dotyczy jego części północnej i centralnej. Południowe obszary Jasielszczyzny, znajdujące się w paśmie górskim Beskidu Niskiego, zaleca się zwiedzać także pieszo lub rowerowo. Mały ruch samochodowy na krańcach południowych opisywanego powiatu, sprzyja organizowaniu wycieczek rowerowych. Ponadto zostały tam wytyczone specjalne szlaki dla rowerzystów. Innym sposobem zwiedzenia Beskidu Niskiego, w obrębie powiatu jasielskiego, jest przemierzenie tych terenów konno. Warto dodać, że taki środek lokomocji zyskuje wśród turystów, nie tylko w tych stronach, coraz więcej zwolenników.

Dzień I.
1. Kościół św. Doroty w Trzcinicy
Jest to jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych kościołów drewnianych w Polsce. Został wzniesiony w XV w. Obecnie znajduje się on na tzw. szlaku architektury drewnianej województwa Podkarpackiego. Zbudowany jest z drzewa jodłowego, opartego na konstrukcji zrębowej. Całą podwalinę kościoła wykonano z drewna dębowego, natomiast dach - z gontu. Od zachodniej strony, bezpośrednio przy kościele znajduje się zabytkowa dzwonnica. Główne wejście do świątyni znajduje się, zgodnie ze średniowieczną tradycją, od zachodu, natomiast okna wewnątrz kościoła wychodzą na stronę wschodnią i południową. W środku kościoła należy zwrócić uwagę na cenny obraz, przedstawiający alegorię Niepokalanego Poczęcia który znajduje się w ołtarzu głównym. Nad ołtarzem na tęczowej belce, umieszczono rzeźbioną grupę ukrzyżowania. Na stropie znajdują się barwne, renesansowe polichromie, zdobiące kościół od wewnątrz. Podczas najnowszych prac renowacyjnych wewnątrz budowli, natrafiono na ścianach bocznych na polichromie przedstawiające Sąd Ostateczny oraz wizerunek św. Krzysztofa.
2. Skansen Archeologiczny Trzcinica "Karpacka Troja"
W niewielkiej odległości od granic Jasła, znajduje się skansen archeologiczny, który przyciąga bardzo wielu turystów. Jest to jedno z najstarszych grodzisk, znajdujących się na terenie Polski, które otrzymało nazwę "Wały Królewskie". Kompleks ten składa się z nowoczesnego Ośrodka Edukacyjnego połączonego z muzeum oraz z części, gdzie zostały zrekonstruowane budynki mieszkalne ówczesnej ludności zamieszkującej ten teren. W muzeum znajduje się ok. 160 tys. eksponatów, które zostały wykopane podczas prac archeologicznych. Wśród nich są m.in. naczynia ceramiczne, ozdoby z kości, przedmioty codziennego użytku wykonane z krzemienia i kamienia. Przedmioty te są obecnie uznawane za unikatowe na skalę europejską. Na terenie skansenu została wzniesiona w 2013 roku wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę okolicznych wiosek, Pogórzy, Beskidów a przy bardzo dobrej widoczności można nawet dostrzec Tatry.
3. Winnica "Jasiel"
Ziemia jasielska to bez wątpienia, stolica polskiego winiarstwa, w związku z tym będąc w okolicy Jasła, warto odwiedzić jedyną w Polsce winnicę tarasową, znajdującą się na zachodnich krańcach Jasła w miejscowości Jareniówka. Intensywny rozwój enoturystyki na tym obszarze jest widoczny już od kilku lat, a przejawia się on stale rosnącą liczbą turystów, przybywających na te tereny, aby zwiedzać miejscowe winnice oraz oddać się degustacji lokalnych win. Winnica "Jasiel" to teren zajmujący około 3 ha, gdzie można pospacerować wśród winorośli, odpocząć na łonie natury w otoczeniu stawów, a także zobaczyć jak wygląda proces produkcji wina, a następnie jego przechowywanie. Istnieje również możliwość nabycia sadzonek winorośli.
Proponowane miejsce obiadu: Restauracja "U Grzymały", ul. Kadyiego 12, Jasło
4. Muzeum Regionalne w Jaśle
Muzeum powstało w 1969 roku z przekształcenia społecznego muzeum PTTK w instytucję państwową. Od początku swojej działalności, aż do dziś, składa się ono z dwóch merytorycznych części: historycznej oraz etnograficznej. Obecnie znajduje się w nim ok. 20 tys. eksponatów. Można podziwiać tam również eksponaty z zakresu paleontologii oraz archeologii. Warte uwagi są przede wszystkim zbiory: zegarów ludowych, rzemiosła tradycyjnego, strojów ludowych, kolekcja numizmatyczna, narzędzia i sprzęty gospodarcze, zbiory falerystyczne a także wystawy czasowe. Siedziba Muzeum Regionalnego znajduje się w domu wybitnego jasielskiego lekarza, Stanisława Kadyiego.
5. Rynek miejski w Jaśle
Plac Rynku to prostokąt z wychodzącymi z niego bezpośrednio uliczkami. Został on zaplanowany już w XIV w., kiedy to Jasło otrzymało od króla Kazimierza Wielkiego prawa miejskie. W jego części północno-wschodniej, znajduje się Kościół Farny z XIV stulecia, natomiast na samym Rynku można podziwiać pomnik św. Jana Nepomucena oraz fontannę miejską. Zabudowa przyrynkowa nie jest tą oryginalną, pochodzącą jeszcze z czasów średniowiecza, ponieważ w wyniku działań wojennych w latach 1944-45, miasto zostało zniszczone w 97%. Układ urbanistyczny, pomimo tak wielu zniszczeń, nie uległ dużej zmianie, ale wszystkie kamienice usytuowane w pobliżu Rynku zostały wzniesione ponownie w drugiej połowie XX wieku, w stylu nawiązującym do zburzonych zabytkowych budowli. Jasielski Rynek to miejsce, gdzie odbywa się wiele uroczystości i festiwali takich jak: Międzynarodowe Dni Wina, Dni Jasła, Sylwester miejski, itp.
6. Pałac Sroczyńskich w Jaśle
Pałac ten położony jest w zabytkowym parku, należącym do Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. Został wzniesiony w pierwszej połowie XIX w., a później stał się własnością Tadeusza Sroczyńskiego. Zbudowany jest w stylu neogotyckim, na planie wydłużonego prostokąta, z wtopionymi w korpus wieżyczkami. Podczas I Wojny Światowej pałac został ograbiony z najcenniejszych przedmiotów, natomiast w czasie II Wojny Światowej był on siedzibą niemieckiej żandarmerii polowej, co prawdopodobnie uchroniło rezydencję przed zniszczeniem. W latach swojej świetności, w obiekcie tym bardzo często gościła córka Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po 1944 r. w pałacu umieszczono siedzibę nowej władzy, a następnie - oddział szpitala powiatowego. Dzięki przeprowadzonej renowacji, dawny Pałac Sroczyńskich może teraz służyć jako główna siedziba Szkoły Medycznej.
Proponowany nocleg:
Zajazd "Pod Skałą", Krajowice 68, 38-211 Jasło,
Zajazd "Pod Goleszem", ul. Krakowska 112, 38-200 Jasło


Dzień II.
1. Rezerwat geologiczno - przyrodniczy "Golesz"
Na północ od Jasła, na terenie gminy Kołaczyce, znajduje się wzniesienie o nazwie Golesz. W tym miejscu został utworzony rezerwat geologiczno - przyrodniczy, mający na celu ochronę fauny oraz skałek piaskowca ciężkowickiego. Rezerwat ten zajmuje obszar 27,5 ha. Turyści tam przybywający, mają możliwość zwiedzania ruin zamczyska "Golesz", które znajduje się pośród lasu. Jak wskazują materiały historyczne, w tym miejscu prawdopodobnie już w IX w istniała osada warowna, ze względu na korzystne położenie na wzgórzu oraz w pobliżu rzeki Wisłoki. Skałki w rezerwacie Golesz, są wykorzystywane do wspinaczki. Otrzymały one dość specyficzne nazwy, takie jak: Komorowy Wąwóz, Żółw, Strażnica czy też Diabelska Przepaść, które nadali im miłośnicy wspinaczki. Zostały tam również wyciosane, niewielkie schody prowadzące do ruin zamczyska, pomimo iż jest to rezerwat. Będąc w rezerwacie, warto poświęcić chwilę, aby zobaczyć znajdujący się nieopodal mały wodospad, którego próg powstał z piaskowców ciężkowickich.
2. Liwocz z wieżą widokową
W odległości ok. 13 km na północny-zachód od Jasła, znajduje się najwyższy szczyt Pogórza Ciężkowickiego, a zarazem jest to najwyższe wzniesienie w północnej części powiatu jasielskiego o nazwie Liwocz, które wznosi się na wysokość 562 m n.p.m. Ze względu na dobre połączenie komunikacyjne, jest on bardzo często odwiedzany przez turystów, także dlatego, że na jego szczyt można dojechać nawet samochodem. Liwocz charakteryzuje się dużą wybitnością w stosunku do swojego otoczenia, dzięki czemu jest bardzo dobrze widoczny w całej okolicy. Na szczycie wzniesienia znajduje się platforma widokowa, z której roztacza się panorama Tatr, Gorców, Beskidów, Bieszczad, Gór Świętokrzyskich, a przy bardzo dobrej widoczności można dostrzec Babią Górę. Oprócz wieży widokowej z krzyżem, na szczycie Liwocza znajdują się: Sanktuarium Chrystusowego Krzyża i Matki Bożej Królowej Pokoju, Pomnik Jana Pawła II, Kamień Pustelnika, źródełko wody siarkowej oraz całoroczna szopka. Turyści, idący szlakiem z miejscowości Brzyska, mijają także stacje drogi krzyżowej, które usytuowane są wzdłuż podejścia.
Proponowane miejsce obiadu: Restauracja "Pod Studzienką", ul. Krakowska 22, Jasło,
3. Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu
Jadąc na południe w kierunku Magurskiego Parku Narodowego, 7 km za Jasłem natrafimy na Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej, nazywane polskim La Salette. Kościół został wzniesiony w latach 1936-1939, natomiast dwa lata po zakończeniu prac budowlanych został uroczyście poświęcony. Pod koniec II wojny Światowej, w Dębowcu stacjonowali żołnierze Wehrmachtu, dlatego podczas działań wojennych kościół został zniszczony przez sowieckie lotnictwo. W 1966 roku, dokonano konsekracji, natomiast w 2012 roku świątynia ta stała się bazyliką mniejszą, na mocy decyzji papieża Benedykta XVI. Wewnątrz, w prawej nawie bocznej, znajduje się wierna kopia rzeźby Matki Bożej Saletyńskiej. Sanktuarium położone jest w zabytkowym parku, gdzie usytuowane są stacje różańcowe. Przed wejściem rozciąga się okazały plac, na którym odbywają się uroczystości odpustowe, spotkania młodych oraz wiele innych wydarzeń o charakterze religijnym. Obok Sanktuarium znajduje się dom rekolekcyjny nazywany również "Centrum Pojednania".
4. Muzeum Narciarstwa w Cieklinie
W małej wiosce o nazwie Cieklin, z inicjatywy mieszkańców oraz władz Gminy Dębowiec, w 2008 roku powstało Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza. Muzeum zostało otwarte w Wiejskim Domu Kultury w Cieklinie. Zwiedzający mają możliwość podziwiania licznych eksponatów związanych z historią narciarstwa. Jest to jedno z niewielu muzeów tego typu na terenie naszego kraju. Do zbiorów muzealnych zaliczają się m.in: buty narciarskie, różne typy nart, materiały edukacyjne dotyczące narciarstwa, a także liczne medale i odznaczenia dla zasłużonych sportowców. Najstarsze eksponaty znajdujące w tym muzeum mają około 120 lat. Dodatkową atrakcją dla odwiedzających Muzeum Narciarstwa są - bardzo często organizowane - tzw. wystawy czasowe tematyczne.
5. Folusz, rezerwat Kornuty
Na granicy powiatu jasielskiego i gorlickiego, nieopodal miejscowości Folusz, znajduje się rezerwat Kornuty. Powstał on z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w 1953 roku. Utworzenie rezerwatu w tym miejscu, miało na celu ochronę wychodni skał piaskowca magurskiego, który była tam eksploatowany przez lokalnych mieszkańców, dla pozyskania materiałów budowlanych. Znajduje się on w otulinie Magurskiego Parku Narodowego, w Paśmie Magury Wątkowskiej, czyli najwyższego szczytu powiatu jasielskiego. Będąc na miejscu, turyści mogą podziwiać rozmaite kształty skałek, których wysokość dochodzi nawet do 20 m. Skałki te są efektem długotrwałych procesów erozyjnych oraz ruchów masowych zachodzących w obrębie rezerwatu. W obrębie Kornutów, znajduje się wiele jaskiń szczelinowych, spośród których najbardziej znana jest jaskinia Mroczna. Posiada ona sieć licznych korytarzy, o łącznej długości 200 m. W ramach rezerwatu, zostało objęte ochroną również stanowisko buczyny karpackiej Do rezerwatu najłatwiej jest dostać się, idąc żółtym szlakiem z Bartnego na Folusz.
Proponowany nocleg:
Agroturystyka Pod Magurą Wątkowską, Świątkowa Wielka 1, Krempna,
Ośrodek wypoczynkowy Folusz , 38-222 Cieklin


Dzień III
1. Nowy Żmigród, Bazylika św. Piotra i Pawła
W drodze z Folusza do Krempnej, przejeżdżając przez miejscowość Nowy Żmigród, warto odwiedzić znajdującą się tam Bazylikę św. Piotra i Pawła. Świątynia ta została wzniesiona z kamienia na rzucie gotyckim. Była wielokrotnie niszczona i odbudowywana. Wnętrze kościoła ma charakter późnobarokowy, choć można także dostrzec elementy typowe dla gotyku widoczne m.in. w portalu, czy zabytkowej, kamiennej chrzcielnicy. W ołtarzu głównym Bazyliki widnieje pieta, a po jej obu stronach znajdują się rzeźby patronów parafii, św. Piotra i Pawła. W świątyni znajduje się kaplica boczna Najświętszej Maryi Panny Bolesnej, w której umieszczone są relikwie wieloletniego kustosza Bazyliki - błogosławionego ks. Władysława Findysza. W oknach można podziwiać zrekonstruowane po II Wojnie Światowej witraże, przedstawiające wybranych świętych. Cennym dziełem sztuki sakralnej w nowożmigrodzkiej Bazylice jest również haftowany ornat mszalny z XVI wieku, który bardzo przypomina ornat Kmity znajdujący się w Katedrze Krakowskiej. Plac kościelny jest oddzielony od zabudowy mieszkalnej murem wzniesionym z lokalnych piaskowców. Obok kościoła, po stronie zachodniej znajdują się dwa ogromne dęby, które są obecnie pomnikami przyrody.
2. Krempna, Ośrodek edukacyjny wraz z muzeum Magurskiego Parku Narodowego
Krempna to mała, malownicza miejscowość w Beskidzie Niskim, położona w dolinie Wisłoki, w której znajduje się główna siedziba Magurskiego Parku Narodowego. Swoją siedzibę ma tam Ośrodek Edukacyjny wraz z Muzeum MPN. Dla odwiedzających to miejsce przygotowano krótki spektakl, prezentujący w jaki sposób ukształtował się teren Beskidu Niskiego, tudzież przyspieszony rok z życia fauny i flory znajdującej się na tym obszarze. Na turystów czekają również eksponaty w postaci różnych pni drzew, porastających teren Beskidu Niskiego, a także wystawa poroży jelenich. Oprócz wystaw stałych, organizowane są wystawy czasowe związane z ziemią jasielską ale też z bardziej odległymi stronami. Dla turystów pragnących dobrze poznać obszar Magurskiego Parku Narodowego, przygotowano specjalną ofertę zwaną - questing`iem. Jest to innowacyjna forma poznawania dziedzictwa wybranego miejsca, która polega na wędrowaniu po nieoznakowanym terenie przy pomocy wskazówek, które zawarte są w ulotce przygotowanej przez MPN. Zadaniem turysty jest wzięcie takiej ulotki i wyruszenie w drogę zgodnie z zawartym w niej opisem. W każdym opisanym miejscu znajdują się litery, jakie trzeba wpisać w wyznaczonym miejscu, które w końcu wskażą miejsce ukrycia skarbu. Po dotarciu do skarbu czeka tam pieczątka, którą należy przybić na ulotce i zostawić we wskazanej skrytce dla innych uczestników tej zabawy.
3. Krempna, cerkiew św. Kosmy i Damiana
Krempna leży na terenie dawnej Łemkowszczyzny, w związku z czym w miejsccowości znajdują się obiekty związane z kulturą materialną tej grupy etnicznej. Na uwagę zasługuje zabytkowa Cerkiew św. Kosmy i Damiana, która obecnie stanowi Kościół katolicki pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe. Cerkiew została zbudowana prawdopodobnie pod koniec XVIII w, choć niektóre jej elementy wskazują na wcześniejsze powstanie. Jest to budowla orientowana o budowie zrębowej, podzielona na trzy części: nawa, prezbiterium oraz babiniec. Wnętrze zdobiono okazałym ikonostasem, pochodzącym z I połowy XIX w. Ważnym elementem wyposażenia są tzw. carskie wrota, które przedstawiają czterech Ewangelistów oraz scenę Zwiastowania. Charakterystyczna cechą tej budowli jest fakt, iż patrząc z pewnej odległości, widać jak babiniec i prezbiterium są pochylone ku sobie, co jest spowodowane niestabilnym podłożem, na którym znajduje się obiekt. Świątynia przechodziła liczne remonty. Podczas działań wojennych na tym terenie, cała miejscowość została doszczętnie zniszczona, z wyjątkiem cerkwi. Wysiedlono praktycznie wszystkich mieszkańców, z wyjątkiem czterech rodzin, dla których w tej świątyni, w latach powojennych odprawiano msze święte w obrzędzie rzymskokatolickim, a w latach późniejszych msze unickie, ze względu na powrót rodzin łemkowskich na teren Krempnej.
Proponowane miejsce obiadu: Bar "U Juchasa",Krempna 84,38-232 Krempna,
4. Krempna - Przełęcz Hałbów - Kamień - Krempna
Miłośnicy wędrówek, mogą udać się na szlaki turystyczne, których jest bardzo wiele na obszarze Beskidu Niskiego. Warto wybrać się na krótką, ale bardzo interesującą wędrówkę, którą należy zacząć w Krempnej, by potem kierować się na północ, nieco pod górkę, szlakiem żółtym skąd roztacza się panorama na Krempną, dolinę Wisłoki oraz Beskid Niski. Idąc dalej mijamy zbiorową mogiłę Żydów rozstrzelanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Następnie docieramy na Przełęcz Hałbowską, której nazwa pochodzi od dawniej istniejącej tam wsi Hałbów. Przełęcz ta położona jest na wysokości 540 m n.p.m., pomiędzy szczytem Kamienia oraz wzniesienia, które jeszcze nie posiada oficjalnej nazwy. Na przełęczy znajduje się węzeł szlaków turystycznych, dodatkowo można tam usiąść wśród drzew na polanie w specjalnie wyznaczonych miejscach. Z przełęczy należy kierować się Głównym Szlakiem Beskidzkim oznaczonym na czerwono w kierunku wschodnim. Szlak biegnie na początku ostro w dół leśną ścieżka, by później łagodnie podejść pod wzniesienie o nazwie Kamień, gdzie dochodzi szlak zielony, którym następnie należy się kierować na południe, w kierunku Krempnej. Szlak biegnie w dół, wierzchowiną wzniesienia o nazwie Kamień, gdzie wchodzi się na rozległe łąki, skąd roztacza się panorama na Beskid Niski oraz dolinę Wisłoki, by po chwili być z powrotem w Krempnej.

 

 

Nasi Partnerzy

 

Copyright ©  Turystyka Kulturowa 2008-2024


Ta strona internetowa używa pliki cookies w celu dostosowania serwisu do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla cookies stosowanych przez nasz serwis.
Zamknij