Główna :  Dla autorów :  Archiwum :  Publikacje :  turystykakulturowa.ORG

 

Data wydania kwiecień 2015, redaktor prowadzący numeru: Damian Werczyński

Numer 4/2015 (kwiecień 2015)

 

Propozycja weekendowego pobytu turystyczno-kulturowego w powiecie żagańskim

 

Michał Suszczewicz

Poniżej przedstawiono proponowaną trasę, której celem jest ukazanie najważniejszych atrakcji powiatu żagańskiego. Trasa obejmuje miejscowości znajdujące się w granicach powiatu i jest szacowana na dwa dni - na weekend. Poniższa trasa jest jedynie propozycją, którą można rozszerzać, w zależności od zainteresowań turysty i czasu, który może on poświęcić na zwiedzanie. Cała trasa jest przejezdna samochodem, jednak można po niej poruszać się również rowerem. Korzystanie z lokalnej komunikacji autor odradza, ze względu na bardzo rzadkie kursy tutejszych przewoźników w dni wolne od pracy.

I Dzień: Okolice Iłowej oraz miasto Żagań
Wyprawa po powiecie żagańskim rozpoczyna się w Iłowej (1). Najłatwiej dojechać tu autostradą A 12 (Wrocław-Berlin), bądź koleją (stacja na linii Węgliniec-Żary).
Miasto powstało w XVII w. dzięki staraniom jego właścicieli - Promnitzów. Najważniejszym obiektem w mieście jest zespół pałacowo-parkowy znajdujący się w pobliżu centrum. Rezydencja powstała w XVII wieku, z inicjatywy ówczesnych właścicieli okolic von Schellendorfów. Została rozbudowana w następnym wieku o skrzydło barokowe. Kolejna przebudowa pałacu miała miejsce na początku XX wieku, za czasów kolejnego właściciela Friedricha Maximiliana von Hochberg, pochodzącego z rodu, który władał słynnym zamkiem w Książu. Dokonał on przebudowy, podczas której podwyższono dachy oraz dodano wieże od strony północnej. Zmodernizowano również wnętrza budowli. Pałac został otoczony parkiem przypałacowym, w którym ulokowano liczne obiekty małej architektury. Obecnie pałac jest siedzibą szkoły, dzięki czemu jest nadal dostępny dla zwiedzających.
Z Iłowej należy skierować się do Lutynki (2) położonej w zachodniej części powiatu.
Właśnie w tej miejscowości, znajduje się zabytkowy kościół p.w. św. Anny (2) z XIV wieku. Jednak pierwotnie drewniana budowla sakralna istniała tu już od XI wieku. Kościół zachował gotycki charakter, został zbudowany z kamienia polnego i jest salowy. Ołtarz ma styl renesansowy, natomiast wyposażenie świątyni - barokowe. Teren przykościelnego cmentarza jest ogrodzony murem z bramą-dzwonnicą z XV wieku. Przed kościołem znajdują się dwa kamienne krzyże pokutne z okresu średniowiecza.
Po zwiedzeniu kościoła w Lutynce, kolejnym przystankiem jest Witoszyn Dolny (3).
Witoszyn jest jedną z wielu miejscowości w okolicy, która przed 1945 rokiem była zamieszkiwana przez społeczności katolicką i ewangelicką. Do chwili obecnej w krajobrazie wsi można zauważyć dwie wieże, kościołów katolickiego i poewangelickiego. Pierwszy z nich powstał na początku XIV wieku. Kościół p.w. św. Michała Archanioła jest świątynią orientowaną, murowaną z kamienia i rudy darniowej. Przybudówki kościelne zostały zbudowane z domieszkami cegieł. Od zachodu znajduje się wieża nakryta hełmem. W przykościelnym murze znajduje się krzyż, z napisem informującym o wydarzeniu z życia księcia Jana II żagańskiego.
Następną świątynią w miejscowości jest kościół poewangelicki. Został zbudowany w I poł. XIX wieku, w stylu neoklasycystycznym. Obecnie obiekt nie jest użytkowany. Odremontowana wieża kościoła stanowi miejsce widokowe na pobliskie Bory Dolnośląskie.
Ostatnim obiektem wartym uwagi jest popadający w ruinę wiatrak typu holenderskiego. Jest to jeden z niewielu tego typu obiektów na terenie województwa. Został zbudowany w połowie XIX wieku.
Z Witoszyna Dolnego turyści powinni skierować się do stolicy powiatu - Żagania.
Żagań jest stolicą powiatu żagańskiego od 1999 roku, jednak z historii można się dowiedzieć, że już od XIII wieku był głównym ośrodkiem księstwa żagańskiego.
Przed zwiedzaniem miasta można posilić się w kilku restauracjach. Są to m. in. Cesarski Ogród przy ul. X-lecia lub Restauracja "Kelper" na Rynku.
Zwiedzanie miasta należy rozpocząć od najważniejszego zabytku, wpisanego na listę Pomików Historii w 2011 roku. Jest to poaugustiański zespół klasztorny (Z1). Na ten zespół składa się kościół, klasztor, spichlerz oraz dawny konwikt.
Najstarsze części kościoła pochodzą prawdopodobnie już z okresu XIII wieku, kiedy zakon został przeniesiony do miasta z pobliskiego Nowogrodu Bobrzańskiego. Poprzez liczne przebudowy i odbudowy po pożarach, w murach kościoła zachowało się wiele pozostałości po gotyckiej oraz renesansowej świątyni. W XVIII wieku nadano kościołowi charakter barokowy z elementami rzeźb i sztukatorstwa wykonanymi przez artystów Urbańskiego oraz Haberla z Wrocławia. Do kościoła przylega dawny klasztor poaugustiański. Jest to budowla, podobnie jak kościół, w stylu barokowym. Kilka pomieszczeń we wschodnim skrzydle zachowało charakter gotycki. W budynku klasztoru zachowała się wspaniale biblioteka zdobiona barokowymi freskami. Została ona ozdobiona przez wybitnego artystę G. W. Neuhertza ze Śląska. Księgozbiór biblioteki po kasacie klasztoru w 1810 r., został przeniesiony do Wrocławia. Przetrwał II wojnę światową i jest obecnie jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych księgozbiorów w Polsce. Wartym obejrzenia jest również późnogotycki spichlerz klasztorny z końca XV wieku, ze zmianami wynikłymi z przebudowy na przełomie XIX i XX wieku. Ostatnim obiektem tego kompleksu jest dawny konwikt, który został zbudowany w XVIII wieku, na miejscu dawnych budynków gospodarczych i szkoły klasztornej. W wieży konwiktu znajdowało się obserwatorium astronomiczne, z którego już w XVIII wieku prowadzono obserwacje meteorologiczne w ramach pierwszej na świecie sieci pomiarowej Societas Meteorologica Palatina.
Kolejnym obiektem wartym zobaczenia jest Pałac Książęcy (Z2). Pierwotnie książęta piastowscy rezydowali w zamku, który istniał w mieście już od XIII wieku. Obecny pałac został usytuowany przez Albrechta von Wallensteina na miejscu średniowiecznej warowni, w południowej części Starego Miasta. Rozpoczęta budowa, została dokończona po śmierci Wallensteina przez Wacława Lobkovica. Jednak największe inwestycje w rozwój pałacu poczynił Piotr Biron i jego następcy. Przeprowadzono wiele prac modernizacyjnych, zarówno w obrębie pałacu, jak i przylegającego parku. Założenie parkowe przemodelowano na styl romantyczny zaprojektowany przez Fridericha Teichnerta. Pałac ma charakter barokowy, z elementami architektury pałaców włoskich i francuskich z tamtego okresu. Obecnie jest siedzibą wielu miejskich instytucji kulturalnych oraz biblioteki miejskiej.
Następnymi miejscem, które należy odwiedzić to zabudowa staromiejska z ratuszem (Z3). Działania wojenne 1945 roku doprowadziły do zniszczenia 80% zabudowy Starego Miasta. Jednak do chwili obecnej na rynku można oglądać kilka kamienic pochodzących z okresu renesansu czy baroku. Poza tym istnieje znacząca liczba kamienic z XVIII, XIX i XX w., rozlokowanych w centralnej części miasta. W Żaganiu znajdują się dwa ratusze, historyczny oraz obecny. Historyczna pozostałość po ratuszu znajduje się w zachodniej pierzei rynku. Jest to neoklasycystyczna wieża z XIX wieku, z elementami ratusza wewnątrz, pochodzącymi z XV/XVI wieku. Obecną funkcję ratusza pełni dawny pałac wdowi zbudowany w stylu klasycystycznym pod koniec XVIII wieku, położony na Pl. Słowiańskim (Z4).
Ważnym przystankiem na trasie po Żaganiu jest zespół poklasztorny franciszkanów (Z5). Kościół p.w. ś.ś. Piotra i Pawła ma charakter gotycki, jednak w wyniku wielokrotnych remontów przyjmuje również elementy stylu barokowego i klasycystycznego. Był pierwotnie związany z zakonem franciszkanów, którzy opuścił go w czasach reformacji. Następnie był użytkowany przez ewangelików. W czasie wojny trzydziestoletniej przejęli go jezuici, a w pobliżu kościoła ulokowali swoje kolegium (Z6). Wyposażenie kościoła jest głównie barokowe z XVIII wieku. Znajdujące się w pobliżu kolegium wzniesiono w 1655 roku. Rozbudowano je znacząco w XVIII wieku. Po kasacie zakonu jezuitów, kolegium przekształcono w szkołę, a później w więzienie dla kobiet. Obecnie w tym budynku znajduje się Zespół Szkół Tekstylno-Handlowych oraz Policja.
Następnym obiektem na trasie jest wieża kościoła ewangelickiego (Z7). Jest to pozostałość po jednym z sześciu Kościołów Łaski powstałych dla ewangelików, po traktacie altranstadzkim na początku XVIII wieku. Po II wojnie światowej gmina ewangelicka była zbyt nieliczna, by móc zarządzać tak dużym kościołem. Popadał on w ruinę, aż do 1966 roku, kiedy ostatecznie go rozebrano. Pozostawiono jedynie wieżę z połowy XIX wieku. Została ona odremontowana w 2004 r. i do chwili obecnej służy jako wieża widokowa. W krypcie znajdującej się pod nią, spoczywają szczątki dawnych właścicieli miasta z rodu Biron.
Następnym obiektem na trasie zwiedzania w Żaganiu jest kościół p.w. Nawiedzenia NMP oraz Kaplica Bożego Grobu (Z8). Kościół jest budowlą z XV wieku. Pierwotnie gotycki, po przebudowie w XVII-XVIII wieku stał sie barokowy. Wewnątrz można oglądać późnorenesansowe wnętrze i kilka barokowych ołtarzy. Obok kościoła znajduje się Kaplica Bożego Grobu. Jest to kopia podobnego obiektu znajdującego się w Gӧriltz. Powstała pod koniec XVI wieku. Było to dawniej miejsce odbierane przez pątników. Obecnie obiekt jest w dobrym stanie po remontach przeprowadzonych w latach 90. XX wieku.
Ostatnim miejscem, do którego warto się udać jest Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu (Z9). Zostało ono ulokowane w tym miejscu w latach 70. XX wieku. Prezentuje ono historię obozu, dzieje poszczególnych grup narodowych więzionych na terenie obozu jeńców- lotników oraz dzieje najsłynniejszej ucieczki jeńców tunelem "Harry" w 1944 roku. Placówka zbiera również informacje na temat historii miasta.
W tym miejscu planowane jest zakończenie pierwszego dnia zwiedzania powiatu żagańskiego. Z noclegu w mieście można skorzystać w Hotelu Villa Park, znajdującym się przy ulicy Piłsudskiego, bądź Hotelu Piastowska na ulicy Keplera (informacje kontaktowe w części baza noclegowa i gastronomiczna).

II Dzień: północna część powiatu oraz miasto Szprotawa
Z Żagania należy skierować się do kolejnego punktu na trasie - Starego Żagania (1).
Stary Żagań jest jedną z najstarszych miejscowości w powiecie. To właśnie w tym miejscu powstała w XII w. pierwsza osada targowa broniona przez gród kasztelański. Niekorzystne położenie względem szlaku handlowego, spowodowało przeniesienie osady prawdopodobnie w XIII w. w miejsce obecnego miasta Żagania. We wsi znajduje się romański kościół p.w. NMP Królowej Polski pochodzący z XII wieku. Był przebudowywany w XV, XVII i XVIII wieku. Jest to budowla wzniesiona z kamienia polnego, niemurowana. Plac przykościelny otoczony jest murem z bramą z XV/XVI wieku. W nim wmurowane zostały cztery kamienne krzyże pokutne.
Następną miejscowością, która znajduje się na trasie jest wieś Dzietrzychowice (2).
Ta wieś była jedną z pierwszych miejscowości założonych w okresie kolonizacji okolic Żagania w XIII wieku. W przeszłości była podzielona na sześć odrębnych części posiadających swoich właścicieli. Wieś jest bogata w kilka bardzo ciekawych zabytków architektonicznych. Wśród nich jest m. in. wieża rycerska z XIV wieku, będąca dawniej folwarkiem górnym oraz pałac, który był folwarkiem dolnym. W ramach drugiej z wymienionych budowli można również zauważyć zarysy dawnej średniowiecznej wieży mieszkalnej. W Dzietrzychowicach znajduje się ponadto gotycko-renesansowy kościół powstały w XIII wieku oraz krajobrazowy park przypałacowy założony w XIX wieku.
Kolejną miejscowością, która jest warta uwagi jest Chotków (3).
Tutaj można zwiedzić kościół p.w. Nawiedzenia NMP z II połowy XIII wieku w stylu wczesnogotyckim. Ponadto ciekawym obiektem we wsi jest założenie dworsko-parkowo-folwarczne z XVI-XVIII wieku. Pierwotnie był to dwór obronny, który posiadał własne basteje w narożach. W XVIII wieku do pałacu dobudowano dwie cylindryczne wieże posadowione na miejscu bastei. Od 1732 roku majątkiem zarządzało miasto Szprotawa. Pierwotnie wygląd elewacji był odwzorowany na podstawie pałacu Lobkowica w Żaganiu. Jednak ostatecznie dwór uzyskał wygląd barokowy. Wieże stojące przed pałacem również przebudowano w tym stylu, ale zauważalne są szczątkowe elementy sgraffito na elewacjach. Obiekt obecnie znajduje się w rękach prywatnych.
Następnym przystankiem na trasie są Gościszowice (4).
Ta wieś podobnie jak Dzietrzychowice była dawniej podzielona na kilka części. Najważniejszym obiektem jest kościół p.w. św. Katarzyny z II poł. XIII wieku. Jego największym zabytkiem jest gotycki ołtarz w formie tryptyku wykonany przez Mistrza Ołtarza z Gościszowic. Ten artysta jest znany z wielu innych ołtarzy w okolicach, jednak jego dzieła zdobią kościoły w Wielkopolsce, Brandenburgii czy Saksonii. Jego imieniem nazwano jeden ze szlaków turystycznych w gminie Szprotawa obejmujący miejscowości, w których znajdują się inne dzieła artysty. W kościele można obejrzeć również renesansowe tablice epitafijne lokalnych właścicieli ziemskich.
W dalszej drodze należy zatrzymać się w Henrykowie (5).
W tej wsi warto zobaczyć zachowany późnobarokowy pałac. Został zbudowany w XVIII w. przez Kaspara von Knobelsdorfa. Jest to dość dobrze zachowany obiekt rezydencjonalny z tego okresu. Ze względu na istnienie w jego murach hotelu zwiedzanie może być utrudnione. Pałac posiada również park, który znajduje się w północno-zachodniej części założenia.
Następna wieś Wiechlice (6) jest kolejnym przystankiem na trasie podróży po powiecie.
We wsi znajduje się wzniesiony pod koniec XVIII w. dwór klasycystyczny. Jest on typowym przykładem architektury rezydencjonalnej na Śląsku. Został on w ciągu kilku ostatnich lat odbudowany, po zaniechaniu jego użytkowania w okresie powojennym. Wnętrze niektórych sal ma styl klasycystyczny i eklektyczny. Obecnie w murach dworu znajduje się hotel.
Na południe od wsi znajduje się dawne lotnisko wojskowe wraz z garnizonem wojskowym (7). Powstało ono na miejscu obozu jenieckiego z I wojny światowej. Pierwsze inwestycje związane z budową garnizonu i lotniska miały miejsce w czasach III Rzeszy w latach 30. XX wieku. Ze szprotawskiego lotniska wyruszyły samoloty biorące udział w kampanii wojennej przeciwko Polsce, a następnie Związkowi Radzieckiemu w czasie II wojny światowej. W lutym 1945 roku, lotnisko zostało przejęte bez większych trudności przez jednostki Armii Czerwonej. Przez kolejne dziesięciolecia, aż do 1992 roku wojska Armii Radzieckiej stacjonowały na lotniskach: wiechlickim i tomaszowskim (gm. Żagań). W wiechlickim garnizonie istniał magazyn broni atomowej, który znajdował się we wschodniej części kompleksu. Zwiedzanie tego obiektu jest możliwe po kontakcie z Towarzystwem Borów Dolnośląskich. W wiechlickich i szprotawskich lasach można oglądać pozostałości po średniowiecznych obwarowaniach - Wałach Śląskich.
Ostatnią miejscowością na trasie wyprawy po powiecie żagańskim jest miasto Szprotawa.
Przed podjęciem zwiedzania można skorzystać z posiłku w Restauracji ,,Murzynek" znajdującej się na Rynku pod numerem 32.
To średniowieczne miasto było jeszcze w latach 70. XX w., stolicą odrębnego powiatu. Obecnie jest to stolica gminy miejsko-wiejskiej Szprotawa obejmującej kilkanaście miejscowości.
Pierwszym obiektem, który warto odwiedzić w Szprotawie jest ratusz (S1). Pierwotnie była to budowla renesansowa, jednak wiele pożarów i przebudów pozbawiło ją wyglądu w tym stylu. Jako jeden z niewielu tego typu budynków w Polsce, posiada dwie wieże. Wschodnia jest starsza i pochodzi z XVI wieku. Dodatkowym elementem, który ją wyróżnia jest to, że jest krzywa. Wieża zachodnia jest młodsza, pochodzi z XVII wieku. Po jej zawaleniu się kilkadziesiąt lat później, odbudowano ją ponownie w 1732 roku. Obecnie w budynku ratusza mieści się urząd miasta i gminy Szprotawa.
Następnym obiektem jest kościół p.w. Wniebowzięcia NMP (S2). Pierwotnie była to budowla wczesnogotycka powstała z kamienia i cegły. W XV w. rozbudowano ją do trzynawowej bazyliki. Od XIV w. do 1811 roku nad kościołem sprawowały opiekę siostry magdalenki z miejscowego klasztoru. W okresie reformacji, o kościół toczyły się ostre spory pomiędzy miejscowymi katolikami i ewangelikami. Wystrój kościoła jest barokowy i późniejszy stylowo. Kościół posiada również wieżę o cechach obronnych. W jej ścianę został wmurowany nagrobek Bertold'a de Wyrbna z początku XIV wieku, uważany za najstarszy na Śląsku.
Miasto dawniej otaczały mury miejskie (S3) z XIV wieku. Zostały one rozebrane na większości odcinków w XIX wieku, jednak do chwili obecnej można oglądać ich ocalały fragment znajdujący się w pobliżu Bramy Żagańskiej (S3). Była to budowla obronna, która pozwalała podróżnych z kierunków Kliczkowa, Żagania czy Zgorzelca wjechać do miasta. Obecnie jest to siedziba Muzeum Ziemi Szprotawskiej.
Na miejscu dawnego zamku książęcego znajdują się ruiny dawnej świątyni ewangelickiej (S4). Została ona zbudowana XVIII wieku w oparciu o pozostałości po średniowiecznej budowli obronnej. Po 1945 roku nie był użytkowany, popadł w ruinę. Obecnie trwają prace renowacyjne prowadzone przez gminę polskokatolicką.
Nieco oddalona od centrum jest dawna wieś Iława. Od 1925 roku jest to część miasta Szprotawy. Dawniej była odrębną miejscowością, do której według kronik w 1000 roku przybył cesarz Otton III. Na spotkanie przybył również Bolesław Chrobry, w którego towarzystwie cesarz pojechał dalej do Głogowa i Gniezna. W tej części Szprotawy znajduje się bardzo ciekawy kościół p.w. św. Andrzeja (S5), który datuje się na I poł. XIII wieku. Jest to budowla z kamienia i cegły w stylu gotyckim. Podobnie jak kościół w centrum miasta do 1810 roku, był objęty opieką przez klasztor magdalenek. Wewnątrz kościoła znajduje się wiele zabytkowych elementów: pentaptyk, romańska chrzcielnica oraz piaskowcowy portal. Kościół wzbogacają również zabytkowe epitafia. Jego położenie w pobliżu Bobru, sugeruje obronny charakter budowli.
Z Iławy należy skierować się do Żagania, gdzie kończy się trasa turystyczna po powiecie.

Autor w ramach trasy nie pokazał wszystkich miejscowości i zabytków tego powiatu, jednak dla osób chętnych, zainteresowanych szerszym poznaniem tego terenu odsyła do literatury regionalnej.

Źródła i bibliografia
- Pawlikowska B. i in., 2009, Powiat Żagański. Książęca kraina, PLAN Jelenia Góra- Żagań;
- Adamek K., Świątek M. R., 2002, Żagań znany i nieznany, Rada i Zarząd miasta Żagania; Żagań;
- www.wymiarki.pl
- www.wzgorzadalkowskie.mega.pl
 

 

Nasi Partnerzy

 

Copyright ©  Turystyka Kulturowa 2008-2024


Ta strona internetowa używa pliki cookies w celu dostosowania serwisu do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla cookies stosowanych przez nasz serwis.
Zamknij