Główna :  Dla autorów :  Archiwum :  Publikacje :  turystykakulturowa.ORG

 

Data wydania 2 maja 2013, redaktor prowadzący numeru: Piotr Kociszewski

Numer 5/2013 (maj 2013)

 

Propozycja pobytu turystyczno-kulturowego w powiecie sanockim

 

Opracował: Łukasz Bajda

Na trasie proponowanej wycieczki znalazły najważniejsze i najbardziej znane atrakcje turystyczne powiatu sanockiego. Pierwszy dzień przeznaczony jest wyłącznie na odwiedzenie obiektów znajdujących się w Sanoku. Program drugiego dnia, z uwagi na słabo rozwinięte formy komunikacji zbiorowej w regionie, został opracowany przede wszystkim z myślą o turystach zmotoryzowanych.

Dzień 1 - Sanok
Wjeżdżając do Sanoka od strony Krosna i Rzeszowa należy na Rondzie Zdzisława Beksińskiego skręcić w lewo. Po przejechaniu ok. 2 km. ulicami Dmowskiego i Staszica należy na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną skręcić w prawo, w ul. Adama Mickiewicza. Za Domem Turysty PTTK (po prawej stronie drogi) skręcić w lewo w ulicę zamkową. Po kilkuset metrach, za cerkwią znajduje się duży płatny parking.

1. Cerkiew Prawosławna p.w. Trójcy Świętej
Świątynia ta powstała w 1784 r. i aż do 1946 r. użytkowana była przez grekokatolików. Następnie została przekazana prawosławnym, którym służy aż do dziś. We wnętrzu cerkwi znajduje się ikonostas z II poł. XIX w. oraz polichromia namalowana w 1907 r.

2. Muzeum Historyczne w Sanoku
Mieszczące się w zamku sanockim Muzeum Historyczne słynie z jednej z najcenniejszych w Polsce kolekcji ikon oraz zbioru obrazów Zdzisława Beksińskiego, nieżyjącego już współczesnego malarza, który wywodził się z Sanoku. Jest to największy zbiór twórczości Beksińskiego. W oddanym do zwiedzania w 2012 r. zrekonstruowanym skrzydle południowym zamku sanockiego, oprócz dzieł znanego malarza, prezentowana jest również ciekawa ekspozycja poświęcona jego życiu, łącznie z odtworzoną pracownią artysty.

3. Rynek sanocki i okolice
Podążając od Muzeum w kierunku Rynku, w głębi, po prawej stronie drogi widoczny jest budynek dawnej sanockiej synagogi na ścianie tablica z napisem po polsku i hebrajsku. Natomiast po lewej stronie ulicy zamkowej budynek tzw. Zajazdu z XVIII w., a za nim willa zasłużonej dla Sanoka rodziny Zaleskich (obecnie dom modlitwy Adwentystów Dnia Siódmego). Obok na niewielkim Placu św. Jana znajduje się charakterystyczny Pomnik Synom Ziemi Sanockiej Poległym i Pomordowanym za Polskę. Na ścianie budynku, który zamyka plac od strony rynku umieszczono stałą ekspozycję fotografii ukazujących związki Sanoka z Wojskiem Polskim
Dawny ratusz sanocki znajdujący się we wschodniej pierzei rynku powstał najprawdopodobniej pod koniec XVIII w. Na jego miejscu istniały już wcześniej dwa drewniane ratusze, które spłonęły. W drugiej połowie XIX w. ratusz został połączony z sąsiednimi kamienicami, a całości nadano eklektyczną fasadę. Ostateczny wygląd ratusza nadała mu przebudowa z lat 30-tych ubiegłego wieku.
W południowo - wschodnim narożniku rynku znajduje się franciszkański Kościół p.w. Znalezienia Krzyża Świętego. Został on wybudowany 1632-1640 na miejscu dwóch starszych drewnianych świątyń. Obecny kościół był trzykrotnie niszczony pożarami: 1676, 1743 i 1872. W wyniku licznych remontów i przebudów został pozbawiony cech stylowych. Wyposażenie kościoła w większości pochodzi z XIX w. Ostateczny wygląd nadano świątyni u schyłku XIX w. kiedy przebudowano wieżę, która stanowi charakterystyczny element panoramy Sanoka.

4. Kościół Przemienienia Pańskiego
Wybudowany w latach 1874-1887. Za wyjątkiem szesnastowiecznej płyty nagrobnej Sebastiana Lubomirskiego, starosty sanockiego, która znajdowała się w starszej świątyni, kościół nie posiada ciekawego wyposażenia. W pobliżu kościoła znajduje się Dom Mansjonarzy z XVII w., który należy do najstarszych budynków Sanoka.
Propozycja obiadu: położona w płn. wsch. narożniku rynku Karczma "Jadło Karpackie", serwująca potrawy inspirowane kuchnią regionalną. Zarówno w centrum Sanoka, jak i w okolicy skansenu znajdują się liczne lokale gastronomiczne o różnym standardzie.

5. Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku (skansen)
Największy skansen w Polsce. Został otwarty dla zwiedzających w 1966 r. W MBL Sanok prezentowane jest budownictwo pięciu głównych grup etnograficznych, jakie zamieszkiwały obszar Beskidu Niskiego, Bieszczadów i Pogórza. Oprócz sektorów poświęconych Łemkom, Bojkom, Dolinianom, Pogórzanom Wschodnim i Zachodnim, w skansenie zrekonstruowano również rynek galicyjskiego miasteczka oraz zorganizowano sektor związany z kopalnictwem naftowym.
W Sanoku znajduje się najlepsza w powiecie baza noclegowa. Obok kilku hoteli funkcjonują tu także liczne obiekty oferujące noclegi w cenach ekonomicznych (Por. dział: Gdzie jeść i spać).


Dzień 2 - W dolinie Osławy i Osławicy

1. Zagórz - cerkiew i kościół (opcjonalnie)
Zagórz w przeszłości stanowił ważny węzeł kolejowy. Obecnie bardzo często miejscowość ta jest pomijana przez turystów przyjeżdżających w Bieszczady.
W Zagórzu, przy drodze prowadzącej do Komańczy, znajduje się dawna greckokatolicka murowana cerkiew p.w. św. Michała z 1836 r., użytkowana obecnie przez prawosławnych. Około kilometra za cerkwią, jadąc na południa, dotrzeć można do kościoła parafialnego p.w. Wniebowzięcia Matki Bożej. Świątynia ta została zbudowana w połowie XVIII w., jednakże miejscowa tradycja mówi o ufundowaniu w tym miejscu kaplicy już w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego. Owa kaplica stanowić by miała prezbiterium obecnego kościoła. We wnętrzu najcenniejszy jest obraz Zwiastowania NMP z XVI w. znajdujący się w ołtarzu głównym. Część wyposażenia świątyni pochodzi ze zrujnowanego kościoła klasztornego.

2. Ruiny zespołu klasztornego Karmelitów Bosych w Zagórzu
Samochód najlepiej zostawić na dużym bezpłatnym parkingu obok zabytkowego kościoła parafialnego w Zagórzu. Stąd warto udać się już na piechotę - spacer ok. 10 minut z pięknym widokiem na Góry Słonne. Przy drodze stacje Drogi Krzyżowej z rzeźbami bieszczadzkich artystów.
Malowniczo położone ruiny, choć często są nieznane turystom przyjeżdżającym w Bieszczady, należą do najciekawszych zabytków tej części Polski. Największe wrażenie wywiera ruina kościoła klasztornego, z zachowanymi we wnętrzu fragmentami polichromii. Przed fasadą kościoła znajduje się figura Matki Bożej Szkaplerznej, ustawiona tu w 2004 r. w miejscu starszej, już dawno nieistniejącej.
Zespół klasztorny zaczął powstawać na początku XVIII w. dzięki fundacji jednego z najbogatszych mieszkańców ziemi sanockiej - Jana Stadnickiego, wojewody wołyńskiego. Przy klasztorze funkcjonował przytułek dla weteranów wojennych, którymi mieli się opiekować karmelici. W pierwszej połowie XIX w. całość zabudowań klasztornych spłonęła, a zgromadzenie uległo kasacie. W latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia podjęto próbę odbudowy obiektu, która zakończyła się fiaskiem z przyczyn politycznych. Obecnie obiekt utrzymywany jest w stanie trwałej ruiny.

3. Cerkiew w Szczawnem
Cerkiew p.w. Zaśnięcia Matki Bożej wybudowana w latach 1888¬1889. Świątynia posiada układ trójdzielny z małym przedsionkiem, orientowana z wielobocznie zamkniętym prezbiterium. W 1925 r. została odnowiona. Dach jednokalenicowy przykryty blachą pomalowaną na zielono. Prezbiterium i nawa są zwieńczone baniami. Świątynia od 1962 r. pełni funkcję świątyni filialnej parafii prawosławnej z Morochowa. Nabożeństwa odbywają się co dwa tygodnie - wymiennie z Dziurdziowem, który należy do tej samej parafii.
W trakcie remontu w 1925 r. wnętrze świątyni pokryto figuralno - ornamentową polichromią. Na północnej ścianie przedsionka możemy odnaleźć nazwiska twórców tych malowideł, wśród których znajdował się dawny adiutant Semena Petlury - Borys Palij-Neijlo, który przed II wojną światową mieszkał w Przemyślu, gdzie prowadził pracownię ikonograficzną. Naprzeciw wejścia do świątyni w 2009 r. umieszczono głaz z tablicą upamiętniającą rodziny, które zamieszkiwały Szczawne do 1945 r.

4. Cerkiew w Turzańsku (opcjonalnie)
Turzańsk to miejscowość położona na pograniczu Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Tutejsza cerkiew p.w. św. Michała Archanioła została wybudowana w latach 1801-1803. Po wysiedleniu ludności łemkowskiej w cerkwi odbywały się sporadycznie nabożeństwa rzymskokatolicki, aż do zamknięcia świątyni przez władze latem 1961 r. Dwa lata później obiekt przekazano nielicznej wspólnocie prawosławnej. Obecnie jest to cerkiew filialna prawosławnej parafii w Komańczy.
Świątynia ta należy do tzw. grupy osławskiej czyli kilku cerkwi łemkowskich wzniesionych w typie północno-wschodnim, bezwieżowym. Charakterystyczne dla obiektu jest pięć baniastych wieżyczek wieńczących babiniec, nawę, prezbiterium i dwie zakrystie. W cerkwi zachował się niemal w całości oryginalny ikonostas z końca XIX w. Interesujące są również, współczesne ikonostasowi, malowidła naścienne - wśród nich ciekawe przedstawienie Pana Jezusa w łemkowskiej chacie.
Obok cerkwi znajduje się wybudowana w 1817 r. dzwonnica o konstrukcji szkieletowej, najwyższa spośród dzwonnic tego typu w całym regionie.

5. Klasztor Sióstr Nazaretanek w Komańczy (opcjonalnie)
Samochód należy zostawić na bezpłatnym parkingu, na początku bocznej drogi prowadzącej do klasztoru. Przy drodze znajdują się kamienne tablice z cytatami ze "Ślubów Jasnogórskich".
Położony w części miejscowości nazywanej Letniskiem. Przed II wojną światową znajdowało się tutaj kilka drewnianych, piętrowych pensjonatów. Również budynek klasztoru z końca lat 20-tych ubiegłego wieku został zbudowany w tym samym stylu. Od początku połowa budynku przeznaczona była dla letników. Kilkukrotnym gościem pensjonatu prowadzonego przez Siostry Nazaretanki był przedwojenny premier Kazimierz Bartel.
O 29 września 1955 r. do 28 września 1956 r. w komańczańskim klasztorze znalazł się Prymas Polski - ks. kardynał Stefan Wyszyński. Było to czwarte, a zarazem ostatnie miejsce internowania kardynała. Na parterze klasztoru, znajduje się kaplica oraz niewielka izba pamięci, gdzie przechowywane są pamiątki związane z kardynałem Stefanem Wyszyńskim.
Przed budynkiem klasztoru znajduje się odsłonięty w 1986 r. pomnik Prymasa Stefana Wyszyńskiego.
Warto wybrać się również do, znajdującej się w pobliżu drogi, figury Matki Bożej Leśnej i niewielkiego cmentarza z I wojny światowej.

6. Kolekcja haftów i strojów łemkowskich
Prywatny zbiór ludowych strojów łemkowskich. Właścicielka kolekcji - pani Daria Boiwka sama wykonuje hafty, krywulki, hardany i inne elementy tradycyjnego stroju Łemków.

7. Cerkwie w Komańczy (opcjonalnie)
W Komańczy funkcjonuję trzy parafie: rzymskokatolicka, prawosławna i greckokatolicka. Każde z wyznań posiada swoją świątynię.
W 1802 r. w Komańczy została zbudowana drewniana cerkiew parafialna p.w. Opieki Matki Bożej. Świątynia ta reprezentowała typowy dla doliny Osławy i Osławicy, ale gdzie indziej niespotykany styl wschodniołemkowski (podobnie jak cerkwie w Turzańsku i Radoszycach). Aż do początku lat 60. ubiegłego wieku cerkiew ta służyła grekokatolikom. Po wysiedleniu większości Łemków była to jedyna obok Sanoka świątynia unicka na omawianym terenie. W 1961 r. została jednak zamknięta przez władzę i po trzech latach przekazana przez władze niewielkiej wspólnocie prawosławnej, a bardziej liczebni grekokatolicy przez 20 lat byli zmuszeni odprawiać swoje nabożeństwa w kościele rzymskokatolickim w Komańczy. W 2006 r. historyczna cerkiew spłonęła wraz z całym wyposażeniem. Została odbudowana w pierwotnym kształcie. Zachowała się natomiast oryginalna dzwonnica słupowa, współczesna cerkwi.
W 1985 r. miejscowi grekokatolicy rozpoczęli budowę nowej świątyni. Władze nie zezwoliły jednak na budowę cerkwi od podstaw. Dlatego też przeniesiono do Komańczy niewielką drewnianą świątynię z podsanockiej miejscowości Dudyńce, którą ustawiono na bardzo wysokim, murowanym "fundamencie" stanowiącym główną część nowej cerkwi, której budowę ukończono w 1988 r.

8. Duszatyn
Dawna wieś królewska sięgająca swoją historią XVI w. Po 1945 r. wysiedlono stąd wszystkich mieszkańców, a zabudowa została całkowicie zniszczona. Obecnie Duszatyn to niewielka osada leśna. W sezonie turystycznym funkcjonuje tu bar oraz pole namiotowe.

9. Jeziorka Duszatyńskie i rezerwat "Zwiezło"
Od baru w centrum Duszatyna (miejsce gdzie można zostawić samochód) ok. 500 m. drogą w kierunku miejscowości Smolnik. Po lewej stronie przedwojenny krzyż przydrożny. Należy skręcić w boczną drogę leśną, wzdłuż której wyznakowany jest czerwony szlak prowadzący nad Jeziorka Duszatyńskie, na Chryszczatą (997 m.) i dalej. Od baru w Duszatynie do rezerwatu "Zwiezło" ok. 1 h 20’
Na początku 1907 r. w rejonie góry Chryszczatej wystąpiły szczególnie obfite opady. W ich wyniku fragment nasiąkniętego wodą zbocza oderwał się od podłoża i z wielkim hukiem oraz towarzyszącymi mu wstrząsami zsunął się w dolinę potoku Olchowego. Nie jest to zjawisko odosobnione w Karpatach fliszowych, niezbudowanych z warstw piaskowca występującego pomiędzy warstwami łatwo nasiąkających wodą łupków. Jednakże powstałe na początku XX w. osuwisko Zwiezło jest największe w polskich Karpatach, jeśli chodzi o ilość materiału ziemnego i skalnego, który uległ przemieszczeniu - 12 mln. m3 oraz drugim pod względem powierzchni. W wyniku opisanego wyżej zjawiska powstały trzy jeziorka osuwiskowe, z których dwa dotrwały do naszych czasów. Położone na wysokości 687 m. Jeziorko Dolne ma powierzchni 4500 m2, a Jeziorko Górne (708 m.) 12500 m2. To ostatnie, jeszcze w latach dwudziestych ubiegłego stulecia było dwukrotnie większe. Jeziorka ulegają jednak stopniowemu wypłycaniu i zarastaniu. Z trzeciego zbiornika wodnego spuszczono wodę jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym.
Wędrówkę można kontynuować czerwonym szlakiem. Po ok. 1 godzinie można osiągnąć szczyt Chryszczatej (997 m.) Powrót do Duszatyna tą samą drogą.
Propozycja obiadu/kolacji: Restauracja "Pod Kominkiem" w Komańczy

 

 

Nasi Partnerzy

 

Copyright ©  Turystyka Kulturowa 2008-2024


Ta strona internetowa używa pliki cookies w celu dostosowania serwisu do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla cookies stosowanych przez nasz serwis.
Zamknij