Główna :  Dla autorów :  Archiwum :  Publikacje :  turystykakulturowa.ORG

 

Data wydania 1 marca 2013, redaktor prowadzący numeru: Magdalena Banaszkiewicz

Numer 3/2013 (marzec 2013)

 

Historia

 

Agnieszka Lisowska

Zarys dziejów Jeleniej Góry i okolic

     Największe miasto opisywanego mikroregionu stanowi powiat nazywany do niedawna grodzkim, dziś określany jako miasto na prawach powiatu, natomiast cały zespół 9 gmin okalających Jelenią Górę stanowi tzw. powiat ziemski - jego formalna nazwa to powiat jeleniogórski. Powiat Jeleniogórski obejmuje łącznie 9 gmin, w tym cztery miasta - Karpacz, Kowary, Piechowice i Szklarską Porębę oraz pięć gmin wiejskich- Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Mysłakowice, Podgórzyn oraz Starą Kamienicę.
     Większość historyków twierdzi, że już znacznie ponad tysiąc lat temu sięgały tutaj wpływy księstwa wielkomorawskiego. Następnie ta ziemia wchodziła w skład organizmów państwowych pozostających pod władzą Piastów, a potem śląskich odnóg tej samej dynastii (od przynajmniej 990 do roku 1392, zatem formalnie łącznie ponad 400 lat), królów Czech (w latach 1392-1526 - łącznie 134 lata), Domu Habsburskiego (w latach 1526- 1742 (formalnie do 1763) - łącznie 216 lub 237 lat), w skład Królestwa Prus, a potem, wraz z nim - zjednoczonych Niemiec- (lata 1742 (1763) - 1945 - łącznie 203 lub 182 lata), wreszcie powojennej Polski (od 1945 do chwili obecnej - łącznie 65 lat). Stałe i nieprzerwane osadnictwo w tym regionie natomiast sięga przeszło dziewięciu wieków, a wiele miejscowości wiejskich może pochwalić się 700-letnią udokumentowaną historią.
     Początki historiografii tego obszaru wiążą się z podaniami o charakterze bardziej legendarnym. Otóż już w X w. n.e. u źródeł Łaby powstaje legenda Karkonosza, wiążąca się z charakterystyczną cechą pierwotnych wierzeń i obrzędów religijnych - personifikacją sił przyrody. Sudecki Duch Gór przedstawiany jest w jej rozlicznych wersjach jako stary, muskularny mężczyzna z długą brodą i włosami, czasem także w stroju myśliwego z kosturem w dłoni. Mit o owej postaci nie jest jedynie wymysłem miejscowych górali, ale powstał z fantastycznych opisów podróżników czy poszukiwaczy skarbów (jak Walończycy), którzy eksplorowali góry nie nazywane wówczas jeszcze Sudetami, ale Górami Ryfejskimi, Welikońskimi, Śnieżnymi czy Wandalskimi. To właśnie na podstawie późniejszych relacji podróżników sporządzono mapę, na której ku przestrodze ludzi lubiących górskie spacery, umieszczono postać ryfejskiego diabła. Miał on postać zwierzęcia utworzonego z kilku elementów zoomorficznych, wyraźnie nawiązujących do ówczesnych przedstawień heraldycznych. Zamieszkiwać miał pałac umieszczony głęboko pod powierzchnią gór, wypełniony złotem i srebrem. Jego domniemaną siedzibę lokalizowano najczęściej w okolicy Wielkiego Stawu, a sam Wielki Staw miał być wedle wierzeń bezdennym wejściem do podziemnego królestwa Liczyrzepy - i zarazem do piekieł. Natomiast z Górą Wiedźm (wzniesieniem znajdującym się między Chromcem i Kopańcem) wiążą się jeszcze inne wierzenia ówczesnej ludności. W starej studni nieopodal niej wedle legend istniały podziemne korytarze. Las pokrywający wzniesienie, nad którym częściej niż w innych miejscach szaleją burze z błyskawicami i piorunami, a pokrywa śnieżna leży najdłużej, miał obfitować w grzyby szczególnie poszukiwane przez wiedźmy. Podania o sabatach czarownic wiązane są także z terenem samej Jeleniej Góry - także w obrębie miasta, naprzeciw Dworca PKP znajduje się inna Góra Wiedźm. Przeglądając najstarsze księgi odnaleźć można zapisy o tajemniczych wałach na wzgórzach Grzbietu Kamienickiego (m.in. wokół Kopańca).
     Udokumentowana historia ziemi jeleniogórskiej ściśle wiąże się z dziejami Dolnego Śląska. Pod koniec X wieku (dokładnej daty historycy nie byli w stanie ustalić poza wątpliwością) ten region znajduje się w granicach państwa Piastów, a ściślej -pod rządami Mieszka I. Obszar ówcześnie zamieszkiwały różne plemiona słowiańskie: Bobrzanie (prawdopodobnie to oni stanowili także ludność Kotliny Jeleniogórskiej) zamieszkujący tereny nad Bobrem środkowym i górnym po Pogórze Sudeckie, Dziadoszanie (zamieszkujący tereny u zbiegu Odry i Bobru), Trzebowianie (prawy brzeg Odry z okolicami Legnicy), Ślężanie (obszar między Odrą a Pogórzem Sudeckim, nad rzeką Ślęzą), Opolanie, Gołęszyce (rejon Opawy po Ostrawę) oraz Obodrzyce (w północno- zachodniej części Śląska).
     Kotlina Jeleniogórska należała do Państwa Piastów w latach 990-1138, czyli do czasów rozbicia dzielnicowego, prawdopodobnie z krótką przerwą w okresie między 1038 lub 1039 (najazd Brzetysława na zanarchizowane tereny piastowskie) i rokiem 1050 (przypuszczalna data odzyskania Śląska przez Kazimierza Odnowiciela).
     Historia osiedla, a potem miasta Jelenia Góra, stanowiącego najważniejszy ośrodek regionu sięga przełomu XI i XII wieku. Zalążkiem osady był słowiański gród usytuowany w miejscu dzisiejszego Wzgórza Krzywoustego u zbiegu dwóch rzek- Bóbr i Kamiennej. Założenie grodu wiązane jest z osobą Bolesława Krzywoustego, przy cym wskazuje się na okres 1108- 1111. Wydaje się to prawdopodobne z uwagi na ówczesną sytuację polityczną i konflikty na linii Polska-Czechy oraz Polska-Niemcy. Otóż w roku 1108 trwają przygotowania najazdu Bolesława Krzywoustego na Czechy, w związku z czym władca zakłada na obszarze Kotliny obóz wojskowy mający umożliwić ostatecznie przekroczenie Karkonoszy i uderzenie na Czechy. To właśnie ten obóz był najprawdopodobniej podstawą do rozbudowy trwałego grodu zwanego odtąd Jelenią Górą.
     Etymologia samej nazwy, relacjonowana przez kolejne źródła historyczne, jest dość spójna. Wedle Kronik Trutnowskich grupa polskich wojów księcia Mieszka I rozbiła nad Bobrem obóz wracając z wojennej wyprawy na Czechy, a jeden z przywódców zwany Panem Jeleniem tak rozkochał się w tym regionie, że zechciał założyć tu gród. Nazwę miasto otrzymało od niemieckiego Hirse, oznaczającego "proso" w związku dużymi uprawami prosa w tym regionie. Tak rozumiana nazwa miasta powinna brzmieć zatem Hirseberg. Jednak ostatecznie funkcjonująca niemieckojęzyczna nazwa Hirschberg (chociaż odmiennie zapisywana w ciągu mijających wieków - w 1281 r. Hyrzberc, w 1305r. Hyrspergk, w 1335r. Hirssbergk, w 1521r. Hirsberg, po wcieleniu ziem jeleniogórskich do Polski w roku 1945 została przetłumaczona na obowiązującą do dziś " Jelenią Górę". Ciekawy jest fakt pochodzenia samej nazwy, której wedle różnych podań nie upatruje się już ze zdarzenia związanego z polowaniem Krzywoustego lub Chrobrego na jelenia, ale z działalnością górniczą prowadzoną w regionie. Otóż wszystkie miejscowości, w których prowadzono taką działalność w swojej nazwie miały końcówkę "-berg" (od niemieckiej nazwy kopalni: "Bergwerk"). W 1175r. początek powstaniu Cieplic daje książę śląski Bolesław Wysoki: polując na jelenie natrafia w głębokim borze na gorące źródła, przy których nakazuje wybudować domek myśliwski. W 1281r. Bernard - książę lwówecki - sprowadza ze Strzegomia do Cieplic joannitów, nadając im ziemie w dolinie rzeki Kamiennej. Natomiast prawdziwy początek budowy najstarszego na dzisiejszych ziemiach polskich kurortu leczniczego dał ojciec Bernarda, a mianowicie książę Bolesław II Rogatka, ściągając w ten rejon augustianów ze zlikwidowanego klasztoru w Kamieńcu Ząbkowickim. Najstarszy dokument określa po łacinie nazwę Cieplic jako Callidus fons co tłumacze niemieccy określali jako Villa Warmbrona, Bad Warmbunn (ciepłe zdroje) natomiast po polsku już w 1318r. tłumaczono ją jako Cheplewode. W Cieplicach występowały dwa źródła wód termalnych, pierwsze z nich zwane było "Drewnianym" (albo też Ubogich, Hrabiowskie, Wielki Zdrój, Wschodnie, Basenowe damskie, Nr 5 etc.), drugie zaś nazywano "Kamiennym" (także Probostwa, Mały Zdrój, Zachodnie, Basenowe Męskie, Nr 6 etc.). W kolejnych latach funkcjonowania tego miejsca dokonywano tu kolejnych odwiertów.
     W 1286r. Jelenia Góra wraz z okolicami przechodzi we władanie księstwa świdnicko- jaworskiego. Magdeburskie prawa miejskie osada rzemieślniczo- handlowa otrzymała przed rokiem 1288, a korzystne usytuowanie na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych w kierunku Czech i Niemiec dało perspektywy do rozwoju młodego miasta. Data nadania praw miejskich nie jest jednak dokładnie znana, dlatego podaje się zwykle wyżej wymieniony rok przyjmując, że założona osada od początku uzyskała miejski status i odpowiadające mu rozplanowanie przestrzenne. Prawo magdeburskie dopuszczało do rządów jedynie najbogatszych jego mieszkańców. W 1291r. Górze Bolesława Krzywoustego w Jeleniej Górze (w miejscu dawnego grodu) rozpoczyna się budowa zamku, zainicjowana przez Bolka I świdnicko- jaworskiego. Zamek ten został zniszczony podczas wojen husyckich, a w 1449r. całkowicie rozebrany. Oficjalnym powodem tej decyzji była obawa, by zamek nie stał się siedliskiem dla rycerzy- rozbójników, takie przypadki miały bowiem miejsce na terenie Dolnego Śląska. Pod koniec XIII w Jeleniej Górze wybudowany zostaje także młyn, którego budowniczy Zygfryd von Zedlitz z Wojanowa otrzymał wyłączność mielenia ziarna dla całej okolicy. W tym czasie miasto posiada już 10 ław chlebowych, 8 szewskich i 4 jatki. Prężnie rozwijająca się osada w czasie swojego istnienia otrzymała od śląskich władców szereg przywilejów, dzięki czemu w kolejnych stuleciach zasłynęła z wyrobu i eksportu płótna. Była jednak także ośrodkiem górnictwa i hutnictwa, głównie dzięki surowcom dostarczanym z pobliskich Kowar.
     W 1303r. wielki pożar powoduje ogromne zniszczenia zabudowy Jeleniej Góry, a także niektórych budowli, w tym drewnianego kościoła, na miejscu którego stanął murowany kościół Św. Erazma i Pankracego. To dramatyczne w skutkach wydarzenie pociągnęło za sobą także znaczne podniesienie cen i klęskę głodu, a w konsekwencji epidemię, która zdziesiątkowała ludność.
     Najpóźniej w roku 1345 Jelenia Góra posiada radę miejską. Pierwszym znanym burmistrzem był Hans Klose, mający swoją siedzibę w domu "Sellenhaus" lub "Armenhaus". Ława liczyła początkowo 2-3 rajców i była organem doradczym wójta. Rada miejska pozostawała pod nadzorem starosty księcia świdnicko- jaworskiego, starosta ten corocznie w imieniu księcia akceptował wybór nowych członków rady, których liczba wynosiła początkowo 2-3, a następnie 6. Miasto otaczają fortyfikacje z 3 bramami, 36 basztami oraz wieżami wzdłuż murów wewnętrznych. Wszystkie trzy bramy (Wojanowska, Zamkowa i Długa) zabezpieczone zostały dodatkowo wieżami i basztami obronnymi. W roku 1549 kolejny pożar miasta zupełnie zniszczył także szereg fortyfikacji.
     Od 1346r. Jelenia Góra wchodzi w skład Związku Miast Obronnych, wraz z Bolesławcem, Chojnowem, Jaworem, Złotoryją, Lwówkiem Śląskim i Wleniem. Związek został powołany w celu ścigania i karania przestępców. Od tego czasu w Jeleniej Górze zaczyna działać kat miejski, w ratuszu umiejscowiono loch głodowy i katownię miejską, a na głównym placu ustawiono pręgierz, który przetrwał do XIX w. Miasto od XIV wieku dysponowało także szubienicą zlokalizowaną na tzw. górze szubienicznej (szczyt obecnego Wzgórza Kościuszki), zwanego z uwagi na swoją funkcję od XVI w. Galgenberg, czyli Wzgórzem Szubienicznym. Taka lokalizacja miała swoje głębsze uzasadnienie w obyczajowości - wisielec miał ukazywać stanowczość i surowość prawa, jak również nieuchronność kary. Druga szubienica została wzniesiona po drugiej stronie wzgórza- obecnie w miejscu hotelu przy ul. Sudeckiej; szubienicę zburzono ostatecznie w 1836r. Natomiast druga została rozebrana w 1778r., a urząd kata zlikwidowany w 1810r.
     W 1348r. w obszarze Kotliny i miasta panuje dżuma. Bolko II Świdnicki nadaje miastu przywilej - tzw. prawo mili, pełne prawo weichbildu, co oznaczało, że nikt poza miastem nie może dzielić i sprzedawać sukna, dzielić i sprzedawać soli, produkować i sprzedawać słodu, prowadzić działalności karczmarskiej oraz innego rzemiosła niezwykłego dla wsi, a charakterystycznego w mieście pod karą 10 marek grzywny. Nadanie tego prawa spowodowało rozszerzenie wszystkich praw i przywilejów nadanych przez poprzedników.
     W 1374r. Jelenia Góra wykupuje dziedziczne wójtostwo od Jana von Czernina. W 1502r. miasto wykupiło również przywilej zatwierdzania członków radym, co zostało potwierdzone ostatecznie przez króla Czech i Węgier, Władysława Jagiellończyka w 1502r.
     Na przełomie XII i XIII wieku okolice Kotliny Jeleniogórskiej, a w szczególności teren samych Karkonoszy był obszarem stosunkowo słabo zamieszkanym. XIII-wieczne dokumenty wymieniają tu jedynie sześć miejscowości: Starą Kamienicę (1242), Jelenią Górę, Cieplice (1281), Malinnik (1288), Rybnicę (1288) i Jeżów (1299). Kolejne osady pojawiają się dopiero we wzmiankach z przełomu XIII i XIV wieku.
     Karkonosze przyciągały początkowo przede wszystkim poszukiwaczy złota i kamieni szlachetnych. Okoliczności powstania miasta będącego bramą do ścisłego terenu górskiego są dość niejasne. Pierwsza wzmianka o Karpaczu, a właściwie o jednej z jego dzisiejszych dzielnic pochodzi dopiero z XV w. Rozwój tej osady w średniowieczu związany był nie tyle z akcją kolonizacyjną terenów podgórskich, co z odkryciem nad Jedlicą złóż rud żelaza, które przyczyniły się do rozpoczęcia prac górniczych i powstania dużych ośrodków metalurgicznych w Kowarach i Ścięgnach. Rozwijające się hutnictwo żelaza potrzebowało ogromnych ilości energii, a ich wytworzenie wiązało się z pozyskiwaniem coraz to większych ilości drewna i węgla drzewnego. W związku z tym wyrąbywano duże połacie lasów przekształcając je w łąki i pastwiska. Zgodnie ze wzmiankami pierwsze osadnictwo, na terenie obecnej dzielnicy Brzezie Karkonoskie, pojawiło się w połowie XVI wieku.
Podobnie powstanie jednego z dwóch wspomnianych ośrodków metalurgicznych - Kowar, wiąże się z górnictwem rud żelaza i kowalstwem. Jak traktują wzmianki w XII w. gwarek (górnik) z Walonii Wawrzyniec Angelus odkrywając na zboczu Góry Rudnik rudę żelaza miał dać początek osadzie założonej 10 lat później z polecenia księcia Bolesława Kędzierzawego. Dzięki hutnictwu, górnictwu i kowalstwu Kowary stały się konkurencją dla pobliskiej Jeleniej Góry. Prawa miejskie osada uzyskała aktem lokacyjnym z 4. września.1513 roku, nadanym przez Władysława Jagiellończyka. W XVI wieku Kowary - po Wrocławiu i Świdnicy - stanowiły najważniejszy ośrodek przemysłu żelaznego na Dolnym Śląsku. W drugiej połowie XVI w. rozpoczęto tu również produkcję broni palnej zaopatrując nie tylko Śląsk, ale również kraje ościenne.
     Duże znaczenie dla rozwoju regionu miał również przemysł hutnictwa szkła, z którym wiąże się rozwój innej ważnej osady regionu - Szklarskiej Poręby. Tereny dzisiejszego miasta pod koniec XIII wieku zostały wykupione przez zakon Joannitów (cieplickich) w celu poszukiwania złota i kamieni szlachetnych, a w XIV wieku powstała tu pierwsza huta szkła. Rozwój hutnictwa, podobnie jak w przypadku przemysłu karpackiego, wiązał się z intensywnym wyrębem lasów, stąd huty powstawały wzdłuż dolin potoków wchodząc coraz bardziej w głąb gór, a wraz z nimi osadnictwo. Przez kilkaset lat hutnictwo szkła pełniło wiodącą rolę w gospodarce omawianego obszaru.
     Podobnie jak cały Dolny Śląsk Jelenia Góra w 1392r. (po śmierci księżnej Agnieszki- wdowy po Bolku II) przeszła pod panowanie czeskie, trwające aż do 1526 roku, kiedy to po śmierci Ludwika Jagiellończyka (ostatniego z tej dynastii na tronie czeskim) miasto znalazło się w granicach monarchii Habsburgów. Krytycznym okresem w historii miasta, jak i całego regionu był czas toczonej miedzy innymi na terenie Dolnego Śląska wojny trzydziestoletniej (1618-1648). Zniszczenia wojenne były znaczne. W 1622r. Jelenia Górę obległo kilka tysięcy lisowczyków (polskich żołnierzy na żołdzie cesarskim). Mieszczanie odparli ten atak, ale pochody kolejnych armii w dużym stopniu łupiły okolicę miasta, a w 1633r. przyniosły zarazę, która zdziesiątkowała ludność. W lipcu 1634 znaczna część miasta została spalona. Sama naprawa wymienionych zniszczeń była długa i trudna ze względu na brak jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz. Wojna trzydziestoletnia miała swoje skutki także dla miejscowości położonych w wyższych partiach regionu. W obawie przed mordami, gwałtami, rabunkami i kradzieżami liczne grupy imigrantów osiedlały się na terenach położonych na grzbiecie karkonoskim. W ten sposób od roku 1623, w związku z osiedleniem się uciekinierów religijnych z Czech w obszarze Karpacza, doszło do powstania kolejnych miejscowości - Przesieki (1618), Karpacza Górnego (1635), Borowic (1644), Zachełmia (1650) i Jagniątkowa (1678). Wybierano najbardziej słabo dostępne, a przez to bezpieczne, wysoko położone doliny i górskie łąki. Taka sytuacja doprowadziła do rozwoju Karpacza, Karpacza Górnego oraz Wilczej Poręby i innych samotnych skupisk bud pasterskich w szczytowych partiach górskich. Podobnie napływ czeskich emigrantów religijnych miał duży wpływ na historię Szklarskiej Poręby. To oni rozwinęli w regionie ziołolecznictwo.
     Wojna trzydziestoletnia nie była łaskawa także dla górniczej miejscowości Kowary, której okres świetności zakończył się wraz z wybuchem tego konfliktu. Po jego zakończeniu w Kowarach rozpoczął się okres rozwoju tkactwa.
     Spór o granicę między śląskimi a czeskimi panami spowodował powstanie kaplicy św. Wawrzyńca na szczycie Śnieżki, poświęconej 10.sierpnia 1681r. Nie przez przypadek wybrano tego świętego, był on bowiem patronem poszukiwaczy skarbów, górników, hutników, opiekuna ubogich. Do kaplicy przybywało coraz więcej pielgrzymów (przykładowo w nabożeństwie opisanym pod rokiem 1711 brało udział 800 osób) i w ten sposób rozpoczął się nowy rozdział w historii Karkonoszy - początki turystyki, wówczas pielgrzymkowej. Budy pasterskie na wysokogórskich halach dały natomiast później początek pierwszym schroniskom górskim.
     Jelenia Góra - w przeciwieństwie do szeregu innych miast śląskich - szybko odbudowała zniszczenia i swoją pozycje gospodarczą, głównie dzięki produkcji lnu, na który był znaczny popyt. Po zawaleniu się w 1739r. w czasie wichury wieży ratusza i częściowej ruinie tego budynku nowy ratusz powstał w drugiej połowie XVIII w. Jako ewangelicki kościół Łaski Bożej wzniesiono w XVIII w. (na wzór kościoła św. Katarzyny w Sztokholmie) dzisiejszy kościół Podwyższenia Krzyża w jeleniej Górze - największy z sześciu, które na podstawie porozumienia miedzy cesarzem a królem Szwecji, opiekunem ewangelików, pozwolono im wznieść na terenie Dolnego Śląsk.
     Wojny śląskie miedzy Prusami a Austrią w połowie tego wieku to kolejny zwrot w historii Jeleniej Góry, który był przyczyną następnego kryzysu. Następstwem tych zawirowań dziejowych była bowiem zmiana politycznej przynależności miasta i okolicy (które weszły w skład państwa pruskiego, a w dalszej kolejności do Niemiec), co w pierwszym okresie odcięło je od dotychczasowych rynków zbytu. Także zmieniająca się koniunktura rynku światowego i zastąpienie rękodzielnictwa jeleniogórskiego tańszymi wyrobami angielskimi spowodowało całkowity koniec tkactwa w regionie. Jednak początek turystyki już pod koniec w XVIII w. i jej gwałtowny rozwój w XIX wieku, spowodowane rosnącym zainteresowaniem otaczającymi Kotlinę górami oraz docenieniem roli wód leczniczych pozwolił na przezwyciężenie także tego problemu.
     Na lata 1730-1780 datuje się rozwój ziołolecznictwa - dziś kolejny obok wód termalnych atut okolicy podnóża Śnieżki, zwłaszcza Cieplic. Sława wytwarzanych tu i w Karpaczu medykamentów dotarła wówczas do odległych zakątków Europy.
     W wieku XVIII do zapoczątkowania turystyki rekreacyjnej przyczyniło się wytyczenie (czy bardziej, ustalenie) ścieżek w oparciu o tzw. Śląską Drogę, pozostającą główna osią komunikacyjną między Śnieżką a Karpaczem. Powstanie odgałęzień od niej wiązało się głównie z funkcjonowaniem w okolicach bud pasterskich, powolnym rozwojem ruchu turystycznego, a także pozyskiwaniem przez ludność surowca zielarskiego na potrzeby wspomnianego już ziołolecznictwa.
     Przemysł, zwłaszcza ceniony w XVI w. przemysł górniczy, nie został reaktywowany po okresie swojego kryzysu, choć w XVIII i XIX wiekach podejmowano takie próby , m.in. w Kowarach. Ostatecznie miasto przyjęło nową funkcję i od tamtej pory stanowiło ośrodek typowo włókienniczy.
     W XIX wieku znacznie zmienia się obraz miasta: z czasem swoją funkcję straciły miejskie fortyfikacje, które ostatecznie rozebrano w połowie XIX wieku, likwidując także mosty zwodzone i zasypując fosę.
     Przyspieszenie rozwoju miasta jak i całego omawianego obszaru spowodowało połączenie Jeleniej Góry w 1866 r. linią kolejową ze Zgorzelcem (a przez to miasto z innymi ośrodkami w Prusach i Saksonii) a w 1867 - z Wrocławiem.
     Podczas gdy Jelenia Góra rozwijała się przemysłowo, przełomowym momentem rozwoju Karpacza jak i całego regionu w kontekście turystyki było wzniesienie drewnianego kościółka sprowadzonego z Norwegii przez króla Prus Fryderyka Wilhelma IV. Świątynia została pierwotnie wybudowana na przełomie XII i XIII w. w południowej Norwegii w miejscowości Vang. Jednak perspektywa kosztów naprawy kościółka zadecydowała o jego sprzedaży pruskiemu władcy. Świątynia została rozebrana i przeniesiona, po czym pieczołowicie ponownie złożona w nowym miejscu. 28.lipca 1844 roku kościółek poświęcono i od tamtej pory rozpoczął swoją działalność jako ewangelicki zbór parafialny. Świątynia szybko stała się jedną z ważniejszych atrakcji dla odwiedzających Karpacz turystów, ale również natchnieniem dla poetów, malarzy i artystów.
     Od roku 1845 w Kotlinie jeleniogórskiej w ramach inwestycji rządowych, które miały na celu rozwiązanie problemu bezrobocia i nędzy karkonoskich tkaczy, rozpoczęto modernizację i rozbudowę sieci dróg łączących poszczególne miejscowości regionu. Pierwszą drogą miała być trasa do Szklarskiej Poręby, której budowę wstrzymano, a po petycji władz wznowiono w sierpniu 1848r. Kolejna droga powstała w latach 1855-1858 i była to bita droga z Jeleniej Góry przez Mysłakowice i Kostrzycę do Kowar, dalej przez Przełęcz Kowarską do Kamiennej Góry i Lubawki. Do roku 1857 w Karpaczu Górnym nie istniała droga jezdna, a jedynie kamieniste ścieżki, dopiero od 1867r. zbudowano bardzo stromą i niebrukowaną drogę łączącą Karpacz z Karpaczem Górnym.
     Gwałtowny rozwój turystyki górskiej od połowy XIX wieku spowodował konieczność wybudowania na szczycie najwyżej góry Śląska w roku 1868 schroniska - wówczas własności Friedricha Sommera.
Drugim "kurortem górskim", który zyskał na rozwoju turystyki była znana dotychczas z hutnictwa szkła Szklarska Poręba. Przełomem było wybudowanie drogi z Piechowic przez Przełęcz Szklarską do Harrachova w 1847r. oraz linii kolejowej z Jeleniej Góry do Tanvaldu w 1902r. Znacznie potniej duże znaczenie miało także wybudowanie w 1962r. Kolei Linowej "Szrenica". Od tego czasu Szklarska Poręba stała się centrum turystyki i sportów zimowych. Prawa miejskie zyskała stosunkowo późno, bo dopiero w 1959 roku.
     Ogromne zasługi w dziedzinie rozwoju turystyki na obszarze Karkonoszy położył "Riesengebirges Verein" (Towarzystwo Karkonoskie) powstały 1. sierpnia 1880r. Nadrzędnym jego celem stało się wybudowanie ścieżek górskich, które miały stać się szlakami turystycznymi. Do wybuchu I wojny światowej wybudowano około 300 km ścieżek. Na dużą skalę rozpoczęto także znakowanie dróg, dróżek i ścieżek, tworząc złożony system szlaków górskich. W roku 1893 wydano pierwszą kolorową mapę turystyczną "Wegenkarte vom Riesen- und Isergebirge". W latach 1881-1886 następuje uporządkowanie szlaku grzbietowego prowadzącego od Hali Szrenickiej, z kolei w latach 1883-1884 udostępnia się pieszym turystom kocioł Łomniczki, gdzie zostaje wybudowana ścieżka z Kotła aż na Przełęcz Karkonoską. Następnie (1898-1895) uruchomiona zostaje najkrótsza droga z Karpacza na Śnieżkę oraz udostępniona jest Sowia Dolina. W latach 18989-1899 powstaje jedna z najciekawszych ścieżek prowadzących z Polany na Pielgrzymy do Słonecznika. W 1905r., dla uczczenia 25.rocznicy powstania Towarzystwa wybudowano okrężną drogę z Równi pod Śnieżką na sam szczyt, która dziś znana jest jako Droga Jubileuszowa. Te inwestycje jeszcze przed wybuchem pierwszej wojny światowej uczyniły Karpacz jedną z najważniejszych destynacji turystycznych całego regionu śląskiego.
     Po pierwszej wojnie światowej na bardzo krótki okres kontynuowano na obszarze Kowar wydobycie rud żelaza, na potrzeby rozwoju przemysłu zbrojeniowego III Rzeszy. Także po II wojnie światowej wydobycie rud żelaza miało swój krótki epizod, natomiast coraz większe znaczenie zyskiwały rudy uranu.
     Sytuacja geopolityczna, w jakiej znalazła się Jelenia Góra trwała aż do zakończenia II wojny światowej. Działania wojenne obydwu światowych konfliktów XX wieku nie zaznaczyły się zasadniczo w miejscowości, która w 8.maja 1945 została bez walki zajęta przez wojska radzieckie. Zbliżający się koniec wojny i obawa przed wkroczeniem Rosjan spowodowała opuszczenie Cieplic przez ich ówczesnych właścicieli- Schaffgotschów.
     W czasie II wojny światowej na obszarze Jeleniej Góry jak i całego regionu istniało kilka obozów pracy i obozów jenieckich: przy ul. Sobieskiego 47 (na terenie fabryki wełny czesankowej; zlikwidowano w maju 1945r), przy ul. Sobieskiego 82 (na terenie Fabryki Narzędzi), przy ul. Słowiańskiej (w barakach), przy ul. Grunwaldzkiej 2 (w budynkach i sali byłej restauracji; zlikwidowany w maju 1945r); przy ul. Grunwaldzkiej nr 5 (istniał już w 1941r.; zlokalizowany w drewnianych barakach, przybudówkę stanowił obecny klub "Iskra"; istniał do maja 1945r.), przy ul. 1-go Maja 41a (obóz istniał do końca wojny, więźniowie pracowali jako robotnicy w hucie szkła i zakładach farmaceutycznych), przy ul. Wincentego Pola (na terenie obecnych Jeleniogórskich Zakładów Farmaceutycznych); przy ul. Pijarskiej (w budynku nad restauracją; więźniowie zatrudniani byli głównie przy pracach drogowych i budowlanych), przy ul. Waryńskiego 10 (w barakach obok fabryki- Zakładów Optycznych), przy ul. Chłopskiej (obok Huty Szkła Technicznego- obóz żeński), na rogu ulic Pstrowskiego i Kasprowicza, na Wzgórzu Kościuszki (więźniowie pracowali w różnych firmach i przy kopaniu schronów lotniczych), przy ul. Warszawskiej 28 (więźniowie zatrudniani byli przy pracach budowlanych w obecnej "Celwiskozie"); przy Wzgórzu Krzywoustego (więźniowie zatrudniani przy robotach ziemnych i transportowych); przy ul. 22-go Lipca (więźniowie pracowali w hotelach, zakładach rzeźniczych i masarskich, warsztatach ślusarskich i mechanicznych); przy ul. Jeleniej 2 (więźniowie pracowali w fabryce odzieżowej, pracach porządkowych i ziemnych w mieście i okolicach), przy ul. Matejki, Łomnickiej oraz Świerczewskiego. Obozy jenieckie natomiast zlokalizowano przy ul. Świerczewskiego 39 (dla jeńców francuskich), Karola Miarki (dla jeńców francuskich, Żydów, dla radzieckich jeńców wojennych, w Cieplicach (filia obozu Gross-Rosen), obóz pracy przy Fabryce Maszyn Papierniczych, obóz pracy "Góra Strzelecka", obóz pracy Piechowice, obóz pracy przy fabryce "Karelma", obóz pracy- Sanatorium Przeciwgruźlicze w Bukowcu, obóz pracy przy Fabryce Dywanów (Kowary), obóz pracy przy Fabryce Porcelany Technicznej (Kowary), obóz pracy przy oddziale Zakładów Przemysłu Lniarskiego (Kowary), obóz pracy przy kopalni rudy żelaznej (Zakłady R-1, Kowary), a także wiele innych mniejszych obozów w miejscowościach regionu.
     Po ostatecznej kapitulacji Niemiec i w wyniku ustaleń konferencji poczdamskiej z sierpnia 1956 Jelenia Góra wraz z niemal całym Dolnym Śląskiem aż po Nysę Łużycką została przyłączona do Polski, przy czym zmieniono nazwę miasta. 23.maja 1945r. pełnomocnik Rządu RP na obwód nr 29 Wojciech Tabaka w asyście funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej obejmuje władzę w mieście. Lata 1945- 1948 to okres wysiedleń około 2 mln Niemców ze Śląska. Wysiedleńcy mogli zabrać ze sobą jedynie majątek ruchomy. Nowa ludność przybyła na teren Kotliny i jej okolic to Polacy z województw centralnych i repatrianci ze wschodu . W sierpniu 1945 swoją działalność rozpoczął w Jeleniej Górze polski teatr, a także zaczęto otwierać nowe zakłady przemysłowe, w tym jedyne w regionie zakłady optyczne. Ponadto już 27.stycznia 1946r. powstaje jeden z pierwszych na Ziemiach Zachodnich Aeroklub (Jeleniogórski) działający do chwili obecnej. W lutym 1946r. na obszarze powiatu zaczyna swoją działalność Dolnośląska Spółdzielnia Turystyczna, która zajęła się uporządkowaniem schronisk i stworzyła sieć kiosków z informacją turystyczną, wydając "Mapę turystyczną Karkonoszy". Od 1947 turystyka po górach odbywa się pod przewodnictwem przewodników Milicji Obywatelskiej. Turyści musieli zbierać się przy Śląskiej Budzie, a następnie marsz odbywał się w zwartej kolumnie. W 1950 roku 1.maja dokonano oficjalnego otwarcia schroniska "Perła Zachodu", oddano wówczas do użytku 8 pokoi i wielką salę restauracyjną.
     Od 1951r. na obszarze powiatu prowadzono intensywną akcję zakładania spółdzielni produkcyjnych, do końca roku powstało łącznie 13 takich spółdzielni. 18 października 1953r. założone zostało Koło Przewodników Górskich z siedzibą w Jeleniej Górze, pierwszym przewodniczącym Koła został Zygmunt Piotrowski. W latach 1967-1974 na Śnieżce powstaje nowe schronisko- obserwatorium meteorologiczne "Latające spodki"
     Od 1983r. w Jeleniej Górze rozpoczyna się cykliczna impreza "Międzynarodowy Festiwal Teatru Ulicznego, której inicjatorem był dyrektor teatru Alina Obidniak. Na inaugurację przybyło 29 teatrów z Holandii, RFN, USA, Hiszpanii, Francji i Włoch. W Kotle Łomniczki w 1985r. utworzono symboliczny cmentarzyk. Początkowo miał to być cmentarz ofiar gór, a obecnie przypomina o osobach zasłużonych w Karkonoszach. Naczelną ideą cmentarza było umieszczenie pamiątkowej tablicy pamięci tych, którzy stali się ofiarami tragedii górskich lub też zginęli w górach niosąc pomoc innym.
Dzięki znacznemu rozwojowi urbanizacyjnemu jak i przemysłowemu, po reformie administracyjnej z 1975r. Jelenia Góra stała się miastem wojewódzkim, co spowodowało przyspieszenie jej wzrostu. Miasto rozwijało się coraz prężniej, inkorporując (1976r.) w swoje granice mniejsze miejscowości: Maciejową, Czarne, Goduszyn, Cieplice Śląskie-Zdrój, Sobieszów. W ostatnim czasie do miasta przyłączono również Jagniątków, co w konsekwencji poszerzyło granice Jeleniej Góry aż po granicę państwową z Czechami.
     16.listopada 1989r. powstają parki krajobrazowe - Rudawski Park Krajobrazowy i Park Krajobrazowy Doliny Bobru, a w marcu trzy lata później powstaje Związek Gmin Karkonoskich, skupiający gminy: Kowary, Karpacz, Mysłakowice i Podgórzyn. Decyzją Komitetu UNESCO (1993) Karkonosze zostały włączone do Światowego Rezerwatu Biosfery - ochronie podlegają przyrodnicze, kulturowe i naukowe wartości tego obszaru.
     4.07.1998r. specjalnie dla turystów następuje otwarcie Western City w Ścięgnach pod Karpaczem.
     Po II wojnie światowej innym ważnym ośrodkiem regionu stały się Kowary, a to głównie z uwagi na eksploatację rud uranu, która miała miejsce na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych. Miasto rozwijało się w oparciu o działalność Zakładów Przemysłowych R-1, a także dzięki przemysłowi włókienniczemu, produkującemu płótna lniane oraz słynne kowarskie dywany. Eksploatacja uranu sięgnęła kilkoma sztolniami głębokości 700m, z rud wydobyto 200 ton metalu, a surowiec wywożono do ZSRR. W 1962r. kopalnia zakończyła swoją działalność a wyrobiska zatopiono. W jednej ze sztolni zlokalizowano inhalatorium radonowe. Obecnie na obszarze sztolni kowarskich znajduje się trasa turystyczna.
     Natomiast dwie miejscowości podgórskie - Karpacz i Szklarska Poręba stały się wiodącymi ośrodkami turystyki i ważnymi centrami sportów zimowych.
     Istniejące w latach 1975-1998 województwo jeleniogórskie z dniem 1 stycznia 1999 zostaje włączone do nowego województwa dolnośląskiego Jelenia Góra zostaje ponownie miastem powiatowym.
     1.września 2001r. ma miejsce otwarcie domu Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie, dzisiejszego Muzeum poświęconego twórczości noblisty, natomiast w 2003r. na terenie przyległym do fabryki Dywanów powstaje "Park Miniatur Dolnego Śląska". Podczas prac konserwatorskich we wrześniu 2007r. w wieży rycerskiej w Siedlęcinie, na I piętrze odnaleziono nieznane wcześniej malowidła pochodzące najprawdopodobniej ze średniowiecza. W tym samy miesiącu w innej miejscowości regionu - w Karpaczu stworzono Skwer Zdobywców, który stanowią ślady butów wyprawowych polskich himalaistów. Ten nietypowy skwer stanowi jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji miejscowości. W drugiej równie atrakcyjnej podgórskiej miejscowości pod koniec 2007 roku kręcono cześć ujęć do znanego wszystkim filmu o księciu Kaspianie na podstawie powieści Lewisa "Opowieści z Narnii". Krajobrazy tak zachwyciły ekipę filmowców, że zdecydowali się oni w napisach końcowych umieścić nazwę Karkonoskiego Parku Narodowego i Szklarskiej Poręby.
     Zdecydowanie duże znaczenie dla regionu miało utworzenie Parku Kulturowego Kotliny Jeleniogórskiej obejmującego dobraną Dolinę Pałaców i Ogrodów. Pierwsze pomysły jej utworzenia sięgają 2001r., kiedy to na terenie Kotliny został zorganizowany przez Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków cykl warsztatów studenckich, który miał służyć dokumentowaniu i promowaniu walorów kulturowych regionu. Dolina Pałaców i Ogrodów jako sposób ochrony i organizacji wielkiej wartości walorów kulturowych, krajobrazowych i przyrodniczych stawała się coraz bardziej popularna. Stąd też zaproponowano- jesienią 2005r. na II konferencji, wprowadzenie nowych form ochrony dziedzictwa kulturowego na obszarze Kotliny Jeleniogórskiej. Jednostką odpowiedzialną za realizację działań na rzecz utworzenia parku miał być Związek Gmin Karkonoskich. W 2007r. z inicjatywy Związku Fundacja Karkonoska opracowano "Koncepcję zrównoważonego Regionu Karkonoskiego", której jednym z elementów było wypracowanie podstaw merytorycznych dla określenia jego rozwoju przestrzennego oraz przygotowanie ostatecznie uchwały o jego utworzeniu. Szerokie poparcie idei utworzenia Parku Kulturowego spowodowało, że na mocy Zgromadzenia Związku 30.października 2008r. powstał Park Kulturowy Kotliny Jeleniogórskiej. Park został utworzony przez Związek Gmin Karkonoskich. Objął tereny zespołów rezydencjonalnych w Bukowcu, Mysłakowicach, Łomnicy, Wojanowie, Bobrowie, Karpnikach, Miłkowie oraz Staniszowie wraz z terenami dawnego parku przypałacowego z górami Witoszą i Grodną, w Nowym Dworze i Ciszycy oraz zespół zabudowy sanatoryjno- szpitalnej Wysoka Łąka. Objęta Parkiem Dolina Pałaców i Ogrodów to obszar liczący 100 km2 leżący pomiędzy Rudawami Janowickimi a Karkonoszami, gdzie znajduje się około 30 obiektów architektury świeckiej. Rozmaitość siedzib rycerskich i szlacheckich obejmuje obiekty zarówno w postaci średniowiecznych wież mieszkalnych, zamków, renesansowych dworów, barokowych pałaców i XIX-wiecznych założeń pałacowo- parkowych. Epoka romantyzmu spowodowała, że tutejsze rezydencje otaczano rozległymi parkami krajobrazowymi korzystając z naturalnych walorów przyrodniczych. Kompleksy parkowe ze względu na niewielkie odległości łączono historycznymi alejami, a siedziby swoje miały tu najznamienitsze rody europejskie takiej jak Habsburgowie, Hohenzollernowie, Schagotschowie, Czartoryscy i Radziwiłłowie. Piękno Doliny docenili również przybywający w te strony artyści, miłośnicy przyrody i podróżnicy z całej Europy i Ameryki- Fryderyk Chopin, Johan Wolfgang Goethe, John Quincy Adams i Alexander von Humboldt. Z punktu widzenia turystyki kulturowo-przyrodniczej park stanowi markowy produkt (i zespół walorów), wyznaczający pozycję mikroregionu na mapie jej atrakcji.

Literatura:
Basałygo E., 2010, Tędy przeszła historia. Kalendarium wydarzeń w Kotlinie Jeleniogóskiej i jej okolicach., Jelenia Góra.
Staff M. (red.), 1999, Słownik Geografii Turystycznej. Kotlina Jeleniogórska, Wrocław
Szatkowski M., 2005, Karkonosze, Masyw Śnieżnika, Wysoki Jesionik- jak zdobyć najwyższe szczyty Sudetów latem i zimą. Przewodnik turystyczny., PLAN Wyd.Turystyczne, Jelenia Góra
Korzeń K., 2008, Park Kulturowy Kotliny Jeleniogórskiej [w:]Urbanista 11/2008, Jelenia Góra
Skała C., 2008, Sudety, Wyd. Pascal (brak informacji o miejscu wydania)
Staffa M., 1982, Wędrówka przez Sudety Zachodnie: przewodnik turystyczny. Kotlina Jeleniogórska- Góry Izerskie- Karkonosze, Wyd. PTTK, Warszawa
Oficjalne portale internetowe:
http://i.jeleniagora.pl/ (data dostępu 18.12.2012r.)
http://zabytkidolnegoslaska.com.pl/ (data dostępu 18.12.2012r.)
www.karkonosze.popracy.pl (data dostępu 19.12.2012r.)
http://www.chojnik.pl/pl/historia (data dostępu 21.12.2012r.)
 

 

Nasi Partnerzy

 

Copyright ©  Turystyka Kulturowa 2008-2024


Ta strona internetowa używa pliki cookies w celu dostosowania serwisu do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla cookies stosowanych przez nasz serwis.
Zamknij