Główna :  Dla autorów :  Archiwum :  Publikacje :  turystykakulturowa.ORG

 

Data wydania 1 lutego 2013, redaktor prowadzący numeru: Jacek Borzyszkowski

Numer 2/2013 (luty 2013)

 

Propozycja pobytu turystyczno-kulturowego w powiecie dzierżoniowskim

 

Armin Mikos v. Rohrscheidt

Ze względu na znaczny udział walorów o profilu kulturowo-przyrodniczym, najkorzystniejszym czasem do odwiedzin w powiecie dzierżoniowskim jest okres od maja do końca września. Jednak można to uczynić także okresie trwania jednego z ważniejszych eventów letnich, na przykład pleneru filmowego w Cichej Wodzie lub któregoś z bielawskich eventów muzycznych. Poniższa propozycja jest skierowana dla turystów indywidualnych, posiadających własny środek transportu i obejmuje weekend (zatem czas od piątku późniejszego popołudnia w piątek do niedzieli po południu), nie jest też powiązana z udziałem w konkretnej imprezie, przez co może zostać wykorzystana w dowolny weekend sezony turystycznego.

Dzień 1: Traktem Smoka przez Dzierżoniów
Zwiedzając Dzierżoniów można wykorzystać lokalną trasę turystyczną, opracowaną i wyznaczoną w roku 2008 z myślą o gościach tego miasta. Nosi ona nazwę Traktu Smoka (nazwa nawiązuje do legendy związanej ze świętym Jerzym, patronem pierwszej parafii i miasta, a jednocześnie jednego z elementów jego herbu) a jej znakiem, umieszczonym na trasie przed poszczególnymi miejscami jest wbudowane w płyty chodnikowe wyobrażenie smoka, który wskazuje kierunek ku kolejnemu obiektowi. Poniżej zestawiono i pokrótce opisano wybrane obiekty tej trasy, szczególnie interesujące ze względu na swoje walory oraz związek z historią miasta i regionu.
Mapka Traktu Smoka z oznaczeniem wszystkich obiektów jest zamieszczona w zasobach sieci pod adresem:
www.dzierzoniow.pl/sites/default/files/pliki/trakt_-_mapa.pdf
Poniżej podane są wszystkie kolejne obiekty Trasy, z których te rekomendowane dla zwiedzania opatrzono opisami.

1. Ratusz. Pierwszy budynek, łączący funkcje administracyjne i handlowe (dom kupców) stanął w tym samym miejscu zapewne jeszcze w drugiej połowie XIII wieku. Obecny gmach ratusza jest wynikiem przebudowy dokonanej w latach 1872-74, najstarszymi jego elementami są gotycki portal i średniowieczna wieża, która pełni jednocześnie funkcję punktu widokowego. W budynku mieści się rekonstrukcja warsztatu menniczego (z możliwością wybicia pamiątkowych monet). Ciekawymi elementami wystroju są: popiersie ks. Jana Dzierżonia oraz tablica z nazwiskami obywateli honorowych miasta (wśród nich m.in. pisarki Wandy Chotomskiej i reżysera Sylwestra Chęcińskiego) a także rzeźba dobosza z bębenkiem, legendarnej postaci, która miała uratować miasto od najazdu Szwedów podczas wojny trzydziestoletniej.
Figura św. Jana Nepomucena.
Kamienica Józefa Kellnera (Rynek 39).
Gotycki kościół Niepokalanego Poczęcia NMP (pierwotnie augustiański)
Kaplica rodziny Sadebecków w parku
Gmach II Liceum Ogólnokształcącego (dawna szkoła ewangelicka)
2. Kościół Maryi Matki Kościoła
Autorem projektu tej klasycystycznej, wówczas ewangelickiej świątyni był znany w swojej epoce architekt Carl Gotthard Langhans, którego dziełem jest także m.in. berlińska Brama Brandenburska. Kościół wzniesiono w latach 1795 - 1798 na miejscu wcześniej rozebranego dawnego zamku książąt świdnickich. Struktura i wyposażenie wnętrza kościoła, z elipsoidalną przestrzenią dla wiernych i trójkondygnacyjną emporą wspieraną smukłymi kolumnami pochodzą a czasów jego budowy. Walory architektoniczne kościoła pozwalają zaliczyć go do najbardziej oryginalnych budowli sakralnych Dolnego Śląska
Kościół Świętej Trójcy (dawna kaplica zamkowa)
Kino Zbyszek (nazwa dedykowana Zbigniewowi Cybulskiemu)
Placu Konstytucji z zespołem dawnej Szkoły Agrarnej (potem sławnej "Radiobudy")
Modernistyczna wieża ciśnień
3. Fragment XIII-wiecznych murów miejskich (przy ulicy Mierniczej i plantach)
Zachowane w dużej mierze średniowieczne, kamienne obwarowania miejskie nakazał zbudować jeden z najwybitniejszych Piastów śląskich: Bolko I Świdnicki. Pierwotny mur ciągły, wzmocniony 30 basztami łupinowymi (zachowało się 21) i kilkoma pełnymi został w połowie XV wieku uzupełniony drugim murem zewnętrznym, przez co powstało rzadkie w fortyfikacjach miejskich tej części Europy tzw. międzymurze, znakomicie wzmacniające walory obronne. W zachowanym fragmencie uwagę zwraca kilka wmurowanych w niego portali kamienic, rozebranych w XIX wieku, z których jeden zdobi relief z postacią patrona miasta: Świętego Jerzego.
4. Synagoga (ul. Krasickiego 28)/ Prostokątny w swoim rzucie poziomym budynek, wzniesiono w mieszanym stylu z przewagą elementów neoromańskich i neogotyckich. Otwarty w roku 1875, służył jako dom modlitwy reichenbachskich Żydów, obywateli Rzeszy niemieckiej. W okresie nazistowskim zamknięta (w roku 1947) i sprzedana na cele prywatne. Po roku 1945 jako jedna z nielicznych bóżnic na terytorium powojennej Polski ponownie służyła celom religijnym. Było to spowodowane niezwykłymi proporcjami demograficznymi powojennego Dzierżoniowa, w którym przez kilka lat około 25% ludności stanowili (polscy tym razem) Żydzi. Wskutek ich masowych wyjazdów ostatecznie gmina żydowska przestała funkcjonować i synagogę zamknięto w roku 1980, w roku 2004 natomiast została zniszczona przez pożar. W roku 2007 budynek nabyła fundacja Beiteinu Chaj - która założył jeden z ocalałych żydowskich mieszkańców Reichenbach, z zamiarem zorganizowania tu centrum kulturalnego.
5. Dom pastora Friedricha Tiede (ul. Krasickiego 27). Ten odbudowany w roku 2010 budynek pełnił przez krótki czas wiosną 1813 funkcję kwatery króla Prus Fryderyka Wilhelma III. Dnia 14 czerwca 1813 podpisano tutaj początkowo tajny układ między Anglią a Prusami, skierowany przeciw napoleońskiej Francji. W konsekwencji tego oraz kolejnego układu z Rosją i Austrią, zawartego nieco później (27. czerwca) także w Dzierżoniowie i tworzącego tzw. VI koalicję antynapoleońską, król wezwał swój naród do walki z Francuzami, uważanymi w Prusach za okupantów. W następującym okresie wojska pruskie odegrały znaczną rolę, przyczyniając się do klęski Francuzów w Bitwie Narodów pod Lipskiem, a w półtora roku później pod Waterloo.
6. Kościół św. Jerzego. Najstarsza świątynia na terenie miasta. Niepotwierdzone podania wiążą jej powstanie z osoba księcia Bolesława Kędzierzawego i rokiem 1159. Istnienie kościoła jest natomiast Udokumentowane w sto lat później, w roku 1258. Pierwotnie halowy, po przebudowie z XV wieku - bazylikowy kościół na mocy nadania książęcego przez niemal pięćset lat należał do rycerskiego zakonu joannitów, którzy w Dzierżoniowie posiadali swoją komandorię. (uposażoną placówkę ze stałym konwentem-załogą). Pod koniec XVI wieku kościół przejęli protestanci, co tłumaczy obecność typowych dla nich empor. Masywną kamienną wieżę kościoła ozdabia średniowieczne wyobrażenie pochylonej postaci, być może element większej sceny, przedstawiający fundatora. Wśród cenniejszych elementów wyposażenia znajdują się XVII-wieczny, wielokondygnacyjny ołtarz główny z centralnymi scenami z życia Chrystusa, imponująca manierystyczna ambona i rokokowa pieta.
Gmach I Liceum Ogólnokształcącego
7. Muzeum Miejskie Dzierżoniowa. Mieści się w dawnej rezydencji jednego z fabrykantów zbudowanej pod koniec XIX wieku. Funkcjonuje od roku 2002 jako Izba Regionalna, w ostatnich latach (do jesieni 2012) zostało przekształcone w placówkę muzealną, realizująca także zadania badawcze. Wystawa archeologiczna muzeum gromadzi przedmioty wydobyte w trakcie badań prowadzonych m.in. w Dzierżoniowie, Bielawie, Niemczy i Ciepłowodach. Najstarsze z nich pochodzą z okresu paleolitu (ok.10 000 lat p.n.e.) a najmłodsze z początków XVII wieku. Obok grupy eksponatów neolitycznych (narzędzi z krzemienia, naczyń i grupy kamiennych toporków, epokę brązu reprezentują tu gliniane naczynia i szpile z brązu, dzieła ludzi z kręgu kultury łużyckiej. Ciekawa jest kolekcja eksponatów pochodzących z okresu wczesnego średniowiecza, zatem wytworzonych przez ówczesnych słowiańskich mieszkańców tej ziemi, wśród nich garnki. kościane łyżwy, narzędzia i elementy ubioru. Najcenniejszym zespołem znalezisk z późniejszego okresu jest tzw. tzw. skarb z Dzierżoniowa w postaci unikatowych glinianych figurek. W ramach wystawy historycznej: można obejrzeć dokumenty, mapy z XVII i XVIII wieku (m.in. historycznego Księstwa Świdnickiego), a także ponad dwustuletnie grafiki przedstawiające miasto, oraz kolekcje przedmiotów związanych z jego dziejami i wybitnymi mieszkańcami. W "izbie śląskiej" zebrane są zabytki charakterystyczne dla śląskiej kultury ludowej okresu XIX-wieku, wśród nich meble z motywami roślinnymi oraz narzędzia jak kołowrotek, przęślica, grupa żelazek "z duszą". Z kolei w "saloniku mieszczańskim" uwagę zwraca zestaw mebli z końca XIX wieku, wykonanych w stylu neorenesansowym. W gabinecie ks. Jana Dzierżonia, XIX-wiecznego śląskiego duchownego, odkrywcy dzieworództwa wśród pszczół, uznawanego za pionier współczesnego pszczelarstwa, którego imię miasto dziś nosi, zgromadzono szereg eksponatów związanych z jego osobą i osiągnięciami.
Poza Traktem:
8. Gmach dawnych Zakładów Radiowych Diora (ul. Parkowa).
Fabryka, założona na bazie niemieckich wojskowych zakładów radiotechnicznych działała już od roku 1945. Od początku produkowano w niej odbiorniki radiowe: niektóre "diorowskie" modele osiągnęły w Polsce kultowy status i były na standardowym wyposażeniu np. pokoi hotelowych. Potem w ofercie firmy pojawiły się telewizory i radia przenośne. Diora była wówczas jednym z dwóch głównych krajowych dostawców tego rodzaju sprzętu. Począwszy od lat 70-tych ubiegłego wieku produkcję poszerzono o sprzęt stereofoniczny i radia samochodowe. Porażka prób wprowadzenia na rynek dobrej jakości urządzeń wideo, których koszty produkcji okazały się za wysokie, by sprostać taniej konkurencji z importu wpłynęła na radykalne pogorszenie finansowej kondycji firmy i doprowadziła do jej upadłości w roku 2001
Kolacja: proponowane miejsce:
Nocleg: Dla zasobniejszych turystów: Hotel-Pałac Bielawa,ul. Piastowska 23
Wersja oszczędniejsza:
Gospodarstwo Agroturystyczne Cicha Woda, Lasocin 1 (Pieszyce)
lub:
Dzierżoniów, Hotel OSIR, ul. Strumykowa1

Dzień 2: Przyroda i kultura wokół Dzierżoniowa (opcja A)
Wyjazd z Dzierżoniowa lub z Bielawy przez Dzierżoniów
1. Roztocznik (gm.Dzierżoniów): pałac i park
W wieku XIX właścicielami dóbr Olbersdirf była śląsko-niemiecka rodzina baronów von Seherr-Thoss. Oni to pod koniec tego wieku przebudowali starszy pałac, nadając mu styl neobarokowy i otaczając romantycznym parkiem z dwoma stawami. Aktualnie właścicielem zespołu jest spółka "Kłos Investment" sp. z o.o. z Wrocławia. W części południowo-zachodniej blisko 7-hektarowego parku pałacowego, gdzie zachowały się szpalery i aleje drzew, zachowała się pierwotna, ciekawa kompozycja, tu także znajduje się szereg roślin egzotycznych oraz kilka pomników przyrody.
2. Arboretum w Wojsławicach
Jeden z największych i zapewne najciekawszy park romantyczny Dolnego Śląska znajduje się w Wojsławicach, małej osadzie, położonej w bezpośredniej bliskości historycznego miasteczka Niemcza. Kulturowo-przyrodnicza historia tego miejsca rozpoczęła się w roku 1880 , gdy dobra wojsławickie zakupił i uczynił swoją siedzibą Fritz von Oheimb; zakładając przy niej ogród różaneczników. Oheimb, który w przydworskim ogrodzie tworzył "żywe obrazy" z roślin i dbało jego atrakcyjność w każdej porze roku, był także znany ze swoich praktycznych inicjatyw w zakresie botaniki, wprowadził na Dolnym Śląsku liczne nieznane tu do tej pory gatunki i odmiany roślin, m.in. klony palmowe których kilka rośnie do dziś.
Aktualnie funkcjonuje tu jedno z największych (powierzchnia 62 hektarów) w kraju arboretów, posiadające od 1988 status placówki naukowo-dydaktycznej Uniwersytetu Wrocławskiego i udostępniające swoje unikatowe kolekcje roślin badaczom, studentom ale także uczniom i turystom. Wśród sześciu tysięcy gatunków i odmian roślin najliczniej reprezentowane są byliny: jest ich ponad 3500 odmian. Tutejsze zbiory różaneczników (największe w Polsce) i azalii, bukszpanów oraz liliowców zostały oficjalnie włączone do elitarnego rejestru Polskich Kolekcji Narodowych.Obok rododendronów, stanowiących swoistą wizytówkę parku, są tu inne unikatowe w naszym klimacie okazy m.in. cedr libański, cedrzyniec kalifornijski, mamutowiec olbrzymi, metasekwoja chińska i sośnica japońska. Duże wrażenie robi na zwiedzających kolekcja liliowców, kwitnących na przełomie czerwca i lipca.
Obiad - proponowane miejsce:
Restauracja Niemczański Młyn, ul. Wrocławska 39, Niemcza
3. Park zdrojowy w Przerzeczynie Zdroju
Odkąd na początku XIX wieku we wsi Dirsdorf odkryto mineralne źródła siarczkowe i żelaziste, rozpoczęła się kariera miejscowości jako kurortu. Ze swoimi 4 sanatoriami i zakładem przyrodoleczniczym Przerzeczyn jest od dziesiątek lat najmniejszym oficjalnie uznanym uzdrowiskiem w Polsce. Jednak rzadkie kuracje wodą radoczynną oraz kameralna atmosfera zyskują temu miejscu wiernych zwolenników. Do zespołu należy park zdrojowy, z bujną roślinnością, w tym pomnikowymi drzewami, pergolą kilkoma ludowymi rzeźbami oraz ścieżką zdrowia. W pobliżu miejscem spaceru może być także malowniczy przełom rzeki Ślęzy z kaskadami i wodospadami.
4. Wieża widokowa na Wielkiej Sowie
Podejście na kulminację Gór Sowich (1015 m n.p.m.) proponowane jest od strony Kamionek, gdzie też można pozostawić samochód. Droga od tej strony jest nie tylko dobrze oznaczona, ale podejście jest stosunkowo łagodne, ponadto zamieszczone przy nim opisy walorów przyrodniczych pozwalają połączyć aktywność fizyczną edukacją przyrodniczą. Sama wieża jest już drugim obiektem tego typu, pierwszy powstał w roku 1886, ale został zamknięty po wypadku dwóch turystów. Istniejący obiekt kamienno-żelbetowy o wysokości 25 metrów wzniesiono w latach 1905-1906 z inicjatywy oddziałów dzierżoniowskiego i walimskiego niemieckiego Towarzystwa Sowiogórskiego. Pierwotne przeznaczenie obiektu to - obok pełnienia turystycznego punktu widokowego, upamiętnienie Ottona von Bismarcka, jednoczyciela Niemiec i twórcy tzw. II Rzeszy. Takich wież powstało w Niemczech w sumie ponad 240. Na parterze tej sowiogórskiej znajdowała się sala pamięci z popiersiem Żelaznego Kanclerza autorstwa H. Magnussena, a w oknach witraże z motywami nawiązującymi do jego politycznej biografii. Wieża jest otwarta w sezonie (od początku maja do końca sierpnia), od godziny 9.30 do 19.00. Pod oświetloną wieczorami wieżą stają stoliki i ławki, na tarasie widokowym znajdują się lunety widokowe, ponadto w wieży funkcjonuje sklep, teren wokół szczytu jest ogrodzony. a poza sezonem (od 1 września do 31 października). Przy dobrej pogodzie widać stąd Dzierżoniów, Bielawę i pobliskie Świdnicę i Ząbkowice Śląskie oraz masyw Ślęży, znaczny fragment Niziny Śląskiej, szczyt Śnieżki, Góry Wałbrzyskie i Kamienne, Góry Stołowe i Orlickie, pasma Gór Bardzkich, Złotych, Bialskich i grupy Śnieżnika.
Proponowane miejsce kolacji: Gospodarstwo Agroturystyczne Cicha Woda, Lasocin (na szlaku zejścia z Wielkiej Sowy w kierunku Pieszyc)

Dzień 2: Trasa tematyczna "Pałace regionu i ich mieszkańcy" (opcja B).
Ta propozycja jest skierowana do osób zainteresowanych historią. Ponieważ na poniżej opisanej trasie w większości obiektów brak fachowych opisów, warto przedtem zaopatrzyć się w jeden z przewodników po ziemie dzierżoniowskiej lub bliżej zapoznać z dziejami przynajmniej niektórych tutejszych rodów.
Przebieg trasy: z Dzierżoniowa lub z Bielawy przez Dzierżoniów: Nowizna - Kietlin - Piława Górna - Owiesno - Bielawa - Pieszyce - do Dzierżoniowa lub Bielawy
1. Pałac i park w Nowiźnie, gm. Dzierżoniów
Dobrze zachowany trójkondygnacyjny pałac zbudowano z cegły z niewielkimi dodatkami kamienia, w swojej frontowej elewacji posiada starsze elementy barokowe. W pamiętnym dla niemieckiej historii roku 1813, kiedy to Prusy wyłamały się z przymusowego sojuszu z Napoleonem i przeszły na stronę Rosji, miał tu tymczasową kwaterę król Fryderyk Wilhelm III. To on w tych dniach w niedalekim Wrocławiu wydał odezwę "Do mojego narodu" i stanął na czele niemieckiego ruchu wyzwoleńczego, ustanawiając order Żelaznego Krzyża. Wokół pałacu rozciąga się obszerny park, założony na początku XIX wieku.
2. Pałac w Kietlinie, gm. Niemcza
W połowie XVI wieku w tej domenie księcia legnicko-brzeskiego Jerzego II zbudowano renesansowy dwór. Później jednym z jego właścicieli był znany poeta śląski Daniel Casper von Lohensteina następnie przedstawiciele rodów śląskich Goldfuss, Leghorn, Seidlitz, Brauchitz, Prittwitz i Kisling. Dwór przebudowano w drugiej połowie XVIII wieku i z tego okresu pochodzi zachowana wystrój fasady, a także sali balowej. Aktualnie pałac jest własnością prywatną i jego oferta obejmuje możliwość noclegu, wyżywienie, organizację imprez oraz jazdę konną.
Także przy wyborze tej opcji na drugi dzień można w tym miejscu uwzględnić wojsławickie Arboretum (por. opcja A), jako siedzibę rodziny von Oheimb
3. Pałac Gladishof w Piławie Górnej
Rycerska rezydencja w tym miejscu jest poświadczoną od roku 1367, kiedy to Franz von Peterswald miał ją otrzymać od księcia Bolka II świdnickiego razem z Dolną i Środkową Piławą. Od tej pory przechodził przez wieki z rąk do rąk. A swoją dzisiejszą nazwę otrzymał od jednego z kolejnych właścicieli: Sigismunda von Gladis. Zespół rezydencjonalny z obszernym parkiem, wzniesiony pierwotnie w XVIII wieku, gościł kilku wybitnych ludzi pióra, w tym słynnego niemieckiego dramatopisarza i poetę okresu Oświecenia Gottholda Efraima Lessinga (1729-81), oraz liberalnego poetę Teodor Körnera. W wieku XIX hrabia Wilhelm von Perponcher-Sedlnitzky, dyplomata pruski, znacznie powiększył zarówno majątek, jak i park. Wzniósł także istniejący do dziś pałac w stylu neogotyckim czego najwyraźniejszym znakiem są zachowane w oknach tzw. łuki Tudorów. Dawniej podziwiane kolekcje ozdobnej zieleni parkowej oraz ogród zimowy uległy zniszczeniu, zachowały się natomiast tarasy na stokach wzgórza. Obecni właściciele kompleksu starają się go krok po kroku restaurować.
Obiad: miejsce proponowane: Restauracja Pasaż, Plac Magistracki 8, Piława Górna
4. Owiesno: gm. Dzierżoniów, ruiny pałacu
W XIII wieku w Owieśnie funkcjonował gród obronny, należący prawdopodobnie do zakonu templariuszy, w kolejnym stuleciu wzniesiono tu zamek z okrągłym dziedzińcem i kwadratową wieżą. Od końca XIV wieku do połowy XVI w. należał on do zniemczonej śląskiej rodziny Pogorzelów (Pogarell), która uzyskała wpływy na Śląsku dzięki biskupowi wrocławskiemu, Przecławowi z Pogorzeli, długoletniemu wicekanclerzowi cesarza Karola IV Luksemburga. W II połowie XVII wieku rezydował tu hrabia August z Legnicy, stryj ostatniego piastowskiego władcy na Śląsku, Jerzego Wilhelma. Potem przez ręce rodzin von Bock von Nimptsch i von der Heyde przeszedł, droga małżeństw i dziedziczenia na własność znanej pruskiej rodziny wojskowych von Seidlitz, w których posiadaniu pozostał do ostatniej wojny. Na przełomie XVII i XVIII wieku zamek przekształcono na barokowy pałac, który został powtórnie przebudowany w ostatnich dziesięcioleciach XIX wieku. Nietknięty przez ostatnią wojnę, przetrwał do lat pięćdziesiątych minionego wieku, jednak później pozbawiony opieki powoli popadał w ruinę a elementy wyposażenia systematycznie rozkradano. Obecnie ruina znajduje się w rękach Fundacji "Zamek Chudów", która regularnie organizuje tu imprezy z cyklu "Spotkania z kulturą i historią".
5. Pałac Dierigów w Bielawie (aktualnie hotel, ul Piastowska 23)
Około roku 1800 Christian Dierig odziedziczył niewielki warsztat tkacki. Po stu czterdziestu latach rodzina Dierigów posiadała ponad dwadzieścia zakładów włókienniczych na terenie Niemiec, w tym głównie na Dolnym Śląsku, będąc pracodawcą dla ponad 15 tysięcy rodzin, cieszącym się długo szacunkiem za troskę o swoich pracowników. Tę opinię zrujnował bunt tkaczy w roku 1844. Choć jego właśni robotnicy bronili maszyn przed buntownikami, to właśnie przed fabryką Dierigów doszło do krwawego zakończenia rewolty. Po tym wydarzeniu wstrząśnięty założyciel firmy wycofał się z aktywności przemysłowej, pozostawiając ją synom, Wilhelmowi i Friedrichowi. Wiele lat później, na przełomie XIX i XX wieku właśnie w Bielawie (wówczas Langenbielau) miejscu, gdzie koncentrowały się interesy rodziny "Królów Bawełny" wzniesiono imponującą rezydencję tej dynastii fabrykantów. Po ponad półwiecznym okresie funkcjonowania instytucji publicznych, w roku 1999 kompleks odzyskał swoją funkcję mieszkalną, stając się hotelem. Na uwagę zasługuje staranność konserwacji obiektu.
6. Pałac w Pieszycach.
Pierwotna renesansowa rezydencja w Pieszycach została przebudowana ze starszego XVI—wiecznego dworu na początku XVII wieku. Swój dzisiejszy kształt pałac uzyskał w 1710 roku, choć niewielkie dodatki miały miejsce jeszcze w kolejnych stuleciach. W czerwcu pałac gościł cesarza Rosji Aleksandra I, przebywającego tu podczas rozmów poprzedzających zawarcie w Dzierżoniowie (Reichenbachu) VI koalicji antynapoleońskiej. Tutaj też 15 czerwca podpisano jedno z porozumień tworzących tę konstelację polityczną: układ między Rosją i Anglią. W dniu historycznego buntu tkaczy pieszyckich, 3 czerwca 1844 roku, pałac i plac przed nim były miejscami dramatycznych wydarzeń. Uwięziony tu jeden z przywódców rebelii został uwolniony po groźbie wzięcia obiektu siłą. Od strony północnej pałac otacza obszerny park (pow.10 hektarów), założony prawdopodobnie już XVII wieku. Obecnie obiekt jest remontowany, niedostępny dla turystów indywidualnych.
Kolacja, proponowane miejsce:
Restauracja Sowia Dolina, Pieszyce, Kamionki 65
Propozycja spędzenia wieczoru:
Kompleks Pływalni Aquarius w Bielawie, możliwość aktywnego zakończenia dnia.
Proponowany nocleg: w Bielawie, Pieszycach lub Dzierżoniowie, por. pierwszy dzień.

Dzień 3. Przemysł i bunt w Sudetach
Krótszy program tego dnia (uwzględniający czas na powrót gości weekendowych do domu) koncentruje się wokół walorów industrialnych i technicznych mikroregionu dzierżoniowskiego. Turystom mniej zainteresowanym tymi wątkami dziedzictwa kulturowego wypada zaproponować skorzystanie z tej z opcji poprzedniego dnia, której nie wybrali, z odpowiednia do posiadanego czasu selekcja miejsc i zwiedzanych obiektów.
1. Trasa Buntu Tkaczy Śląskich (zgodnie z propozycją Emilii Dobrzyckiej, 2009)
Proponowana trasa jest okazja do konfrontacji "in situ" (na miejscu wydarzeń) rewolty z roku 1844, kiedy to zdesperowani wprowadzeniem maszyn żakardowych i gwałtownie pogarszającymi się w związku z tym warunkami ich zatrudnienia, wykorzystywani przez fabrykantów tkacze pieszyccy wywołali otwarty bunt, przystąpili do niszczenia maszyn i użyli przemocy wobec swoich pracodawców oraz przedstawicieli lokalnej władzy i elity społecznej. W planach zagospodarowania turystycznego samorządów jest oznaczenie tej trasy zgodnie z rekonstrukcja wydarzeń i zaopatrzenie jej w tablice z opisami pochodzącymi z poświęconego temu wydarzeniu dramatu noblisty G. Hauptmanna lub nawiązującymi do innych reminiscencji literackich. Po realizacji tego projektu wędrówka tą trasą stanie się jednocześnie wycieczką historyczną i literacką, posiadającą walory edukacyjne, ukierunkowane na życie i warunki pracy w XIX-wiecznym przemyśle. Jeśli zostanie zrealizowana planowana wystawa w Pieszyckim Centrum Kultury, poświęcona "Tkaczom" i ich autorowi, stanie się ona kolejnym kluczowym punktem w pobliżu początkowego miejsca tej trasy i znakomicie zwiększy jej atrakcyjność.
Start z Pieszyc pieszo lub rowerem
Pieszyce: Kapliczne Wzgórze
Miejsce częstych spotkań tkaczy, gdzie zebrali się także tego dnia.
Pieszyce: Pańska cegielnia na Wzgórzu Tamecznym
Miejsce podjęcia decyzji pójścia do fabrykanta Zwanzigera i żądania uwolnienia zatrzymanego za śpiewanie nieprawomyślnych piosenek tkacza Mädera, jak również podwyżki niedawno obniżonych, głodowych płac.
Pieszyce: Fabryka i willa Friedricha Zwanzigera
Tutaj tkacze, prawdopodobnie sprowokowani przez ochronę, dłuższy czas niszczyli maszyny oraz zapisy dłużne
Pieszyckie Centrum Kultury W tym miejscu po otwarciu wystawy na temat "Tkaczy" Hauptmanna pojawi się kolejny punkt trasy.
Pieszyce: Pałac
Przetrzymywany w tym miejscu tkacz Mäder zostaje uwolniony przez żandarma pod naciskiem tlumu
Pieszyce: Siedziba Friedricha Wagenknechta
Spotkanie tkaczy z szanowanym przez nich fabrykantem Wagenknechtem, prawdopodobna próba mediacji jego strony.
Pieszyce: Siedziba Fellmanna
Po wręczeniu buntownikom pieniędzy i żywności przez wystraszonego, lecz przytomnego właściciela, odchodzą oni nie dokonując zniszczeń.
Pieszyce: Siedziba Hoferichtera
Także w tym miejscu rozdawnictwo żywności i pieniędzy uratowało fabrykę i dom właściciela. Większość tłumu rozeszła się do domów, około 200 osób ruszyło w drogę do Bielawy, wnosząc buntownicze okrzyki.
Droga z Pieszyc do Bielawy
Tłum usiłuje powstrzymać miejscowy pastor Seifert. Jego próba uspokojenia zrewoltowanych parafian kończy się pobiciem i wrzuceniem duchownego do strumienia.
Bielawa: Siedziba Kupców Andretzkiego i Hilberta
Tkacze zniszczyli ten zakład i wymusili wypłatę zaległych pieniędzy.
Bielawa: Siedziba Friedricha Dieriga
Uczestnicy buntu dokonują znacznych zniszczeń w fabryce.
Tu:
Zwiedzanie Bielawskiej Placówki Muzealnej.
Otwarta w roku 2009 placówka działa w ramach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielawie. Zbierane są do niej i wystawiane eksponaty ukazujące życie mieszkańców dawnej Bielawy: niemieckich i polskich. Obok dokumentów (najstarsze z XVIII wieku), listów i kart pocztowych, kolekcji tzw. aptecznej z przełomu wieków XIX i XX, wydanych tu książek i egzemplarzy lokalnej prasy, nutowych zapisów dzieł kompozytorów Franza Battiga i Traugotta Wolffa dużą część zbiorów stanowią przedmioty związane z przemysłem, który stworzył przez większość jej dziejów żywił Bielawę: włókiennictwem. Zainteresowani znajdą tu m.in. różne typy czółenek i cewek oraz krosno szkoleniowe, pochodzące z dawnej szkoły włókienniczej. Ambicja kierownictwa jest powiększać kolekcje związaną z tą dziedziną dziejów miasta, co dobrze rokuje atrakcyjności tego miejsca na proponowanej trasie industrialnej.
Bielawa: Siedziba Wilhelma Dieriga
Ponadtysięczny zbuntowany tłum przystąpił do niszczenia maszyn tkalni, odbierających im pracę. Wezwany na pomoc oddział wojska otworzył ogień, zabijając 11 osób i raniąc ponad 60 innych. Pozostali rozbiegli się, próba buntu została krwawo uśmierzona
Przejście lub przejazd do Dzierżoniowa, na ul. Sienkiewicza 19
Sowiogórskie Muzeum Techniki (konieczność zgłoszenia wizyty, tel. 663 71 60 61)
Zlokalizowane jest ok. 200 m od dworca PKP, między torami a ulicą Kolejową, w dawnej dzierżoniowskiej parowozowni (pierwsza otwarta w roku 1858, rozbudowana w roku 1900). Obok elementów wyposażenia tego kolejowego zakładu technicznego (w tym wyposażenia zakładu konserwacji zabytkowego taboru kolejowego), zgromadzono tutaj inne zabytki techniki z dziedzin przez wieki rozwijanych w regionie, jak górnictwo czy włókiennictwo. Najciekawsza jest jednak nawiązująca do przemysłowej tradycji Dzierżoniowa kolekcja sprzętu elektronicznego, produkowanego w słynnej dzierżoniowskiej "Diorze". Daje to zwiedzającym możliwość zapoznania się z dorobkiem flagowego zakładu przemysłowego powojennego Dzierżoniowa, a starszym spośród nich, do sentymentalnej podróży do własnego dzieciństwa i -w wielu przypadkach - pierwszych fascynacji techniką lub wspomnień związanych z pierwszym własnym radiem czy magnetofonem.
Proponowany obiad:
Restauracja Villa u Bergera, Dzierżoniów, ul. Sienkiewicza 15

Wykorzystana literatura i pozostałe źródła :
Adamska D., Ligarski S., Przerwa T. (red), 2009, Dzierżoniów - wieki minione, Wyd. Edytor, Dzierżoniów
Dąbrowski S. (red.), 1998, Dzierżoniów. Zarys monografii miasta, Wyd. DTSK, Silesia, Wrocław-Dzierżoniów
Dobrzycka E., 2009, Koncepcja historyczno-rekreacyjnej trasy pieszo-rowerowej śladami Powstania Tkaczy Śląskich w rejonie Pieszyc , Politechnika Wrocławska, Wrocław
Kaczmarek R., Brzeziński R., 2010, Dzierżoniów. Historia-Sztuka-Kultura. Przewodnik, Wyd. Studio Edytor, Dzierżoniów
Maciejczyk T., 2010, Coś więcej niż Góry Sowie. Przewodnik po ziemi dzierżoniowskiej, Wyd PolskaTurystyczna.pl/ Amistad, Kraków
Portal Muzeum Miejskiego Dzierżoniowa: www.mmdz.pl
Portal Powiatu Dzierżoniowskiego (dział turystyki):
www.pow.dzierzoniow.pl/pow/turystyka-i-sport
Portal Arboretum w Wojsławicach: www.biol.uni.wroc.pl/obuwr/wojs/arboretum
Interaktywna Mapa Powiatu z informacjami: www.lobosoft.pl/dzierzoniow
Portal Centrum informacji Turystycznej w Dzierżoniowie: www.um.dzierzoniow.pl/pl/page/centrum-informacji-turystycznej
 

 

Nasi Partnerzy

 

Copyright ©  Turystyka Kulturowa 2008-2024


Ta strona internetowa używa pliki cookies w celu dostosowania serwisu do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla cookies stosowanych przez nasz serwis.
Zamknij