Główna :  Dla autorów :  Archiwum :  Publikacje :  turystykakulturowa.ORG

 
 

WYWIAD

 

Rozmowa z Agnieszką Sobańską
Dyrektorem Włocławskiej Informacji Turystycznej

"Turystyka Kulturowa": Destynacja z listy UNESCO w waszym regionie to Toruń - to miasto wydaje się mieć pozycję niezagrożoną w regionalnym rankingu celów turystów kulturowych. Czy w takim razie Włocławek ma szansę zostać miastem numer dwa?
Agnieszka Sobańska: Realia gospodarki turystycznej we Włocławku przedstawiają się coraz korzystniej. Mamy już ciekawe miejsca noclegowe o zróżnicowanym standardzie, infrastrukturę rekreacyjną umożliwiającą turystom aktywne spędzenie czasu wolnego, organizowane są ciekawe wydarzenia. Nasze miasto pięknieje dzięki rewitalizacji, tworzy się dobre warunki rozwoju - rozkwita turystyka biznesowa. We Włocławku zrealizowano też w ostatnim okresie kilka sporych inwestycji, które podnoszą atrakcyjność miasta.
W naszym regionie niewątpliwie najistotniejszą sprawą jest wykorzystanie potencjału ekonomicznego i turystycznego Wisły. Stąd samorząd Włocławka podjął działania takie jak budowa dwóch przystani, zagospodarowanie bulwarów, Rewitalizacja "Ku Wiśle" i szereg innych. Taka polityka rozwoju miasta ma odzwierciedlenie w strategii rozwoju miasta. Dziś turysta jest wymagający, trzeba mu stworzyć takie warunki, by - gdy już przyjedzie - zagościł jak najdłużej i przyjechał po raz kolejny.

TK: Włocławek to trzecie pod względem wielkości miasto w województwie, czy w takim razie turyści tutaj przyjeżdżający koncentrują się tylko na zwiedzaniu stolicy Kujaw Wschodnich, czy także są zainteresowani innymi ośrodkami w powiecie? Jeśli tak, to z zapytaniami o jakie miejsca spotykają się Państwo najczęściej?
AS: Okolice Włocławka są szczególnie atrakcyjne, gdyż wokół miasta rozpościerają się rozległe obszary leśne, w których można znaleźć ciekawe ścieżki spacerowe i szlaki turystyki pieszej. Trasy te poprowadzone są przez przylegający do Włocławka kompleks Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego i wiodą przez osobliwe krajobrazy polodowcowe urozmaicone licznymi jeziorami i wydmami. Przybywający do Włocławka z pewnością zatrzymają swój wzrok na malowniczym prawym brzegu Wisły. Tam zapraszamy na pieszą wędrówkę po terenie pagórkowatym. Jeden ze szlaków spacerowych zaprowadzi nas na Wzgórze św. Gotarda (132 m n.p.m.), z którego roztacza się wspaniały widok na Włocławek.
W obecnych czasach turystów często nie przyciągają tylko same zabytki, przyroda czy piękne miasta, ale to co się w danym miejscu dzieje. I tu trzeba stwierdzić, że jako region jesteśmy dobrze przygotowani. Wprowadzony w tym roku na włocławskich bulwarach "Bulwar sztuki" i "Bulwar sportu" przyciągał rzesze włocławian i turystów na nabrzeże Wisły. Każdego lata jest wiele wydarzeń: festiwali, festynów, pokazów czy jarmarków. To imprezy dla turystów powiązane z kulturą, sportem czy rekreacją. Do najbardziej znanych należą: Balonowe Zawody Europy Środkowo-Wschodniej, Euro Big Way Camp, Regaty Żeglarskie "ANWIL CUP 2012, Regaty O Błękitną Wstęgę Zalewu Włocławskiego, Jarmark Ku Wiśle. Występy, stragany, pokazy przyciągają tysiące ludzi. Turystyka powiązana jest też z kulturą poprzez rekonstrukcję wydarzeń historycznych oczywiście na czele z Bitwą pod Płowcami. Zlot Motocykli w Choceniu wpisał się już na stałe do kalendarza imprez motocyklowych w Polsce. Z przeprowadzonej przez media sondy wynika, że na Zlot w Choceniu warto przyjeżdżać i jest liczącą się w hierarchii imprezą motocyklową. Wyścigi quadów i samochodów terenowych na "Lubraniecki, Piknik Motoryzacyjny" przyciąga rzesze widzów. Podobnie jak Mistrzostw Polski w Motocrossie organizowane na torze crossowym w Lipnie.
Interesujące są również widowiska organizowane w Parku Etnograficznym w Kłóbce. Niepowtarzalne imprezy łączą folklor i tradycje ludowe z pięknem miejscowych zabytków. Licznie odwiedzany jest zawsze festyn archeologiczny w Wietrzychowicach. Włocławek proponuje też nie lata gratkę dla melomanów, miłośników muzyki operowej Festiwal Włoskiej Muzyki Operowej Belcanto per Sempre. Także letni Finał Turnieju Poezji Śpiewanej Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego (organizujemy go po raz dwudziesty!) zyskał już swoich zwolenników. Pokaźną grupą zatrzymujących się we Włocławku stanowią turyści pielgrzymkowi, którzy chcą odwiedzić miejsce męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. U nas nie można się nudzić. W sezonie w całym regionie odbywają się liczne imprezy. A przy okazji można podziwiać zabytki, krajobrazy, przyrodę czy delektować się regionalną kuchnią zwłaszcza tą serwowaną podczas "Dni Otwartych Drzwi", na święcie Miodu w Zarzeczewie czy na Święcie Żuru Kujawskiego.

TK: Czy spotykają się Państwo również z gośćmi zagranicznymi? Jeśli tak, to na turystów jakiej narodowości najłatwiej natknąć się we Włocławku?
AS: Obserwujemy wzrost liczby zagranicznych gości we Włocławku. Przyczyniła się do tego polska prezydencja w UE i Euro 2012. Mieliśmy na przykład odwiedziny kibiców z Holandii. Obcokrajowcy z Europy są też uczestnikami wydarzeń organizowanych przez Aeroklub Włocławski. Często po zawodach pytają w informacji turystycznej, jak można spędzić wolny czas. Przybywają także turyści zagraniczni emocjonalnie związani z Włocławkiem. Przykładem jest małżeństwo z Niemiec, które przyjechało aby odświeżyć swoje wspomnienia. Kobieta była rodowitą Włocławianką, mężczyzna Niemcem. Pobrali się we Włocławku w kościele św. Jana Chrzciciela i wyjechali do Niemiec. Po kilkunastu latach postanowili przypomnieć sobie naocznie miejsca związane z ich ślubem.
Pomogliśmy też rodzinie wyznania żydowskiego odnaleźć miejsce spoczynku członka rodziny, który trafił do getta włocławskiego. Przekazaliśmy informacje o tym, gdzie znajdowało się getto żydowskie we Włocławku oraz cmentarz żydowski.
Zagraniczni turyści coraz częściej podróżują też po Polsce na rowerze. W progach naszego biura gościliśmy kilkoro właśnie takich turystów. Są to często podróże połączone ze zwiedzaniem wybranych miejsc na trasie. W ostatnim czasie do naszego biura zawitał cyklista z Niemiec. Jego trasa przebiegała wzdłuż Wisły. Cyklistka z Holandii opowiadała nam o swoich zamiarach przejechania krajów Europejskich. Za sobą miała już podróż przez Francję i Niemcy. Zdarzają się turyści podróżujący przyczepami campingowymi w celu wypoczynku w otoczeniu malowniczych lasów i jezior Gostynińsko - Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Zwiedzaniem miasta w okresie letnim najczęściej zainteresowani byli Brytyjczycy, Niemcy i goście z Norwegii. Obcokrajowcy często też nabywają u nas pamiątki - zwłaszcza włocławski fajans.

TK: Turystka aktywna czy kulturowa? Na promocję której z tych dwóch gałęzi starają się Państwo kłaść większy nacisk?
AS: Włocławek wraz ze swoją okolicą oferuje warunki do uprawiania bardzo różnych rodzajów turystyki. Zarówno tej kulturowej , w tym historycznej, jak i przyrodniczej czy wreszcie aktywnej. Ten ostatni rodzaj jest zdecydowanie najmocniejszym punktem regionu. Samo położenie miasta daje mu szansę, by stało się atrakcyjną bazą wypadową dla turystów. Włocławek i okolice posiadają przede wszystkim znakomite warunki do uprawiania turystyki wodnej. Ma to odniesienie do takich destynacji jak Zalew Włocławski, rzeka Zgłowiączka i niezliczone jeziora. Miłośnicy uprawiania sportów wodnych mogą wybrać się na spływy kajakowe np. rz. Zgłowiączką., windsurfing, regaty żeglarskie - np. "Błękitna wstęga Zalewu Włocławskiego", "Antałek". O znaczącym miejscu w naszym regionie turystyki aktywnej, świadczą cyklicznie organizowane wycieczki rowerowe we Włocławku. Uczestniczy w nich niekiedy 400-500 osób z prezydentem miasta na czele. Na stałe już wpisały się w krajobraz miasta i okolic. W ich organizacji pomaga nam wiele instytucji.
Od 2004 r. byliśmy we wszystkich okolicznych gminach na 38 wycieczkach rowerowych. W sumie ok. 13 tys. osób przemierzyło z nami na dwóch kółkach ziemię Kujawsko-Dobrzyńską, przejeżdżając ok. 2000 km. Myślę więc, że możemy mówić o naszym mieście "Rowerowy Włocławek". WIT jest też prekursorem chodzenia z kijkami w naszym mieście, które zyskało bardzo dużą popularność, a to głównie za sprawą wspaniałego instruktora Pana Kazimierza Sikorskiego mistrza Polskiej Federacji NW, który przeszkolił już kilkadziesiąt osób.

TK: Wielkimi krokami zbliża się jesień. Czy miesiące jesienno-zimowe to tzw. martwy okres w turystyce?
AS: Oczekiwanie na interesantów i udzielanie informacji to nie jedyny cel pracy ośrodków "it". Proces przygotowywania informacji i ich weryfikacji jest żmudny i wymaga dobrych relacji z "dostawcami" danych na terenie działania. Ale poza weryfikacją bazy danych mamy też zaplanowanych wiele wydarzeń. Obecnie wycieczki rowerowe organizujemy we wszystkich porach roku. Na początku listopada wybierzemy się na wyprawę rowerową organizowaną wraz z Nadleśnictwem Włocławek. Jeden z przystanków planowany jest na terenie Parku Linowego.
Włocławska Informacja Turystyczna i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa już kolejny rok z rzędu inicjują we Włocławku obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Kampania jest doskonałą okazją do zorganizowania szeregu działań zachęcających do ograniczenia korzystania z samochodów osobowych na krótkich dystansach. Przeprowadzone akcje pokazują kierowcom płynące z tego korzyści, tj. poprawa zdrowia oraz oszczędności finansowe. Prowadziliśmy zbiórkę dziecięcych rowerów używanych, które po przeglądzie trafiły do dzieci z najuboższych rodzin. W autobusach MPK podczas zwiedzania miasta autobusem zorganizowaliśmy pogadanki policjanta z przedszkolakami o bezpiecznym poruszaniu się w ruchu drogowym. Ciekawy był konkurs fotograficzny pn. "Rowerowy Włocławek". Główną nagrodę w postaci roweru otrzymała osoba, która przysłała zdjęcie w nawiązaniu do turystyki rowerowej. Z okazji Dnia Bez Samochodu w centrum miasta przygotowaliśmy happening z wieloma atrakcjami. Kulminacyjnym punktem była włocławska masa krytyczna prowadząca ulicami miasta.
W październiku czeka nas jeszcze przygotowanie ekspozycji targowej w Poznaniu, 3 listopada Rajd Pieczonego Ziemniaka. Regularnie też spotykać się będziemy na spacerach NW. Czyli u nas nigdy nie jest po sezonie.

TK: W takim razie w jaki sposób zaproponowaliby Państwo turyście spędzenie wolnego czasu we Włocławku, gdy pogoda na dworze - delikatnie mówiąc - nie sprzyja dłuższemu zwiedzaniu?
AS: Świetną alternatywą na niepogodę jest zwiedzenie Włocławka szlakiem miejskim, na którym znajdują się zabytki na czele z przepiękną, gotycką bazylikę katedralną - jedną z najstarszych w Polsce, późnogotycki Kościół Jana Chrzciciela muzea i galeria sztuki współczesnej. Włocławek to "rozrywkowe" miasto. Kiedy słota na dworze można pójść do kina lub na jeden z licznie organizowanych przez włocławskie kluby koncertów, a w weekend można potańczyć w klubach nocnych. Jeśli już poruszamy tematykę aktywnego relaksu to na pewno warto odwiedzić kręgielnie, bilard czy popluskać się w jednym z basenów miejskich. Po wszystkich aktywnościach można się zrelaksować w centrum odnowy biologicznej Activ Med. Coraz bardziej popularne są korty tenisowe i kręgielnie, a zimą także sztuczne lodowisko. Włocławek to miasto z wieloma możliwościami, dobre na każdą porę roku.

TK: Dwie miejscowości w powiecie, Brześć Kujawski oraz Włocławek znajdą się na nowej trasie Szlaku Piastowskiego. Czy przedłużenie przebiegu jednego z najbardziej znanych produktów turystyki kulturowej w Polsce aż do powiatu włocławskiego, jest wg Państwa szansą na rozwój turystyki w regionie?
AS: Szlak Piastowski to jeden z najciekawszych i najliczniej odwiedzanych tras turystycznych w Polsce. Wejście w jego przestrzeń to dla nas szansa na pokazanie zabytków kultury materialnej nagromadzonej wzdłuż jego przebiegu od powstania Polskiej Państwowości, aż po czasy współczesne. Szlak Piastowski to marka, która będzie nie tylko atrakcją dla turystów, ale również szansą dla przewodników na korzystanie przez turystów z ich usług. To również szansa na dochody z masowej turystyki.

TK: Zostali Państwo uhonorowani licznymi nagrodami, m.in. dla najlepszego punktu informacji turystycznej w Polsce w 2009 roku, przyznanej prze Polską Organizację Turystyczną. Jak Państwo myślą, jakie aspekty działalności przyczyniły się do otrzymania tak licznych wyróżnień?
AS: Jury konkursu na najlepsze centrum informacji turystycznej w Polsce doceniło przede wszystkim nasze inicjatywy. Poza bowiem zwykłym udzielaniem informacji Włocławska Informacja Turystyczna jest organizatorem wielu przedsięwzięć dla mieszkańców miasta oraz przybyłych do niego gości. To między innymi: rodzinne wycieczki rowerowe, które organizowane są od 2004 r. mające sześcioletnią tradycje "Spacerki po mieście z przewodnikiem", organizowane rejsy po Zalewie Włocławskim i nauka NW. Te inicjatywy skierowane są głównie do mieszkańców bo zależy nam na tym, żeby włocławianie poczuli się turystami we własnym mieście, żeby poznali jego historię i byli dumni z niego. Stają się przez to tego miasta ambasadorami. Nagroda jest także formą uznania Włocławskiej Informacji Turystycznej za wkład w rozwój turystyki w mieście i regionie. Miło, że dostrzeżono nasz profesjonalizm i aktywność. Nagroda cieszy nas tym bardziej, że konkurencja w kategorii miast powyżej 75 tys. była bardzo silna. Dość powiedzieć, że wygraliśmy ze świetnymi informacjami turystycznymi w takich miastach jak Łódź i Koszalin. Zresztą trzy lata wcześniej w konkursie na najlepsze centrum informacji turystycznej w Polsce zdobyliśmy wyróżnienie za wszechstronną działalność i odpowiednie dostosowanie biura do obsługi współczesnego turysty. W roku 2009 WIT otrzymała także odznakę honorową Ministra Sportu i Turystyki "Za zasługi dla turystyki". Jednak największą nagrodą za poniesione wysiłki będzie z pewnością wzrost satysfakcji uczestników ruchu turystycznego.

TK: Tak więc, Państwa praca może być przykładem dla innych punktów IT. Czy są Państwo w stanie udzielić jakichś rad mniejszym tego typu instytucjom w kraju?
AS: Codziennie dokładamy starań, aby odwiedzający nas turyści byli w pełni zadowoleni. Każdego chcemy traktować indywidualnie, aby móc sprostać jego oczekiwaniom. Często nasi goście nie mają sprecyzowanych planów, nie wiedzą co warto zobaczyć, gdzie zjeść, gdzie przenocować - wtedy nasza praca polega nie tylko na informowaniu o głównych atrakcjach, ale na doradzaniu, jak najlepiej spędzić czas w naszym mieście, co zobaczyć. Istotną sprawą jest dostosowanie się do zasobności ich portfeli i możliwości czasowych.
Ważne w placówkach it jest dostosowanie układu funkcjonalnego biura i jego wyposażenia do wymogów Polskiej Organizacji Turystycznej. Jest to kryterium przy ubieganiu się o przyznanie gwiazdek w czasie weryfikacji, najpierw przez Regionalną, a później przez Krajową Komisję Certyfikacyjną. Włocławska Informacja Turystyczna otrzymała 4 gwiazdki, czyli najwyższą kategorię za obsługę i działalność biura.

TK: Jakich porad z kolei udzieliliby Państwo naszym czytelnikom? Kiedy warto wybrać się do Włocławka? Co warto zobaczyć w pierwszej kolejności? Czy też gdzie warto zjeść dobry, kujawski posiłek?
AS: Na ziemi kujawsko-dobrzyńskiej coś dla siebie znajdą miłośnicy kultury i historii, entuzjaści piękna przyrody, wystarczy wsiąść na rower, wskoczyć na konia, żaglówkę czy kajak albo ruszyć na pieszą wyprawę. Podczas każdej z tych podróży można znaleźć wiele pięknych idyllicznych zakątków, ciekawych obiektów i przyjemnych, gościnnych ludzi. Dla turystów aktywnych, ciekawych wszystkiego i zdecydowanych poznać świat. Kujawski smak to żur kujawski, którego można posmakować prawie w każdej restauracji we Włocławku. Restauracja w Pałacu Bursztynowym i Impresja serwują tradycyjną czerninę. Regionalnych specjałów takich jak miody, nalewki czy księżycówka z Kujaw i wiele innych pyszności można nabyć w okolicznych gospodarstwach agroturystycznych. Również amatorzy grzybobrania i wędkarze mogą liczyć na możliwość oddania się swoim pasjom. Włocławek i okolice to region, w którym z łatwością łączy się przyjemności ciała, ducha i żołądka i to bez względu na wiek i zainteresowania.

TK: Dziękujemy za rozmowę.

Rozmawiał Szymon Czajkowski.
 

 

Nasi Partnerzy

 

Copyright ©  Turystyka Kulturowa 2008-2024


Ta strona internetowa używa pliki cookies w celu dostosowania serwisu do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla cookies stosowanych przez nasz serwis.
Zamknij