Główna :  Dla autorów :  Archiwum :  Publikacje :  turystykakulturowa.ORG

 

Data wydania 1 lipca 2012, redaktor prowadzący numeru: Izabela Wyszowska

Numer 7/2012 (lipiec 2012)

 

Propozycja pobytu turystycznego na Lubuskim Szlaku Wina i Miodu

 

Marika Graczyk (opr.)

Szlak najlepiej zwiedzać w okresie późnego lata i wczesnej jesieni. Niezależnie od przeważających wtedy pogodnych dni, cykl wegetacji winorośli przesądza o okresie winobrania, któremu towarzysza z kolei eventy tematyczne. Niniejsza propozycja pobytu została jednak opracowana jako program uniwersalny, niezależny od terminu i niezwiązany z żadnym z wymienionych w analizie imprez. Jednak uwzględniając regionalny zasięg szlaku i najczęstszy wykorzystywany w Polsce okres krótkich wyjazdów turystycznych (weekend lub tzw. długi weekend), program wyprawy (skierowany do turystów indywidualnych i małych grup) został rozpisany na trzy dni. Taki okres powinien być wystarczający dla odwiedzenia wszystkich obiektów kluczowych oraz kilku najciekawszych lub najłatwiej dostępnych spośród pozostałych, których wyboru dokonano na podstawie przeprowadzonej inwentaryzacji szlaku i z uwzględnieniem ich korzystnej lokalizacji. Adresy obiektów noclegowych, ułatwiające skorzystanie z podanej oferty zostały zamieszczone w specjalnym, wyodrębnionym dziale oprawiania. Przygotowane zestawienie przydatnych adresów uwzględnia elementy uzupełniające, mogące być pomocnymi w planowaniu czasu wolnego, rozrywek kulturalnych oraz aktywnego wypoczynku.
Poniższa propozycja nie uwzględnia zwiedzania obiektów związanych z wytwarzaniem miodu. Z uwagi na swoją lokalizację oraz ofertę żaden z nich nie został uznany za obiekt kluczowy szlaku. Ponadto, podczas identyfikacji obiektów szlaku i wizji lokalnej, okazały się one także faktycznie niedostępne dla turysty (Miody Nadnoteckie, Skansen Pszczelarstwa Leśny A. Petli), lub ich dostępność określono jako niepewną (Skansen Pszczelarski Pasieka w Pszczewie). Inny obiekt - Gospodarstwo Pszczelarskie I. i R. Dutkowiaków w Sulęcinie, jest wprawdzie udostępniany według przyjętych standardów, ale bardzo oddalony od reszty obiektów, które koniecznie trzeba zobaczyć. Natomiast pozostałe nie są w takim stopniu atrakcyjne jak poniższe wybrane.

I Dzień
1. Zielona Góra. Muzeum Ziemi Lubuskiej - Muzeum Wina
Wycieczkę po Lubuskim Szlaku Wina i Miodu warto rozpocząć od tego obiektu. Muzeum jest miejscem, w którym można zapoznać się z historią winiarstwa na Ziemi Lubuskiej od czasów średniowiecznych aż po współczesne. Dział winiarski gromadzi ponad 1500 eksponatów, które pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej oraz z Muzeum Winiarstwa w Oppenheim. Wystawa przedstawia wszystkie etapy produkcji wina - od nasadzeń po butelkowanie. Uwagę turysty przyciągają szczególnie mniej znane eksponaty, m.in. urządzenia wykorzystywane wyłącznie w produkcji wina, jak miazgownica, prasy winiarskie, urządzenia do korkowania i etykietowania. Liczna jest kolekcja historyczna, obejmująca narzędzia wykorzystywane do pracy na winnicy dawniej: szpadle, sekatory, kilofy, kosze do noszenia winogron. Można tu również zobaczyć fotografie autorstwa Bronisława Bugla, ukazujące dawniejsze święta Winobrania, zdjęcia związane z wytwórnią Grampler & CO, a także winiarnie i winnice z pierwszej połowy XX wieku.
Sporo uwagi organizatorzy wystawy poświęcili także zobrazowaniu tematyki winiarskiej w sztuce. Do najciekawszych prezentowanych tu prac należą: tryptyk "Winobranie w Zielonej Górze", którego autorką jest Irena Bierwiaczonek, 12 obrazów pochodzących z cyklu "Rok na winnicy" autorstwa Doroty Komar-Zmyślony oraz XVIII-wieczny gobelin, który znajduje się za sceną winobrania. Inna wystawa nawiązująca do winiarstwa to Galeria dzieł znanej witrażystki, Marii Powalisz- Bardońskiej. Można tam znaleźć witraż jej autorstwa pt. "Winobranie" oraz "Panoramę średniowiecznej Zielonej Góry, ponadto obok witraży umieszczona jest kopia Drzwi Gnieźnieńskich z bordiura zawierającą elementy winorośli.
W sali przeznaczonej do koncertów, spotkań znajduje się unikatowa kolekcja autorstwa Wiesława Arminajtisa, przedstawiająca 10 rzeźb głów Bachusa - rzymskiego boga wina.
Obok wystaw związanych z tematem szlaku można zobaczyć m.in. Muzeum Zielonej Góry, Muzeum Dawnych Tortur, Galerię Mariana Kruczka. W muzeum pokazywane są także plansze edukacyjne, ukazujące rozmieszczenie winnic w Zielonej Górze w XIX wieku oraz plansze przedstawiające etapy procesu produkcji wina i rozmaite odmiany winnej latorośli. Istnieje możliwość zamówienia lekcji muzealnych. Jedną z wielu propozycji odnoszących się do winiarstwa jest lekcja "Winiarskie tradycje Zielonej Góry i okolic", zapoznająca uczestników z dziejami uprawy winorośli od 1314roku, aż po współczesność oraz ze świętem Winobrania

2. Zielona Góra: Winne Wzgórze z Palmiarnią
Kolejnym zielonogórskim obiektem ściśle związanym z tradycjami winiarskimi miasta, jest Winne Wzgórze z Palmiarnią. Znajduję się tam jeden z nielicznych zachowanych do dzisiaj domków winiarza oraz park winny, w którym można usiąść, odpocząć i skosztować owoców winogron. Następnie warto udać się do Palmiarni, gdzie można zobaczyć tropikalną roślinność. Palmiarnia posiada tarasy widokowe, z których turyści mogą podziwiać panoramę Zielonej Góry, a także wnętrze samego obiektu. Na jej terenie funkcjonuje lokal gastronomiczny- Restauracja i Kawiarnia. Restauracja znajduje się w otoczeniu różnorodnych roślin. W urozmaiconym menu każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Kawiarnia znajduje się na piętrze, skąd można podziwiać zieleń Palmiarni. W jej codziennej ofercie znajdują się różnorodne gatunki i kaw i herbat, różnie przyrządzanych oraz szeroka paleta deserów: ciast i lodów.

3. Ochla k. Zielonej Góry - Muzeum Etnograficzne
Po wizycie w Muzeum Wina i chwili relaksu z przerwą na obiad lub kawę na Winnym Wzgórzu, właściwym celem dalszego zwiedzania jest skansen w Ochli (ok. 7 km od centrum Zielonej Góry). Jednym z głównych powodów, dla których warto tam przybyć są unikalne zabytki architektury wiejskiej, w tym wieża winiarska z XVIII wieku, pochodząca z Budachowa z wyposażeniem, a także drewniany obiekt mieszkalny z 1675 roku. Prócz nich znajduje się tu jeszcze 58 innych cennych zabytków. Na terenie skansenu można poznać architekturę miedzy innymi pogranicza polsko-brandenburskiego wschodnich Łużyc, Dolnego Śląska i Środkowego Nadodrza (czyli terenów dzisiejszej ziemi lubuskiej).
W muzeum znajdują się eksponaty związane z funkcjonowaniem gospodarstwa wiejskiego, rzemiosła np. sprzęty domowe, narzędzia rolnicze czy wyroby rzemieślnicze. Najstarszy eksponat w tym dziale to kufer z 1751roku. Niektóre eksponaty mają związek z uprawą winorośli. Na terenie obiektu znajduje się ponadto m.in. piec chlebowy, kuźnia, warsztat szewca. Z kolei bogaty dział strojów i tkanin udostępnia turystom zabytki z zachowanymi cechami regionalnymi: tkaniny ozdobne, dywany, chodniki, ręczniki, stroje ludowe codzienne i świąteczne. Na terenie muzeum znajduje się galeria połączona z pracownią artystyczną, gdzie można podziwiać prace rzeźbiarza Jana Papina, często znajdujące się jeszcze w trakcie tworzenia.
Skansen oferuje dodatkowe atrakcje. Szczególnie interesujące dla turysty kulturowego mogą być lekcje muzealne, warsztaty artystyczne, wykłady tematyczne. Istnieje możliwość przejażdżki bryczką, zorganizowania ogniska na wyspie z udziałem kapeli ludowej, zorganizowania pikniku na wyspie, a także historycznych zabaw podwórkowych.
Muzeum organizuje co roku imprezy, w których biorą udział wszyscy odwiedzające je w danym terminie. Imprezy na rok 2012 to m.in.: 25 marca - 'Kaziuki", od 27 maja do 2 czerwca "Ginące zawody" , 23 czerwca "Nocą we wsi" (impreza sobótkowa), 15 lipca "Święto miodu, wina i ogrodów", 26 sierpnia - "Dobre smaczne bo lubuskie", 30 września "Dożynki winiarskie", 16 grudnia "Polskie wigilie i kolędowanie na pograniczu.
Na terenie Muzeum Etnograficznego znajduje się restauracja " Olchowy Gościniec", która serwuje kuchnię tradycyjną i regionalną, łowisko ryb ze smażalnią oraz sklep muzealny w ramach kasy obiektu.

Nocleg. Proponowana baza noclegowa w Zielonej Górze:
Hotel Ruben, al. Konstytucji 3 Maja 1A, 65-805 Zielona Góra, tel. 68 456-70-70,
www.rubenhotel.pl, hotel@rubenhotel.pl
lub:
Hotel Zajazd Pocztowy, ul. Jedności 78-80, 65-018 Zielona Góra, tel. 68 324-70-06, www.zajazdpocztowy.pl , zajazd@zajazdpocztowy.pl

II Dzień
Po zapoznaniu się z historią winiarstwa w regionie, w tym dniu można kontynuować podróż ze zwiedzaniem obiektów pierwotnych szlaku- winnic.
1. Stara Wieś - Winnica "Kinga"
Winnica jest jedną z najstarszych, zakładanych w ramach odtwarzania tradycji winiarskich w regionie. Została założona w 1985 roku, a obecnie obejmuje 1,5ha. Oferta skierowana do turystów jest tu bardzo bogata. Wizyta w tym miejscu to nie tylko zwiedzanie, ale też lekcja. Turyści mogą ,m.in. zapoznać się z dziejami rodziny, samej winnicy, regionu, a także dowiedzieć się, czym różni się uprawa winorośli przeznaczonej na wino od winorośli deserowej. Kulinarnym elementem pobytu jest degustacja win, którą mogą uzupełnić przekąski z domowych przetworów, można spróbować m.in. gołąbków w liściach winogron, owoców w zalewie, rozmaitych konfitur, kiszonych liści winogron - wszystko to przygotowane przez domowników.
Atrakcjami mogą być też rekreacyjne elementy oferty pobytowej: jazda konna, przejażdżka rowerem po okolicy, a nawet popularny nordic walking.
Dla zainteresowanych pogłębianiem swojej wiedzy istnieje możliwość odbycia w winnicy kursów winiarskich, jest to oferta przeznaczona dla grup od 10 do 25 osób. Pierwszy to kurs winogrodniczy, w którego skład wchodzi m.in. szkolenie w zakresie uprawy, produkcji win rożnego rodzaju, praktyczne zajęcia w winnicy, drugi kurs sommelierski, dzięki któremu uczestnik poprzez degustację win regionalnych i światowych będzie mógł nauczyć się rozpoznawać smaki, aromaty i barwy win oraz poznać zasady dobierania odpowiednich win do różnych potraw. W ramach szkolenia przewidziane jest również zapoznanie uczestników z najważniejszymi regionami winiarskimi świata.

Proponowane miejsce obiadu - Nowa Sól
Zalecane restauracje do wyboru:
Złoty Łan, ul. Zielonogórska 134, 67-100 Nowa Sól,
Tel. 68 387 32 41, email: info@zlotylan.pl, www.zlotylan.pl
Lub:
"Pierino" , ul. Muzealna 12, 67-100 Nowa Sól,
Tel. 68 387 37 2, email: pierino@op.pl, www.pierino.com.pl

2. Górzykowo - Winnica "Stara Winna Góra" Rodziny Krojcig
Właściciele założonej w 1997roku winnicy Stara Winna Góra, oferują zwiedzanie 6- hektarowej winnicy wraz z wykładem na temat wina, jego tradycji i produkcji. Pragną oni podzielić się z gośćmi swoją pasją i zainteresowaniem do enoturystyki. Oferta zawiera również degustacje win i potraw. Dodatkowymi atrakcjami jakie można spotkać na miejscu to: zespół grający, wycieczki łodzią po Odrze, a nawet pokazy plecenia figur z siana.
Obecnie na terenie obiektu powstaje centrum konferencyjno- pensjonatowe, działalność będzie wtedy poszerzona o usługi noclegowe, odnowę biologiczną oraz o możliwość organizowania imprez okolicznościowych, konferencji. Na miejscu funkcjonuje sklep, gdzie można zakupić wino produkcji Starej Winnej Góry, a także zestawy upominkowe dotyczące winiarstwa i produktów regionalnych.
Proponowane miejsca noclegu:
Hotel Graffit, Os. Południowe 34, 66-200 Świebodzin, tel. 601 631 432, www.graffit.com.pl/ (14km od Gościkowa)
lub:
Hotel ODR w Kalsku, Kalsk 91, 66-100 Sulechów, tel.:068 385-20-91 do 96, 068 385-20-91, kalsk@hotelodr.pl, http://www.hotelodr.pl

III Dzień
1. Gościkowo - Winnica Paradyż
Pierwszym obiektem trzeciego dnia jest Winnica Paradyż w Gościkowie. Winnica, klasztor i Kościół Najświętszej Marii Panny i świętego Marcina z XIII-XIV wieku oraz ogród przyklasztorny, możliwe są do zwiedzenia bez żadnych kosztów. Turysta oprowadzany jest przez przewodnika. Możemy usłyszeć historię winnicy, klasztoru, działalności Cystersów. Co roku turyści mogą uczestniczyć w festiwalu muzyki dawnej "Muzyka w Raju", który odbywa się na terenie obiektu. Można zobaczyć m.in.: ołtarz główny z 1739 r., relikty XIV i XV-wiecznych fresków na ścianach, XVIII-wieczne freski w Kaplicy Św. Krzyża, obraz Matki Bożej Paradyskiej pochodzący z 1665 r, rokokową statuę Maryi Niepokalanej.
Na terenie obiektu znajduje się Muzeum Paradyskie, w którym można zobaczyć m.in.-starodruki z XVII i XVIII wieku, Torę (Pięcioksiąg Mojżesza) "Roczne dzieje kościelne" Piotra Skargi, pozostałości po cystersach, naczynia i stroje liturgiczne, sutannę papieża Jana Pawła II, portret trumienny Augustyna Dobrowolskiego, opata paradyskiego z XVIII wieku. Po zwiedzeniu obiektu, funkcjonująca przy obiekcie kawiarenka Cafe Paradyż zaprasza na lokalny wyrób cukierniczy: sernik paradyski, również na kawę, deser lub pełnowartościowy posiłek.

2. Winnica Pałac Mierzęcin
Spośród obiektów pierwotnych szlaku o charakterze produkcyjnym ten osiada najbogatszą ofertę dla turystów. Cały kompleks wypoczynkowy składa się z pałacu, parku, ogrodu angielskiego i japońskiego, winnicy, kilku restauracji i wodnego obiektu rekreacyjnego Grape SPA & Wellness. Na miejscu goście mogą zapoznać się z historią pałacu od Średniowiecza aż do współczesności - czyli od momentu nadania okolicy rodzinie von Osten aż po zakup tych samych dóbr ziemskich przez firmę NOVOL.
Na terenie obiektu znajduje się trzecia co do wielkości w Polsce winnica, licząca aktualnie 6,75 hektarów powierzchni. W ofercie edukacyjnej znajduje się zwiedzanie winnicy, przetwórni i piwnicy winiarskiej, detaliczne zapoznanie z procesem uprawy winorośli, wytwarzania wina, metody produkcji różnorodnych odmian win, nauka doboru wina do okazji i potraw, zapoznanie z popularnymi regionami winiarskimi, degustacje win świata, polskich i oczywiście win własnej produkcji, rozmowa i dyskusja z pracującymi tu fachowcami. Połączenie tych elementów składa się na własny produkt obiektu: uczestnictwo w Akademii Wina Pałacu Mierzęcin, na zakończenie którego turysta otrzymuje certyfikat. Wykorzystanie tej oferty edukacyjnej znakomicie uzupełni teoretyczną wiedze, pozyskaną na początku zwiedzanie szlaku w Muzeum Wina.
Bardzo atrakcyjną ofertą dla gościa (jednak uwarunkowaną porą roku) może być możliwość wzięcia udziału w winobraniu, włączając w to wszystkie czynności składowe, a także w interaktywnych warsztatach związanych ze zbiorami i składowaniem owoców winorośli, które urozmaicają pokaz całego przebiegu winobrania.
Uzupełnieniem oferty jest szereg propozycji niedawno powstałego ośrodka Grape SPA & Wellness. Tu do dyspozycji są m. in. szeroka gama zabiegów rekreacyjnych, sauna, łaźnia, basen rekreacyjny z hydromasażami, jacuzzi i brodzik dla najmłodszych. Stosowana jest winoterapia - wykorzystywanie winogron pod różnymi postaciami do zabiegów zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Dla aktywnych atrakcyjna będzie strefa fitness z profesjonalnym wyposażeniem.
Oprócz tego na terenie obiektu znajduje się: kręgielnia (gdzie często organizowane są dla gości turnieje), stadnina koni z ujeżdżalnią (dla doświadczonych i początkujących, gdzie można także pobrać lekcję jazdy konno u wykwalifikowanego instruktora), sala bilardowa (z odbywającymi się cyklicznie turniejami), pole golfowe oraz korty tenisowe.
Różnorodna oferta kulinarna obiektu realizowana jest przez Restaurację Pałacową (gdzie przygotowywana jest kuchnia staropolska i europejska, a menu opiera się na regionalnych produktach własnego wytwórstwa), Restaurację Destylarnia, Altanę grillowi, wreszcie własny pub.
Pobyt w tym miejscu, ewentualnie przedłużony w celu wykorzystania tutejszej oferty aktywnej rekreacji dopełnia i zamyka trzydniową wyprawę po Lubuskim Szlaku Wina i Miodu.

Rycina: Wycieczka po Lubuskim Szlaku Wina i Miodu


 

Nasi Partnerzy

 

Copyright ©  Turystyka Kulturowa 2008-2024


Ta strona internetowa używa pliki cookies w celu dostosowania serwisu do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla cookies stosowanych przez nasz serwis.
Zamknij