Główna :  Dla autorów :  Archiwum :  Publikacje :  turystykakulturowa.ORG

 

Data wydania 29 maja 2011, redaktor prowadzący numeru: Paulina Ratkowska

Numer 6/2011 (czerwiec 2011)

 

Propozycja dwudniowego pobytu w Kościanie i okolicac

 

Opracował: Michał Stępniewski

Pierwszy dzień zwiedzania - miasta Kościan i Śmigiel.

1. Ratusz z Muzeum Miasta Kościana, Rynek 1
Pierwsze informacje o istnieniu siedziby urzędu miejskiego pochodzą z 1385 W roku 1397 ratusz był także siedzibą sądu ziemskiego. W roku 1400 przebywał tu wizytujący miasto król Władysław Jagiełło. Dzisiejszy Ratusz jest budynkiem XIX- wiecznym, zbudowanym w stylu późnoklasycystycznym. Na początku XX wieku miała miejsce jego kolejna przebudowa w stylu eklektyczno – klasycystycznym. Ratusz jest budynkiem trzypiętrowym który wieńczy czworokątna wieża. Wnętrze zdobi sztukateria oraz pilastry jońskie. Na zewnętrznej ścianie ratusza widnieje tablica pamiątkowa na część mieszkańców zamordowanych przez hitlerowców. Na pierwszym piętrze znajduje się powstałe w 1976r z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Kościańskiej Muzeum Regionalne. Gromadzi ono zbiory z zakresu archeologii, etnografii, filokartystyki (kolekcja pocztówek), historii, militariów, numizmatyki, a także sztuki. Do najciekawszych i najstarszych należą pochodzące sprzed około 5000lat toporki. Również na pierwszym piętrze znajduje się siedziba Towarzystwa Miłośników Ziemi Kościańskiej. Organizacja ta swoimi działaniami wspiera badania naukowe na tym terenie, upowszechnia wiedzę o mikroregionie , w tym realizuje wydawanie publikacji.

2. Fara Kościańska - kościół p.w. Najśw. Marii Panny Wniebowziętej, ul. Kościelna 1
Niewątpliwie jest to perła wśród kościańskich zabytków. Tę gotycką budowlę wybudowano w latach 1333-1356. W początkowej fazie swojego istnienia był to kościół jednonawowy, lecz stan ten zmienił się już od przed końcem XIV wieku i ostatecznie świątynia posiada trzy nawy. Kolejne modernizacje notowane są na wieki XV i XVI – wtedy to powstały m.in. kaplice dobudowane wokół kościoła. Istniejąca dawniej wieża uległa zniszczeniu w 1711 podczas wielkiego huraganu – potem już nigdy jej nie odbudowano.
Główne wejście do kościoła zdobi neogotycki portal, a nad wejściami bocznymi znajdują się ostrołukowe portale gotyckie. Najcenniejszym elementem wystroju jest wykonany w 1620 roku trzykondygnacyjny późnorenesansowy główny ołtarz (ze starszymi o niemal 100 lat fragmentami w części dolnej) z rzeźbą Matki Bożej z Dzieciątkiem. Po bokach ołtarza znajdują się dwie figury: Św. Jana Chrzciciela oraz Św. Jana Ewangelisty. Dalsze części ołtarza przedstawiają sceny: ucieczki do Egiptu, ofiarowania w Świątyni, pokłonu pasterzy oraz postacie trzech królów. Kolejny bardzo cenny zabytek w Farze to pochodzący z 1507 roku i wykonany w Gościeszowicach przez tamtejszego rzemieślnika ołtarz Zesłania Ducha Świętego, dla mistrzowskiego wykonania niegdyś przypisywany nawet samemu Witowi Stwoszowi. Dzisiejszy stan ołtarza różni się od stanu pierwotnego, o czym świadczą zachowane zawiasy sugerujące formę tryptyku - wcześniej ołtarz musiał posiadać skrzydła zewnętrzne. Tło ołtarza stanowią sceny przedstawiające życie Chrystusa i Marii a także sceny z biczowania, ukoronowania cierniem, upadku pod krzyżem i samego ukrzyżowania. Na rewersie znajdują się z kolei: Narodzenie Chrystusa, Rzeź Niewiniątek, Obrzezanie oraz Jezus w Świątyni w wieku 12 lat. Następnym zabytkiem jest barokowa (1734) grupa pasyjna z belki tęczowej, na którą składają się rzeźby Chrystusa ukrzyżowanego, Matki Bolesnej, Św. Jana Ewangelisty oraz Marii Magdaleny, a także Longina i Stefatona. Pozostałe warte uwagi elementy wyposażenia fary to: organy pochodzące z 1735, wykonane przez Michaela Englera Młodszego, XVIII wieczna ambona, renesansowe nagrobki Macieja i Jadwigi Opalińskich oraz starosty Jana Orzelskiego wraz z żoną, pochodzące z około 1590r.

3. Dom mieszkalny przy ulicy Masztalerza 2
XIX-wieczny budynek był domem rodzinnym Franciszka Masztalerza, powstańca poległego w powstaniu listopadowym. Stanowi on rzadką w tej okolicy konstrukcje szachulcową i ma formę prostokąta. Część budynku jest murowana, druga część to właśnie szachulec. 9 maja 1983r. odsłonięto tablice upamiętniającą powstańca - znajduje się ona na frontowej ścianie budynku.

4. Kościół parafialny p.w. Pana Jezusa
Kościół parafialny p.w. Pana Jezusa wybudowano w miejscu nieistniejącego klasztoru Dominikanów. Kościół i klasztor wraz ze słynnym krucyfiksem uległy całkowitemu zniszczeniu podczas potopu szwedzkiego. Budowę nowego barokowego kościoła rozpoczęto z inicjatywy Melchiora i Krystyny Gurowskich. Wtedy to wybudowano jego pierwszą część – znaczna rozbudowa nastąpiła między rokiem 1905 a 1907, kiedy to wzniesiono część neobarokową od ambony do głównego wejścia. W kościele umieszczono krucyfiks uchodzący za cudowny. Wiążę się z nim lokalna legenda. Chrystus wiszący na krzyżu miał powiedzieć "Sprawiedliwie sądźcie, synowie ludzcy". Później przypisywano mu cudowne ozdrowienia. W latach II wojny światowej kościół służył zaborcy jako magazyn. W roku 2008 po odnowieniu dokonano jego powtórnej konsekracji. W ołtarzu z roku 1700 umieszczono w centralnym miejscu cudowny krzyż, natomiast wieńczy go XVIII-wieczna Pieta. Z prawej strony ołtarza widnieje bogato zdobiona rokokowa ambona.

Obiad/kolacja: zalecany w Restauracji „ Zajazd u Dudziarza”, Skwer Krimpen 1
(w menu dominuje tradycyjna kuchnia polska)

5. Wiatrak - koźlak - Skwer Krimpen
Zabytkowy Wiatrak Koźlak stoi na Skwerze Krimpen. Pochodzi on z roku 1714. Jako jego pierwsza lokalizacja podawany jest podkościański Czarków, skąd ostatecznie trafił na skwer w Kościanie.

6. Śmigiel – wiatraki

Słynący z bardzo dużej ilości wiatraków, niegdyś liczba ta dochodziła do 100, dziś zachowały się dwa XVIII-wieczne koźlaki. Wiatraki w Śmiglu były niegdyś punktem orientacyjnym dla wędrujących.


Nocleg
zalecany: Hotel-Restauracja Zajazd u Dudziarza Skwer Krimpen 1 , 64-000 Kościan


Dzień drugi : okolice Kościana.


7. Turew – Pałac Chłapowskich, miejsce urodzenia- Dezyderego Chłapowskiego, ul. Szkolna 4
Przy drodze z Kościana do Śremu leży miejscowość Turew, która od 1730r pozostawała we władaniu rodziny Chłapowskich. W roku 1788 urodził się tutaj Dezydery Chłapowski, najpierw zasłużony żołnierz między innymi wojsk napoleońskich, potem (od 1815) właściciel majątku i pionier nowoczesnego wielkopolskiego rolnictwa. W Turwi znajduje się pałac wraz z parkiem z II połowy XVIIII wieku. Sam pałac w stylu późnobarokowym wybudowano przypuszczalnie w latach 1760–1770. W późniejszych latach był on jednak wielokrotnie przebudowywany. Gmach główny usytuowano na planie prostokąta, posiada on dwa piętra oraz częściowo piwnice. Wejście do pałacu wieńczy fronton wraz z małym tarasem. Do pałacu dobudowano kaplicę (1846 – 47) w stylu neogotyckim, murowaną, krytą dwuspadowym dachem. Wnętrze pałacu zdobią zachowane dekoracje stiukowe. Salon, gabinet oraz bibliotekę ozdabiają rozety. Najbardziej godnym uwagi pomieszczeniem jest salon, który zdobią stiuki o tematyce muzycznejWydarzenia ostatniej wojny nie naruszyły pałacu, jednak nie przetrwały bardzo bogate zbiory biblioteczne, spalone przez hitlerowców. Po wyzwoleniu obiekt stał się siedzibą PGR, co doprowadziło go szybko do stanu ruiny. W latach pięćdziesiątych jednak pałac staje się siedzibą PAN, co prawdopodobnie uratowało go od niszczenia. Całość otoczona jest około 20- hektarowym parkiem im. Gen. Dezyderego Chłapowskiego. Turystów kulturowych może zaciekawić fakt, że kręcono tutaj zdjęcia do filmu "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy".

8. Rąbiń - kościół pw. Św. Piotra i Pawła. Dzisiejsza świątynia powstała na przełomie wieku XV i XVI i wzniesiono ją w stylu późnogotyckim, jednak na bazie pierwotnej romańskiej budowli sakralnej z XIII wieku, której elementy przetrwały w późniejszym kościele. W roku 1648 dokonano rozbudowy kościoła i z obu stron powstały dwie barokowe kaplice pw. Św. Józefa i Matki Bożej. Kościół jest budynkiem jednonawowym z wyodrębnionym prezbiterium. Wnętrze zdobi barokowy XVIII-wieczny ołtarz główny, późnorenesansowa ambona z XVII w oraz chrzcielnica z wieku XIX. Znajduje się tu także nagrobek Rąbińskich z 1614 roku oraz tablica epitafijna Stanisława Chłapowskiego. Obok kościoła stoi neogotycka dzwonnica a całość okala XIX wieczny mur. Po obu stronach kościoła znajdują się tablice tzw. Kopaszewskiej Drogi Krzyżowej, miejscowej lokalnej trasy pątniczej. Rąbiński kościół wiejski znajduje się na szlaku romańskim.

Obiad: zalecany w Karczmie „Pod Bocianem”, w Skansenie w Cichowie, tel. 507-920-144

9. Cichowo - Skansen Filmowy „Soplicowo”, Cichowo 11
Cichowo to miejscowość, w której zlokalizowany jest Skansen Filmowy „Soplicowo”. Nagrywano tu większość scen znanego niemal wszystkim polakom filmu Andrzeja Wajdy „Pan Tadeusz”. Realistyczna scenografia autorstwa Allana Starskiego wprowadza odwiedzającego w świat filmu i przenosi go w czasy „ostatniego zajazdu na Litwie”. W skład zabudowy wchodzą min. wozownia, stajnie, spichlerz oraz stodoła i żuraw. Najmłodsi turyści mogą tu zetknąć się po raz pierwszy z polską epopeą literacką, a ci starsi porównać swoje wyobrażenia z lektury z zatrzymaną w kadrze filmową rzeczywistością. Pobliskie jezioro podnosi atrakcyjność wypoczynku w tej okolicy.

10. Lubiń - opactwo Benedyktynów, Pomnik Historii
Pierwotna budowa opactwa datowana jest na ok. 1075r. a fundatorem był prawdopodobnie Bolesław Śmiały. Klasztor spłonął jednak pod koniec XI wieku. Odbudowano go w skromniejszej formie, a jego drugim fundatorem stał się Bolesław Krzywousty wraz z przedstawicielami rodu Awdanców. Z początku kompleks ze świątynia wzniesiono w stylu romańskim, po przebudowie otrzymały one najpierw wygląd gotycki, a następnie w wyniku kolejnych modernizacji barokowy. Zakonnicy zamieszkujący klasztor zostali sprowadzeni z belgijskiego konwentu Św. Jakuba w Leodium. Usytuowanie klasztoru miało duże znaczenie, gdyż leżał on na szlaku z Poznania do Wrocławia, co dawało możliwości łatwiejszych kontaktów ze Śląskiem. Prawdopodobnie w Lubiniu pochowany został w roku 1231 Władysław Lasonogi, syn Mieszka III Starego, władca wielkopolski i krótko książę princeps (zwierzchni) całej Polski. Podczas wielkopolskiej wojny domowej, w roku 1383 klasztor został wyludniony, odnowiono go po roku 1444 pod rządami opata Stefana, kiedy to rozpoczęła się era ponownego rozkwitu konwentu. W 1604 roku otworzono tu szkołę muzyczną dla chłopców. Podczas najazdu Szwedów w roku 1655 klasztor został spustoszony. Kolejne nieszczęście spadło na benedyktynów w roku 1836, kiedy to Prusacy dokonali zamknięcia klasztoru, a zakonników przepędzono. Około roku 1847 zaborcy rozebrali także znaczną część kompleksu klasztornego, zostawiając tylko jego fragment. Benedyktyni powrócili tu tuż po pierwszej wojnie światowej. Krótko po przybyciu wybudowali nowy obiekt. Jednak krotko po wybuchu II wojny światowej hitlerowcy internowali dużą część zakonników. Po wojnie w 1945r. benedyktyni po raz kolejny wracają do Lubinia. Najważniejszym elementem dzisiejszego kompleksu jest kościół klasztorny pw. Narodzenia Najświętszej Panny Marii. Jego główny ołtarz konsekrowano po raz pierwszy w 1145. Romański kościół zbudowany z granitu posiadał pierwotnie takiż wystrój, jednak podczas późniejszych modernizacji w XV i XVI pojawiły się obok nich formy gotyckie. Później dobudowano dwie kaplice, co spowodowało iż kościół otrzymał formę krzyża łacińskiego. Dziś jego wnętrze obok godnych uwagi późnogotyckich stalli zdobią także elementy barokowe i rokokowe. Przy klasztorze działa muzeum, założone w 1924 r. którego zbiory liczą blisko 30 tysięcy jednostek. Do najcenniejszych należy księgozbiór Biblii Radziwiłłów z1563 r. Dnia 9 grudnia 2009 roku. decyzją Prezydenta RP Opactwo Benedyktynów w Lubiniu stało się Pomnikiem Historii. Opactwo leży na Szlaku Romańskim.

11. Krzywiń - Kościół Św. Mikołaja i 2 wiatraki (ul. Kościelna).
Fundatorami Krzywińskiego kościoła parafialnego wybudowanego w stylu gotyckim po połowie XV wieku byli benedyktyni z Lubinia. Znaczną modernizację kościół przeszedł w 1824, kiedy to zawalone stropy zastąpiono nowymi, był on restaurowany również w latach późniejszych. Kościół wieńczy wieża, a jego wnętrze zdobi późnorenesansowy ołtarz fundacji Zygmunta Gierlachowskiego, datowany na rok 1628. W trzech kondygnacjach ołtarza przedstawionych jest sześciu świętych oraz Chrystus Zmartwychwstały. Dopełnienie ołtarza stanowią płaskorzeźby ze scenami Wniebowzięcia oraz Koronacji Najświętszej Marii Panny. Kościół posiada cztery boczne ołtarze w stylu późnego renesansu, z obrazami i rzeźbami świętych W świątyni znajduje się rokokowa ambona, której powstanie datowane jest na wiek XVIII. Krzywiński kościół jest zaliczany do wielkopolskiej odnogi szlaku pątniczego Droga Świętego Jakuba.

12. Gryżyna: ruiny kościoła Świętego Marcina i tzw. brzoza gryżyńska
Kościół powstał prawdopodobnie pod koniec XIII w. Wybudowany w stylu gotyckim z kamieni polnych w miejscu dawnej osady, później opuszczony wraz z nią. Ruiny zachowały się do wysokości 7-8m. Dwór w Gryżynie (niedostępny dziś dla zwiedzania) gościł niegdyś Adama Mickiewicza. Uwagę poety miejscowi próbowali skierować na ponurą ludową legendę, dotyczącą przykościelnej brzozy. Na cmentarzu przy kościele z grobu miała wystawać rączka zmarłego dziecka, nie ukaranego przez matkę za życia za uderzenie jej. Dopiero po „wymierzeniu kary” za pomocą brzozowej rózgi ręka miała zniknąć. Na tym miejscu wyrosła wówczas jakoby stojąca tam do dziś rozłożysta brzoza…
 

 

Nasi Partnerzy

 

Copyright ©  Turystyka Kulturowa 2008-2024


Ta strona internetowa używa pliki cookies w celu dostosowania serwisu do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla cookies stosowanych przez nasz serwis.
Zamknij