Główna :  Dla autorów :  Archiwum :  Publikacje :  turystykakulturowa.ORG

 

Data wydania 1 kwietnia 2011, redaktor prowadzący numeru: Karolina Buczkowska

Numer 4/2011 (kwiecień 2011)

 

Propozycja trzydniowego pobytu turystyczno-kulturowego w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim.

 

Opracowanie: Szymon Czajkowski

Pierwszy dzień zwiedzania:

1. Lubasz – przyjeżdżając do powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego od strony Poznania, na samym początku warto odwiedzić Lubasz. Miejscowość ta jest położona w bardzo urokliwym miejscu, pośród lasów Puszczy Noteckiej i akwenów wodnych. W samej wsi warto zwiedzić neoklasycystyczny pałac, ulokowany na obszarze parku krajobrazowego przylegającego do jeziora. Jednak największą atrakcją turystyczną Lubasza jest Sanktuarium Królowej Rodzin. Kościół jest miejscem pielgrzymek katolików z całego regionu, ale również może stanowić atrakcję dla turystów zainteresowanych historią sztuki i architekturą. Późnobarokowa świątynia została wybudowana w latach 1751-1761. Bryła kościoła jest flankowana przez dwie czworoboczne wieże, a we wnętrzu znajdują się liczne zdobienia. W wyposażeniu kościoła najcenniejszym obiektem jest renesansowy obraz Matki Boskiej Śnieżnej z roku ok. 1600. Do zespołu świątynnego należy również neobarokowa brama z 1900 roku oraz czworoboczna dzwonnica z 1856 roku.
Po drodze z Lubasza na północ regionu, w stronę Czarnkowa można zatrzymać się w Sławnie i w Bzowie, by zobaczyć tamtejsze pałace. Z kolei przejeżdżając przez wieś Dębę warto zwrócić uwagę na tamtejszy zabytkowy wiatrak, ulokowany na najwyższym wzgórzu w całym powiecie.
Obiad: Po zakończonym zwiedzaniu Lubasza warto zapoznać się także z jego ofertą gastronomiczną. W celu zjedzenia obiadu możemy zaproponować Restaurację „Zakątek” ul B. Chrobrego 30 64-720 Lubasz (tel. 67 255 61 71) albo Bar „Smakosz” ul. B. Chrobrego 33 64-720 Lubasz (tel. 698 356 576)

2. Goraj-Zamek. To najciekawszy obiekt po drodze z Lubasza do Czarnkowa. Jest to kompleks parkowo-pałacowy, położony 1,5 km od wsi Goraj. Urokliwy park leśny (6,3 ha) wokół pałacu może przyciągać uwagę ze względu na zachowany starodrzew czy liczne rzadkie gatunki drzew - jak grupa buków, stanowiąca pomnik przyrody. Alejki wokół pałacu są idealnym miejscem do spacerów czy wypoczynku na świeżym powietrzu. Główną atrakcją architektoniczną miejscowości jest neorenesansowy pałac, wybudowany w latach 1908 – 1912. Obiekt, wzniesiony dla księcia Wilhelma Bolko von Hochberg, wzorowany był na późnorenesansowym zamku Varenholz w Westfalii. Miał on być siedzibą bocznej linii pszczyńskiego rodu Hochbergów, jednakże wybuch II wojny światowej pokrzyżował te plany. Główna budowla składa się z trzech potężnych baszt i licznych elementów dekoracyjnych charakterystycznych dla epoki renesansu. Oprócz zamku zachowały się również budynki gospodarcze, takie jak: masztalernia, garaże, dom ogrodnika czy dom nauczyciela. Obecnie w pałacu mieści się Zespół Szkół Leśnych.
Kolacja: W celu zjedzenia dobrej kolacji możemy udać się już do samego Czarnkowa. Możemy zjeść w licznych tutejszych pizzeriach, np. w pizzerii „La Prima Vera” ul. Putza 5 64-700 Czarnków (tel.67 253 00 79)
Nocleg: Baza noclegowa w gminie Czarnków umożliwia nam wybranie noclegu o standardzie odpowiednim dla każdego turysty. Liczne są tutaj gospodarstwa agroturystyczne, zajazdy czy też hotele w samym Czarnkowie. Dlatego nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem miejsca na pierwszy nocleg w naszej trzydniowej podróży. Ze swojej strony możemy polecić Hotel*** „Czarna Hanka” ul. Kościuszki 106 64-700 Czarnków (www.wpuszczu.pl), (tel.67 255 24 58) albo Hotel* „Lidia” ul. Przemysłowa 2a 64-700 Czarnków (67 356 03 25).

Drugi dzień zwiedzania
3.CZARNKÓW Zwiedzanie miasta można zacząć od zapoznania się z jego panoramą, co umożliwia luneta ustawiona na Górze Krzyżowej niedaleko Czarnkowa. Dalej warto udać się już do samego miasteczka, by zapoznać się z tamtejszymi atrakcjami:

3a. Plac Wolności – na placu położonym w samym środku miasta od czasów najdawniejszych biło serce Czarnkowa, kiedyś bowiem znajdował się tutaj jeden z targów miejskich. Dzisiaj Plac Wolności jest niewątpliwie centrum miasta, znajduje się na nim pomnik najsłynniejszego jego mieszkańca – Janka z Czarnkowa oraz podświetlana w nocy fontanna. Niedaleko placu znajdują się liczne zabytki architektoniczne, jak eklektyczny ratusz z połowy XIX wieku, czy neogotycki budynek Starostwa Powiatowego z 1910 roku.

3b. Kościół farny pw. św. Marii Magdaleny – świątynia położona przy głównym Placu Wolności jest największą atrakcją Czarnkowa. Obecna bryła pochodzi z roku 1586, kiedy zakończono budowę murowanej świątyni, zastępującej dotychczasowy drewniany kościół. Najbardziej charakterystycznym elementem późnogotyckiej świątyni jest jego wieża, w której znajduje się dzwon z 1768 roku oraz XVII–wieczny zegar. W latach 1632 – 1821 kościół był kolegiatą, ten status uzyskał w wyniku starań rodziny Czarnkowskich. Z rodem Nałęczów wiążą się również renesansowe nagrobki w centrum kościoła. Cennym zabytkiem architektonicznym jest trumna Adama Sędziwoja Czarnkowskiego ozdobiona wysokiej klasy portretem trumiennym. Oprócz tego we wnętrzu kościoła warto zwrócić uwagę na barokowy ołtarz główny, rzeźby, ambonę a także na chrzcielnicę z XVII wieku.

Obiad: W trakcje zwiedzania Czarnkowa, koniecznie trzeba zjeść obiad. Wśród zaplecza gastronomicznego miasta możemy wybrać Restaurację „Parkowa” w Parku im. St. Staszica 64-700 Czarnków (tel. 67 255 25 86).

3c. Browar – będąc w Czarnkowie, celem turystyki industrialnej może być miejscowy Browar. Budynek browaru został wybudowany w roku 1871 roku, ale wiadomo, iż na tym terenie wzdłuż ulicy Zamkowej zakłady piwowarskie istniały już wcześniej. Niewielki czarnkowski zakład piwowarski produkuje swoje wyroby stosując jedynie tradycyjne metody produkcji i klasyczne urządzenia do wytwarzania piwa. Jego najbardziej znanym produktem jest Piwo Noteckie, wpisane na Polską Listę Produktów Tradycyjnych. W czasie przygotowywania tego tekstu browar właśnie zmieniał właścicieli. Pozostaje mieć nadzieje, że nowy zarząd udostępni miejsce produkcji piwa dla zwiedzających, a produkty Browaru Czarnków znowu będzie można kupić w firmowym sklepie.

3d. Muzeum Ziemi Czarnkowskiej. Mieści się ono w budynku pruskiej szkoły z XIX wieku. Zbiory muzeum można podzielić na pamiątki o charakterze archeologicznym, historycznym i etnograficznym. Muzeum dysponuje dwoma niewielkimi salami: w jednej z nich prezentowane są wystawy o charakterze czasowym, z kolei w drugiej mieści się stała wystawa Z dziejów Czarnkowa. Warto zaznaczyć, że pracownicy muzeum oprowadzają chętnych nie tylko po salach muzeum, ale również po samym Czarnkowie.
Kolacja i nocleg: Na koniec dnia warto udać się na północ regionu, w stronę Trzcianki, nie całe 10 km od niej znajduje się Hotel*** „Smolarnia” Smolarnia 27 64-980 Trzcianka (www.smolarnia.compl), (67 216 33 69). Tam również możemy zjeść kolację w stylizowanym wnętrzu hotelowej restauracji.

Trzeci dzień pobytu:
4. TRZCIANKA. Zwiedzanie północnej części powiatu warto rozpocząć od jego drugiej stolicy – Trzcianki. W mieście można udać się na spacer wzdłuż głównych ulic, gdzie można zobaczyć m. in. przebudowane lamusy tkackie przy ul. Mochnackiego (domy z przełomu XVIII i XIX wieku), przypominające o włókienniczych tradycjach Trzcianki. Ponadto można tu obejrzeć budynek rytualnej łaźni żydowskiej (również z przełomu XVIII/XIX wieku) na ul. Wita Stwosza 6, neogotycki budynek poczty z 1893 roku, budynek Urzędu Miejskiego zaadaptowany w 1854 roku jako Ratusz, murowaną kapliczkę z 1811 roku oraz domy kalenicowe z I poł. XIX wieku. Podróżni zainteresowani turystyką religijną mogą zwiedzić również kościół pw. Jana Chrzciciela, wybudowany w latach 1914-1916, z barokowym ołtarzem głównym, rokokowymi ołtarzami bocznymi i neobarokowym obrazem patrona. Na terenie Trzcianki ma swoją siedzibę również drugie muzeum w regionie: Muzeum Ziemi Nadnoteckiej. Muzeum mieści się w dwóch budynkach, po przeciwległych stronach ul. Żeromskiego. Od swojego powstania w roku 1924 muzeum zebrało ponad 25 tysięcy przedmiotów, związanych przede wszystkim z dziejami tego regionu. Eksponaty podzielone są na działy: numizmatyczny, etnograficzny, archeologiczny, historyczny, sztuki i rzemiosła użytkowego oraz w najmłodszy, dział szkolnictwa..
Obiad: Na sam koniec zwiedzania Trzcianki, należy zjeść obiad, w którymś z tutejszych lokali. Możemy wskazać Restaurację „Złoty Róg” ul. Mochnackiego 4 64-980 Trzcianka (504 809 526).

5. Dzierżążno Wielkie i Dzierżążno Małe – Udając się z powrotem na południe powiatu warto zahaczyć o obydwie wsie. Znajdują się tu bowiem bardzo ciekawe kościoły drewniane o bardzo starej metryce. W Dzierżążnie Małym stoi kościół pw. Serca Pana Jezusa z 1600 roku. Posiada on szachulcowe prezbiterium i wieżę z hełmem krytym gontem. Wewnątrz kościoła znajduje się barokowa ambona z XVIII wieku. Z kolei w Dzierżążnie Wielkim mieści się kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej z 1595 roku. Najcenniejszymi zabytkami znajdującymi się w świątyni są ołtarz główny i ambona z początku XVII wieku.

6. Wieleń. Wycieczkę po ziemi czarnkowskiej można zakończyć zwiedzaniem Wielenia. Można tam zobaczyć wczesnobarokowy kościół pw. św. Michała Archanioła z początku XVII wieku, kościół pw. Św. Rocha z 1932 roku oraz bardzo interesujący, lecz niestety mocno zaniedbany zespół pałacowy Sapiehów. Jego budowę rozpoczęto w w 1749 roku, jednak pierwotnego projektu nigdy nie ukończono. Prócz pałacu (którego niestety nie można zobaczyć od wewnątrz) na zespół zabytków składają się również brama, oficyna, wozownia, kaplica-mauzoleum, mur kamienny i mur ogrodnika. Wokół pałacu znajduje się kompleks parkowy z ciekawym drzewostanem, w tym platan, dąb i klon o obwodach powyżej 500 cm. Ciekawym zabytkiem Wielenia jest również dawna siedziba i strzelnica Bractwa Kurkowego, którego tradycje sięgają 1645 roku. Na terenie strzelnicy obecnie ma miejsce Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.
 

 

Nasi Partnerzy

 

Copyright ©  Turystyka Kulturowa 2008-2024


Ta strona internetowa używa pliki cookies w celu dostosowania serwisu do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla cookies stosowanych przez nasz serwis.
Zamknij