Główna :  Dla autorów :  Archiwum :  Publikacje :  turystykakulturowa.ORG

 

Data wydania 29 listopada 2010, redaktor prowadzący numeru: Karolina Buczkowska

Numer 12/2010 (grudzień 2010)

 

Propozycja trzydniowego pobytu turystyczno-kulturowego w powiecie chodzieskim.

 

Makary Górzyński, Joanna Stefańska

Pierwszy dzień zwiedzania: Turek
1.Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
Do dziś badacze spierają się, kiedy powstał pierwszy kościół parafialny w Turku, ale wiele wskazuje na to, że mógł to już być wiek XII. Istnieją przypuszczenia, że pierwszą świątynią w Turku była romańska kaplica św. Leonarda, albo budowla drewniana, stojąca w rejonie obecnego kościoła parafialnego. Murowany kościół gotycki pw. św. Jana Chrzciciela powstał zapewne w XIV wieku; była to jednonawowa budowla z wieżą w fasadzie, w XV wieku nosząca godność kolegiaty. Najwięcej znanych obecnie zmian w wyglądzie tej świątyni nastąpiło już w wieku XIX, kiedy to miały miejsce dwie odbudowy: po pożarze z 1813 roku i po zawaleniu się wierzy w 1839 roku, oraz renowacja w roku 1875. Głównym efektem tych działań była rozbiórka wieży i budowa nowej, neogotyckiej już fasady kościoła. Obecna świątynia, projektowana już od lat 80. XIX wieku, powstała w kilku fazach w latach 1904-1910, a pewne prace wykończeniowe trwały jeszcze do roku 1913. Autorem projektu pierwotnego był znany architekt warszawski Konstanty Wojciechowski; jednak jego projekt nie został w pełni zrealizowany, a po katastrofie budowlanej w roku 1906 – wskutek nieprofesjonalnego prowadzenia prac – ostateczne zmiany do zamysłu ojca, uaktualnionego w 1907 roku, wniósł po 1908 roku jego syn, Jarosław – przekształcając między innymi całą partię fasady. W ten sposób neogotycki, nawiązujący do koncepcji gotyku wiślano-bałtyckiego projekt Konstantego Wojciechowskiego został połączony z wczesnomodernistycznymi interpretacjami neogotyku przez Jarosława. Jednakże najistotniejszym skarbem wnętrz turkowskiego kościoła jest wspaniały zespół dekoracyjny – polichromie, witraże, umeblowanie, obrazy sztalugowe, w tym Droga Krzyżowa – projektu Józefa Mehoffera, z lat 30. XX wieku. Zespół wnętrz kościoła, obecnie poddawany kompleksowej renowacji, stanowi jeden z ciekawszych zabytków polskiej sztuki dekoracyjnej z lat międzywojennych, opartej na tradycji krakowskiego modernizmu z początku XX wieku.

2.Muzeum Rzemiosła Tkackiego Plac Wojska Polskiego 1
Muzeum mieści się w zabytkowym budynku ratusza z wieżą zegarową, wzniesionym w latach 1867-1879. Można w nim obejrzeć wystawy stałe i czasowe . Wśród wystaw stałych są te poświęcone historii tkactwa i włókiennictwa na ziemi turkowskiej, cmentarzysku łużyckiemu i zwierzętom okresu czwartorzędu. Na uwagę zasługuje liczna kolekcja makatek żakardowych, tradycyjnych wyrobów turkowskiego przemysłu tkackiego oraz tzw. „archiwum igły”, kolekcja unikalnych fotografii życia codziennego z okresu okupacji wykonanych przez miejscową komórkę Kreisbildstelle Turek w celach propagandowych, obecnie eksponowanych w monumentalnym albumie fotograficznym. Muzeum jest organizatorem regularnych konkursów amatorskiej twórczości tkackiej. Aktualnie gmach muzeum przechodzi kompleksową przebudowę i rozbudowę, z nową aranżacją ekspozycji; planowana jest między innymi obszerna wystawa przybliżająca turkowskie dzieło Józefa Mehoffera.

Obiad można spożyć w restauracji „Piwniczna”.
Restauracja mieści się przy ul. Kolskiej, tel. 063 278 31 31

2a. Zabudowa centrum miasta XIX-wiecznego.
Dzisiejsze śródmieście Turku pokrywa się nadal z rejonem rozplanowanego w okresie lokacyjnym: okolicami rynku i przyległych ulic. Jego obecna zabudowa pochodzi jednak z końca XIX wieku i początku XX, kiedy to wzniesiono kilkadziesiąt jedno- i dwupiętrowych kamienic mieszczańskich. Domy te, zgrupowane w malownicze pierzeje wokół rynku i okalających go ulic – Trzeciego Maja, Kolskiej, Placu H. Sienkiewicza, Kaliskiej – projektowali architekci-urzędnicy, głównie inżynierowie powiatowi i gubernialni. Cechują je bogato zdobione, historyzujące fasady, wśród których przeważają proste kompozycje neorenesansowe i neobarokowe, ze szczególnie wypracowanymi kutymi balustradami balkonów. Zabudowa czynszowa tej części miasta do dziś stanowi o jego unikalnym, XIX-wiecznym klimacie.

3.Kościół Ewangelicko-Augsburski, ul. 3-go Maja 4
Kościół ewangelicki zaprojektował w 1840 roku znany architekt włoskiego pochodzenia działający w Królestwie - sprowadzony do Polski przez rodzinę Paców - Henryk Marconi, założyciel całej artystycznej rodziny Marconich, tworzących w XIX wieku na ziemiach polskich. Budowla powstała w latach 1850-1857 i zachowała się do dziś w niemal niezmienionym stanie. Dwukondygnacyjna bryła na rzucie krzyża greckiego utrzymana jest w stylu późnego klasycyzmu, a wnętrze kryje wspaniałe, drewniane galerie emporowe z zachowanymi oryginalnymi ławkami. Godne uwagi elementy wyposażenia wnętrza to: neoklasyczny ołtarz, organy z nadbudowaną nad nim kazalnicą, chrzcielnica, i wysokiej jakości kryształowe żyrandole.

4.Domki tkackie, ul. Żeromskiego
Są najstarszymi zachowanymi elementami historycznej zabudowy Turku. Budowano je od lat 20-tych XIX wieku w nowej dzielnicy przemysłowej miasta, wzdłuż ulic Nowy Świat (obecnie Kaliska) i Pólko (obecnie S. Żeromskiego), a także, w nieco innym charakterze, także w okolicach starego rynku. Proste, parterowe domy nakryte naczółkowymi lub dwuspadowymi dachami posiadały skromne detale klasycystyczne – portale, opaski okienne, gzymsy; budowano je według kilku wariantów projektów typowych, które wówczas zaczynały stanowić podstawę masowego budownictwa murowanego w Królestwie Polskim. Każdy dom mieścił cztery izby, przedzielone sienią – zamieszkiwany był przez dwie rodziny, a ówczesne mieszkania składały się z pojedynczej izby, do której przylegał warsztat tkacki. Za domami rozplanowano ogrody. Podobny system zabudowy wdrażano wówczas w wielu miastach fabrycznych, między innymi w Łodzi. Do dnia dzisiejszego zachowało się kilkadziesiąt budynków tego typu, już w XIX wieku przebudowanych lub rozbudowanych, jednak żaden z nich nie mieści już obecnie warsztatów tkackich.

Kolację można spożyć w pizzerii „IMPRESSO” tel. 063 28 99 203


Drugi dzień pobytu: okolice Turku
1.Malanów, drewniany kościół śś. Stanisława i Mikołaja
Ta piękna drewniana świątynia została wzniesiona w roku 1874 roku, z materiału pochodzącego z wcześniejszego kościoła. Zbudowano ją w konstrukcji zrębowej. Wnętrze kościoła mieści m. in. trzy zabytkowe, starsze od samej budowli ołtarze z około 1720 roku, krucyfiks umieszczony na belce tęczowej, pochodzący z XVII w., a także jeden ołtarz z okresu baroku. Przy kościele mieści się również zabytkowa dzwonnica, najprawdopodobniej z XVIII wieku, złożona ponownie w 1874 roku.

2. Wyszyna (gm. Władysławów) - ruiny zamku
Ruiny niegdyś potężnego zamku obronno-rezydencjonalnego ,wzniesionego najprawdopodobniej w połowie XVI w., a w ostatecznej formie wczesnobarokowej rezydencji magnackiej zapewne w pierwszej połowie XVII stulecia. W swej długiej historii należał on – jako centrum znacznych dóbr ziemskich - do Grodzieckich, Kretkowskich, a ostatecznie Gurowskich. Całość popadła w ruinę najpierw po splądrowaniu i częściowym zniszczeniu przez żołnierzy rosyjskich walczących z barskimi konfederatami (1770), a następnie na przełomie XVIII i XIX wieku, po tym, jak ówczesny właściciel, Władysław Gurowski, został pozbawiony praw do zamku za udział w insurekcji kościuszkowskiej (1794). Pod koniec XIX wieku większość zamku została rozebrana, a cegły użyto do budowy pobliskiego folwarku. W znacznej części zachowała się jedna z wież zamkowych, zbudowana, z istniejącą do dziś, wczesnobarokową kamieniarką okienną i resztkami portalu i sklepień we wnętrzach, oraz pozostałości skrzydła północnego, wbudowane w XIX-wieczny dom mieszkalny. Czytelne są także pozostałości fosy, dziś służące jako stawy.

3. Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wyszynie
Ufundowany przez Rafała Gurowskiego kościołek zbudowany został w całości z drewna w 1782 roku na bardzo rzadko stosowanym, unikalnym planie szesnastoboku jako kościół parafialny i grobowy rodu. Świątynia posiada rokokowy wystrój złożony z wysokiej klasy ołtarzy, ambony, chóru muzycznego i polichromii. Oryginalny w swej formie dach wyglądem przypomina dwa złączone dzwony. Do budowli przylegają późniejsze aneksy: kaplica, zakrystia i kruchta, wszystkie zbudowane na planie sześcioboku. Wewnątrz znajduje się otaczany czcią i posiadający wysoką wartość artystyczną obraz Bogarodzicy Czuwającej nad Dzieciątkiem. Obok kościoła znajduje się murowana dzwonnica z XVIII wieku.

4, Kościół pw. Św. Wita w Tuliszkowie
Został wzniesiony w 1450 roku z fundacji Mikołaja Zaremby, pierwotnie w stylu gotyckim, w okresie późniejszym przebudowany, a do formy obecnej ukształtowany pod koniec XIX i na początku XX wieku – wówczas powstał transept, przebudowano prezbiteriu, wzniesioną niezwykłą, plastycznie opracowaną neobarokową wieżę i stworzono nowe wyposażenie, z nieistniejącymi już polichromiami. Wewnątrz świątyni znajdują się liczne cenne elementy wyposażenia, m. in. powstałe w XVI w. rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego a także Matki Boskiej z Dzieciątkiem (ta ostatnia w cennej rokokowej sukience), krucyfiks z XVII w., XIX-wieczne ołtarze, a przede wszystkim – łączone ze środowiskiem rzeźby śląskiej XVI wieku, epitafium Mikołaja Zaremby i Jana Krotowskiego z końca XVI stulecia, znakomity przykład ówczesnej rzeźby.

5. Dwór w Słodkowie
Klasycystyczny, skromny dworek powstał w pierwszej połowie XIX w. Całość parterowego budynku jest murowana, posiada on od frontu siedem osi; głównym akcentem jest portyk kolumnowy zwieńczony trójkątnym szczytem. Budowlę otacza park, w którym przeważa starodrzew (dominują sosny i graby.) Obecnie mieści się tu biblioteka gminy Turek, a w roku 2006 całość przeszła gruntowną renowację, połączoną z nowym zaaranżowaniem parku.

6. Kościół św. Mikołaja w Brudzewie
Datowany na około 1455 r. kościół zbudowany jest w stylu gotyckim. Po licznych przebudowach jego dzisiejsza fasada przybrała wygląd barokowy. Korpus świątyni jest jednonawowy. We wnętrzu znajduje się m. in. ołtarz główny i ambona z XVIII wieku, można tu również podziwiać gotycką kropielnicę i rokokową chrzcielnicę z pobliskiego kościoła szpitalnego św. Ducha, a z wyposażenia ruchomego - barokową monstrancję. Interesująco przedstawia się też XIX-wieczne wyposażenie w postaci ołtarza w kaplicy z XVII wiecznym obrazem M. B. Brudzewskiej oraz neoklasyczne organy. Po niedawnej renowacji znakomicie prezentuje się pochodząca z lat przed 1914 rokiem polichromia wnętrza, autorstwa warsztatu Lamparskiego oraz XIX-wieczny cykl obrazów ze scenami z Nowego Testamentu.

  
  Zawieziemy Was tam!

 

Nasi Partnerzy

 

Copyright ©  Turystyka Kulturowa 2008-2024


Ta strona internetowa używa pliki cookies w celu dostosowania serwisu do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla cookies stosowanych przez nasz serwis.
Zamknij