Główna :  Dla autorów :  Archiwum :  Publikacje :  turystykakulturowa.ORG

 

Data wydania 29 października 2010, redaktor prowadzący numeru: Izabela Wyszowska

Numer 11/2010 (listopad 2010)

 

Propozycja trzydniowego pobytu turystyczno-kulturowego w powiecie chodzieskim.

 

Opracowała: Dominika Grzebyta

Propozycja dwudniowego pobytu turystyczno- kulturowego w Chodzieży i powiecie chodzieskim

1.Dzień: Miasto Chodzież

Kościół pw. św. Floriana w Chodzieży z neoklasycystyczną dzwonnicą.
Historyczna kolegiata chodzieska, zniszczona przez pożar w 1754, rok później odbudowana w stylu późnobarokowym. Jest budynkiem jednonawowym z dwuprzęsłowym prezbiterium zamkniętym prostą ścianą. W kościele znajduje się bogaty, barokowy ołtarz z końca XVIII wieku. Obok kościoła od strony wschodniej stoi czterokondygnacyjna neoklasycystyczna dzwonnica z bramą w przyziemiu, wzniesiona na planie kwadratu w 1840 roku.

Rynek i Domy Tkaczy
Chodzieski rynek to stylowy plac kryty brukiem, któremu uroku dodają dobrze zachowane XVIII- i XIX-wieczne mieszczańskie domy. Od rynku odchodzą m.in. ulice Kościuszki (na południowy zachód) i Wojska Polskiego (na wschód od skrzyżowania z ul. Staszica, w stronę Jeziora Miejskiego). Stoją przy nich szczytowe Domy Tkaczy z przełomu XVIII i XIX w., stanowiące architektoniczna wizytówkę miasta. Część z nich to konstrukcje szachulcowe, a część - murowane. Na ich tyłach mieściły się dawniej drewniane warsztaty i lamusy na składowanie sukna, a w niektórych domach do dziś zachowały się belkowe stropy i tzw. czarne kuchnie.
Zabudowa ulic Chodzieży ma charakter eklektyczny i secesyjny, ta mieszanka sprawia pozytywne wrażenie estetyczne. W okolicach ul. Buszczaka pozostały fragmenty murów zamku Potulickich z przełomu XV i XVI w. (obecnie teren fabryki porcelany). Spacer dodatkowo uatrakcyjnia fakt, że ul. Wojska Polskiego kończy się nad jeziorem, tuż przy niewielkim molo, z którego widać kąpielisko na przeciwległym brzegu. Wzdłuż akwenu wiedzie malownicza spacerowa dróżka z ławkami.

Proponowane miejsce na obiad:
Łazienki Chodzieskie” , ul. Zwycięstwa, Tel. 67 282-96-56

Rejs statkiem „Chodzieżanka” po Jeziorze Miejskim
Statek kursuje od czerwca do końca września. Jednostka jest własnością MOSiR w Chodzieży. Rejs trwa 30 minut.

Fabryka Porcelany Chodzież S.A.
(zwiedzanie zakładu odbywa się w miarę dostępności, na wcześniejsze zamówienie:
tel. (67) 282 75 00; adres email: stamar-sa@pro.onet.pl )
W trakcie zwiedzania tej największej chodzieskiej fabryki, kontynuującej tradycje tutejszych historycznych zakładów fajansu (od 1852), porcelany (od 1896) i porcelitu, można zapoznać się z procesem powstawania m.in. ozdobnych naczyń porcelanowych. W zakładowym sklepie (m.in. na rynku chodzieskim) goście mogą nabyć użyteczne pamiątki w postaci całych porcelanowych albo fajansowych serwisów lub ręcznie zdobionych poszczególnych naczyń.

Sanatorium Przeciwgruźlicze – Wielkopolski Specjalistyczny Szpital Chorób Płuc i Gruźlicy im. Dr Władysława Biegańskiego
Jest to budynek neobarokowy, pochodzący z lat dwudziestych XX wieku. Położony jest na wzgórzu zwanym Wilczyńcem i malowniczo otoczony jeziorami. Sanatorium jest jednym z bardziej znaczących ośrodków tej specjalności medycznej w Polsce. Ośrodek ten wykorzystuje walory przyrodnicze, naturalne, takie jak: wody mineralne, sole mineralne, ozon, borowinę i inne czynniki biofizyczne środowiska. Wywierają one korzystny wpływ na organizm i samopoczucie człowieka.

Punkt widokowy –Wzgórze 
Na wierzchołku wzgórza (192m n.p.m.) stoi wieża obserwacyjna o wysokości 34 metrów, umożliwiająca podziwianie krajobrazu tzw. „Szwajcarii Chodzieskiej”. Chodzież z racji swojego położenia jest dogodnym punktem wyjścia do wycieczek po okolicy. Wyznaczono tu znaczną liczbe tras rowerowych, a także pieszych. Do najciekawszych z nich należą ścieżki prowadzące w rejon Gontyńca, Oleśnicy, oraz Margonina.
Natomiast zimą okolice miasta nadają się do uprawy narciarstwa i saneczkarstwa. Chodzież może przyciągnąć turystów dzięki szeregowi atrakcji dla narciarzy. Przy wyjeździe z miasta w kierunku Poznania zlokalizowany jest wyciąg narciarki. Znajduje się on na stoku „Talerz”. Kolejną zimową atrakcją jest Spośr biegowa dla narciarzy, usytuowana w lasach Nadleśnictwa Podanin.

Proponowane miejsce kolacji i noclegu:
Pensjonat: „Straszny Dwór”, Chodzież, ul. Ujska 45, tel. 67 28 27 040

2. Dzień: „W powiecie chodzieskim”

Pałac i park w Oleśnicy

Ten późnoklasycystyczny dwór wzniesiono pierwotnie dla rodu Grudzińskich.
Pałac położony w rozległym parku z XVIII w. usytuowany jest na wzgórzu. Jest to budowla neorenesansowa, pochodząca z około połowy XIX w., murowana i otynkowana. Sam pałac jest jednopiętrowy, wysoko podpiwniczony o niskim dachu. Dwór jest parterowy z mieszkalnym poddaszem; posiada dwa kominy butelkowe. We wschodniej części wybudowano okazałe schody, natomiast w zachodniej piękny taras z widokiem na ogród.
W parku dworskim rosną okazałe drzewa: m.in. lipy, kasztanowce, platany, modrzewie, buki, objęte ochroną i wpisane do rejestru Wielkopolskiego Konserwatora Zabytków. Niektóre z nich uznane zostały za pomniki przyrody. Zespół drzew liczy około 250 lat.

Pałac w Strzelcach
W XVIII w wieś Strzelce należała do rodziny Grudzińskich. W 1789 przejęła ja niemiecka rodzina von Zachów. Przedstawiciel tej rodziny, Ferdynand von Zacha, był inicjatorem budowy neorenesansowego pałacu na miejscu spalonego renesansowego dworu Grudzińskich. Pałac, zaprojektowany przez znanego berlińskiego architekta, Fryderyka Augusta Stülera zbudowano w latach 1840-44. Jest to budowla murowana, otynkowana. Korpus główny pałacu połączony jest parterowym skrzydłem z charakterystyczna i dominującą nad okolicą czterokondygnacyjną wieżą z bramą przejazdową. Wieża ta zwieńczona jest attyką z akroteriami.

Szamocin i Lipia Góra
Spośród ciekawych obiektów i miejsc w Szamocinie na uwagę zasługują dawna restauracja i hotel Tollerów, miejsce urodzin niemiecko-żydowskiego dramaturga i działacza socjalistycznego Ernsta Tollera (1893-1939), zespół domków sukienników z przełomu XVIII i XIX wieku (ul. Hallera) oraz dawna stacja kolejowa, dziś siedziba bardzo aktywnego ośrodka teatralnego „Stacja Szamocin” (z grupą aktorów-amatorów prowadzoną przez zawodowego reżysera, Lube Zarębinską).
Natomiast w położonej w pobliżu Szamocina Lipiej Górze zainteresowani dziejami techniki mogą zwiedzić jedyną w Europie ziemno-faszynową śluzą wodną. W tej samej miejscowości znajdują się chałupy olenderskie o konstrukcji szachulcowej.

Proponowany obiad:

Margonin, restauracja „Komfort”, ul. Cmentarna 19 tel. 67 284-61-33

Margonin, późnobarokowy kościół św. Wojciecha
Nie wiadomo, kto i kiedy dokładnie zbudował pierwszą margonińską świątynię. Można przypuszczać, iż miało to miejsce między XII a XIII w. W tym właśnie czasie rozwijał się kult św. Wojciecha. Pierwsza historyczna wzmianka o kościele pochodzi z dokumentu wystawionego 15 maja 1364 r. w Gnieźnie. Na początku XVIII w. kościół został zniszczony w czasie burzy. Odbudowany w latach pięćdziesiątych tegoż wieku nakładem i staraniem Anny Melachowskiej Ciesierskiej uzyskał swój dzisiejszy kształt. Dzwonnica obok kościoła zbudowana jest w stylu klasycystycznym. W kościele na łuku tęczowym, oddzielającym nawę od prezbiterium widnieje napis, przypominający fundatorkę. W podziemiach kościoła w krypcie znajdują się szczątki właściciela Margonina J. Ciecierskiego, jego żony Anny Melachowskiej oraz członków ich rodziny. W małej trumience spoczywają tu także wnętrzności gen. Franciszka Skórzewskiego. Jego serce pochowano w kościele w Żoniu, a pozostałe szczątki w kościele w Łabiszynie.
  
Pałac w Margoninie – dawna rezydencja rodu Skórzewskich.
Wybudowany w drugiej połowie XVIII wieku. W latach 1842- 1843 przebudowany według projektu Augusta Stülera w stylu neogotyckim. Wówczas dobudowano z trzech stron skrzydła i wieże. W kaplicy tego pałacu 17 października 1773 roku odbył się ślub Józefa Wybickiego z Kunegundą Drwęską. W parku ustawiony został później pamiątkowy kamień.
Pałac usytuowany jest w parku krajobrazowym, położonym dwa kilometry od centrum Margonina. W pałacu mieści się Sala Pamięci Józefa Wybickiego oraz placówka o charakterze muzealno-przyrodniczym – Sala Tradycji b. Szkół Leśnych im. K. Wojczyńskiego.

Kościół pw. Św. Marcina w Żoniu
Żoń to wieś w gminie Margonin. Leży ona między trzema jeziorami: Oprzyńskim, Zbyszewickim. Znajdujący się tu szachulcowy kościół św. Marcina z 1749 roku to jeden z najcenniejszych zabytków architektury na ziemi chodzieskiej. Obecny jego kształt pochodzi
z XVIII w. Szachulcowa konstrukcja jest wypełniona cegłą. Wnętrze świątyni jest utrzymane w stylu barokowym i rokokowym. Boczne kaplice tworzą rodzaj transeptu. Przy kościele rośnie podwójna lipa o obwodzie pni: 330 i 340cm oraz jesiony do 420 cm.

Kościół p. w. św. Barbary w Budzyniu
Kościół parafialny pw. Św. Barbary został zbudowany w 1849 roku w stylu neorenesansowym. Jest on murowany, orientowany, jednonawowy, w jego fasadę zachodnią wkomponowana jest wieża. W ołtarzu głównym (pochodzącym z drugiej ćwierci XVII wieku) znajdują się z rzeźby św. Stanisława, Wojciecha, Barbary i Doroty. Natomiast obraz Trójcy Świętej w ołtarzu jest późniejszy i pochodzi z przełomu XVIII i XIX w. W kościele znajdują się również dwa boczne ołtarze z końca XVIII wieku. Na późniejszej ambonie umieszczono późnogotycką rzeźbę „Salvator Mundi” (Zbawiciela Świata) z pierwszej połowy XVI wieku. Do wyposażenia kościoła należą również: obraz Świętej Rodziny malarstwa J. Bąkowskiego z 1818 roku, ludowy krucyfiks, oraz późnorenesansowa monstrancja wieżyczkowa z 1636 roku.

Zalecana kolacja i ewentualny nocleg:
Budzyń, Hotel Habenda ****, ul. Leśna 32 , tel. 67 283 44 00


  
  Zawieziemy Was tam!

 

Nasi Partnerzy

 

Copyright ©  Turystyka Kulturowa 2008-2024


Ta strona internetowa używa pliki cookies w celu dostosowania serwisu do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla cookies stosowanych przez nasz serwis.
Zamknij