Główna :  Dla autorów :  Archiwum :  Publikacje :  turystykakulturowa.ORG

 

Data wydania 29 lipca 2010, redaktor prowadzący numeru: Karolina Buczkowska

Numer 8/2010 (sierpien 2010)

 

Propozycja pobytu turystyczno-kulturowego w Powiecie Szamotulskim

 

Propozycję opracowała: Monika Twardowska

Pierwszy dzień zwiedzania – Szamotuły

1. Kościół św. Krzyża ul. Franciszkańska 4, 64-500 Szamotuły, tel. 061 292 03 50,
Barokowy kościół św. Krzyża zbudowany został w latach 1675 – 1682 na miejscu zamku Świdrów-Szamotulskich z fundacji Jana Korzboka Łąckiego, uczynionej na rzecz franciszkanów-reformatów. Budowla to jednonawowa bazylika nakryta sklepieniem kolebkowym z lunetami, wnętrze świątyni w stylu rokokowym z lat 1750 – 1760. Do kościoła przylega ośmioboczna kaplica nakryta kopułą z latarnią, z malowidłami przedstawiającymi sceny z życia św. Antoniego, dzieło XVIII-wiecznego franciszkańskiego artysty - Adama Swacha. Obok powstał klasztor reformacki z wirydarzem i obiegającymi go krużgankami.

2. Pomnik Wacława z Szamotuł,
W Szamotułach ok. 1520 roku urodził się Wacław Szamotulczyk, najwybitniejszy muzyk epoki renesansu i nadworny kompozytor króla Zygmunta II Augusta. Jego bogata twórczość stawiana jest na równi z wielkimi kompozytorami włoskimi i niderlandzkimi epoki Odrodzenia. Wacław - jako prawdziwy człowiek renesansu - otrzymał wszechstronne wykształcenie. Był nie tylko kompozytorem i muzykiem, lecz także poetą. Studiował języki klasyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim i uzyskał tamże dyplom doktora filozofii. W 1947 roku społeczeństwo szamotulskie ufundowało mu piaskowy obelisk dłuta Bazylego Wojtowicza i Czesława Woźniaka, z czterema płaskorzeźbami. Zwieńczenie pomnika stanowi stylizowana lira.

3. Pomnik Maksymiliana Ciężkiego
Ten szamotulanin urodzony 24.11.1898.r, powstaniec wielkopolski, oficer wojska polskiego, był współuczestnikiem sukcesu złamania przez polskich matematyków szyfrów Enigmy. Zmarł w Londynie w 1951.r. W 2008 roku do Szamotuł sprowadzono prochy podpułkownika i ponownie pochowano. W tym samym czasie odsłonięto także pomnik upamiętniający tę postać.

4. Kolegiata p.w. Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisława biskupa ul. Kapłańska 12, Szamotuły, tel.61 292 02 82, www.kolegiata.pl
Pierwsza informacja o parafii w Szamotułach znajduje się w dokumencie biskupa Andrzeja Zaremby z końca XIII wieku. Początkowo był to drewniany kościół, przebudowany na murowaną świątynie w latach 1423-1431 z fundacji braci Dobrogosta i Wincentego Świdrów - Szamotulskich. Swój obecny wygląd świątynia zawdzięcza rozbudowie w latach 1513 –1542. Jest to trzynawowa bazylika, która w swoim wnętrzu kryje cenne zabytki, m.in. gotycki krucyfiks z II połowy XIV wieku, spiżową płytę nagrobną Andrzeja Szamotulskiego z XVI wieku wykonaną w warsztacie Vischerów w Norymberdze oraz renesansowy nagrobek Jakuba Rokossowskiego z końca XVI wieku, dzieło włoskiego architekta Hieronima Canavesiego.
Sanktuarium. W ołtarzu w nawie południowej znajduje się ruska ikona Matki Boskiej Pocieszenia – Szamotuł Pani z I połowy XVII wieku, która jest celem licznych pielgrzymek. W 1970 roku ks. prałat Albin Jakubczak zwrócił się do papieża Pawła VI z prośbą o zgodę na koronację tego obrazu. We wrześniu 1970 roku Prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński razem z arcybiskupem Antonim Baraniakiem - metropolitą poznańskim i biskupem Edmundem Nowackim - ordynariuszem gdańskim dokonali koronacji obrazu papieskimi koronami.

Zalecany obiad: Gościniec Sanguszko, na terenie Muzeum - Zamek Górków , ul. Wroniecka 30, tel. 061 292 57 16 www.sanguszko.pl, e- mail: gościniec@sanguszko.pl

5. Muzeum – Zamek Górków w Szamotułach,
ul. Wroniecka 30, Szamotuły, tel. 061 292 18 13, www.zamek.org.pl, e-mail: zamek@zamek.org.pl
Kompleks budynków muzealnych składa się z Oficyny, Zamku, Baszty oraz Spichlerza. W Oficynie znajduje się ekspozycja etnograficzna z wystawą tradycyjnych strojów szamotulskich. Placówka posiada bardzo bogate zbiory sztuki cerkiewnej z liczną i cenna kolekcją ikon ruskich z XIX wieku. Stałe wystawy to przede wszystkim znakomicie zaaranżowane wnętrza siedziby rycerskiej i ziemiańskiej z dużą ilością ciekawych przedmiotów artystycznych: obrazów, wytworów rzemiosła, mebli, zegarów, tkanin. Zabytkowa Sala Wacława, w której odbywa się coroczny event ,,Mistrzowskie Kursy Wiolonczelowe” zachwyca swoim wystrojem.
Baszta Halszki to gotycka wieża, początkowo mająca charakter obronny, a w XVI w rozbudowana i przeznaczona na cele mieszkaniowe dla ówczesnej księżnej ostrogskiej – Halszki, żony Łukasza III Górki. Obecnie w Baszcie znajdują się cztery stałe ekspozycje muzealne prezentujące historię miasta. Pierwsza kondygnacja to ekspozycja archeologiczna. Wyżej znajduje się komnata, w której mieszkała księżna Halszka. Zbiory umieszczone na trzeciej kondygnacji prezentują okres dziejów przedrozbiorowych, a na czwartej i ostatniej - wiek XIX i czas do końca okupacji hitlerowskiej.
W niedawno wyremontowanym Spichlerzu mieści się Muzeum Archeologii Gazociągu Tranzytowego. Zgromadzono tam wiele zabytków archeologicznych, które pozyskano podczas wykopalisk prowadzonych przed budową gazociągu jamalskiego przebiegającego przez Polskę. Wystawa prezentuje m.in. biżuterię, naczynia i przedmioty codziennego użytku.
Prócz wystaw stałych w Muzeum często prezentowane są wystawy czasowe.

Zalecany nocleg:
Hotel Maraton, Szamotuły, ul. Sportowa 6, tel: 061 292 19 61.
e-mail: hotel@szosir.com.pl

Drugi dzień zwiedzania: wycieczka po okolicach.
Śniadanie w hotelu Maraton w Szamotułach.
Wyjazd w kierunku Obrzycka.

1.Pałac w Kobylnikach, Obrzycko, Kobylniki, tel. 61 291 35 49, kom. 604 862 514
e-mail: palac@kobylniki.pl
W Kobylnikach znajduje się neorenesansowy pałac, zbudowany na wzór angielski 1886 r. dla ordynata Tadeusza Twardowskiego. Wysokie, strome dachy, sterczyny, kominy, wieże, zwieńczenia fasad i ryzalitów tworzą niemal baśniowe wrażenie. Pomimo, że budowla jest jednopiętrowa, jednak ze względu na wysoki cokół z oknami piwnic oraz drugie piętro ukryte w wieżach i szczytach fasad, a także dzięki wielu akcentom pionowym robi wrażenie wysokiej i okazałej budowli. Pałac utrzymany jest w bardzo dobrym stanie.

2. Drewniany kościół p.w. św. Mikołaja w Słopanowie.
Kościół zbudowano w latach 1695- 1699, a jego fundatorem był Jan Kąsinowski, sędzia wałecki. Wnętrze świątyni utrzymane jest w stylu ludowym, a na uwagę zasługuje barokowa polichromia przedstawiająca sceny z życia św. Mikołaja, sceny biblijne oraz aniołów. Najsłynniejszą sceną o tematyce świeckiej, jest diabeł trzymający jedną ręką, za kołnierz karczmarkę z kuflem piwa, nad którą jest napis „Bo nie dolewała”, w drugiej ręce pokazuje natomiast spisane na wołowej skórze, grzechy kobiety.

3. Obrzycko
Do ważnych zabytków miasta należy późnobarokowy kościół św. Apostołów Piotra i Pawła, którego budowę rozpoczęto w 1714 roku z fundacji Władysława Radomickiego, według projektu znanego włoskiego architekta Pompeo Ferrariego, działającego w Wielkopolsce. Dziełem z kręgu malarstwa hiszpańskiego jest obraz Ostatnia wieczerza Eugeniusza Caxesa, którą dla kościoła zakupił Anastazy Raczyński. Restaurację i przebudowę kościoła przeprowadzono w początkach XX wieku według projektu Rogera Sławskiego.
Atrkcją dla odwiedzających jest również ratusz z połowy XVII wieku, przerobiony w XIX wieku na spichlerz. Obecnie znów pełni swoją pierwotną funkcję. Na uwagę zasługuje marmurowe okno, cenny zabytek portugalskiej sztuki renesansu, zakupiony dla miasta przez Atanazego Raczyńskiego.
W Obrzycku znajduje się też zrujnowana synagoga żydowska.
Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć jest zabytkowy pałac Raczyńskich z II połowy XIX wieku stanowiący siedzibę ordynatów na Obrzycku. Pałac w stylu neobarokowym, kryty mansardowym dachem nawiązującym do „kostiumu francuskiego” . Budowla została przebudowana w latach 1900 – 1910 r.

Zalecany obiad:
Wronki, Restauracja Borowianka, ul. Poznańska tel. 67 254 02 45

4. Wronki
We Wronkach warto zobaczyć gotycki kościół p.w. św. Katarzyny z I połowy XVI wieku, wielokrotnie odbudowywany po kolejnych pożarach. We wnętrzu znajduje się cenna rzeźba gotycka Chrystusa „Vir Dolorum” z ok. 1500 roku. W mieście jest również barokowy, podominikański klasztor z II połowy XVII wieku, obecnie siedziba Wyższego Seminarium Duchownego oo. Franciszkanów.

5.Biezdrowo (gmina Wronki)
Kościół parafialny św. Krzyża i św. Mikołaja z XII wieku - pierwotnie drewniany, w XIX wieku odrestaurowany i przebudowany. Obecnie co roku odbywa się w nim uroczystość Podwyższenia Krzyża (14.09), która ściąga do sanktuarium liczne grupy pielgrzymów nie tylko z okolicznych miejscowości.

6. Pałac w Zajączkowie
Na trasie przejazdu z Wronek do Pniew zobaczyć można bardzo dobrze zachowane rezydencje: pałac w Zajączkowie oraz dworek w Otorowie. Pałac w Zajączkowie powstał z rozbudowy XVIII-wiecznego, barokowego dworku w rezydencję z elementami klasycystycznymi. Właścicielami i inicjatorami przebudowy była rodzina Urbanowskich, która w 1910 roku nabyła dworek.

7. Dwór w Otorowie
Dworek w Otorowie to późnobarokowy obiekt, rozbudowany w XIX i XX wieku. Parterowy dwór z mansardowym dachem z lukarnami zdobi elewacja frontowa z wystawką trzyokienną, ze zdobieniami roślinnymi. Dworek jest otoczony malowniczym lipowym i dębowym parkiem.
Od 1922 roku obiekt jest własnością Zgromadzenia Sióstr Urszulanek, które prowadzą w nim dom dziecka. Jednym z wychowanków tej instytucji domu dziecka był Władysław Komar, jeden z najlepszych polskich miotaczy kulą, trzykrotny mistrz olimpijski.

8. Pniewy
Do obiektów o charakterze zabytkowym w Pniewach należy murowany budynek poczty konnej z mansardowym dachem. W odróżnieniu od innych, poczta w Pniewach posiadała wszechstronną obsługę. Poczekalnie, malutki hotelik oraz miejsce do spożycia posiłku znane były z efektownego wystroju. Wśród znamienitych osób korzystających z usług tutejszej stacji pocztowej wymienić należy Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Juliana Ursyna Niemcewicza czy Zygmunta Krasińskiego. Ostatni dyliżans odjechał z Pniew tuż przed wybuchem I wojny światowej.
Kościół św. Wawrzyńca, początkowo drewniany, był wielokrotnie odbudowywany po pożarach. Najstarszą częścią kościoła jest późnogotycka kruchta, wzniesiona na przełomie XVI i XVII wieku. Do cennych zbytków należy również późnogotycka chrzcielnica z końca XV wieku, obraz św. Wawrzyńca i rzeźba św. Jana Nepomucena. Na uwagę zasługuje również rokokowa ambona z baldachimem.
Kościół św. Ducha. Pierwsza świątynia na tym miejscu była drewniana, a w 1783 roku na jej miejscu powstał murowany kościół pod tym samym wezwaniem. Wnętrze ubogacają cenne elementy wystroju: XVII-wieczny dobrze zachowany ołtarz główny z obrazem Zesłania Ducha Świętego, obraz „Chrystus w Emaus” z ok. 1785 roku oraz rokokowa ambona z klasycystycznymi elementami.
Z Pniewami związana jest historia życia i działalności matki Urszuli Ledóchowskiej, która od 1920 roku prowadziła tutaj Szkołę Gospodarczą dla dziewcząt oraz Dom Zgromadzenia Sióstr Urszulanek. Obecnie w mieście jest sanktuarium św. Urszuli Ledóchowskiej z sarkofagiem z jej relikwiami, który w 1989 roku został przywieziony z Rzymu. Pniewy stały się przez to miejscem kultu świętej oraz celem licznych pielgrzymek i spotkań młodzieży z kraju i zagranicy .
  
  Zawieziemy Was tam!

 

Nasi Partnerzy

 

Copyright ©  Turystyka Kulturowa 2008-2024


Ta strona internetowa używa pliki cookies w celu dostosowania serwisu do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla cookies stosowanych przez nasz serwis.
Zamknij