Główna :  Dla autorów :  Archiwum :  Publikacje :  turystykakulturowa.ORG

 

Data wydania 30 czerwca 2010, redaktor prowadzący numeru: Izabela Wyszowska

Numer 7/2010 (lipiec 2010)

 

Propozycja pobytu turystyczno-kulturowego w Pile i regionie

 

Propozycję opracowała: Agata Szyińska

Pierwszy dzień zwiedzania- miasto Piła

1. Muzeum Stanisława Staszica- ul. Browarna
Jest to muzeum o charakterze biograficznym, poświęcone Stanisławowi Staszicowi. Jest on uważany jest za męża stanu, jedną z najznakomitszych postaci polskiego Oświecenia i początku XIX wieku. Muzeum mieści się w dawnym, odrestaurowanym domu Stasziców przy ulicy Browarnej. Na zbiory Muzeum Staszica składa się około 1500 eksponatów. W skład tej obszernej kolekcji wchodzą m.in. rękopisy, mapy, pocztówki, a także medale i ikonografia (portrety i widoki związane z życiem Staszica). Życie i czasy Staszica dokumentują również różnego rodzaju portrety osób, widoki miejskie, a także zabytki architektury. Biblioteka Muzeum Staszica bogata jest natomiast w autentyczne dzieła tego Pilanina jak i w różne publikacje, które dotyczą jego postaci. Wystawy stałe muzeum przedstawiają przede wszystkim: młodość, podróże, prace literackie, działalność publiczną, testament jak i najróżniejsze formy przedstawiające pamięć o Staszicu wśród Polaków XIX i XX wieku. Muzeum wydaje m. in. tzw. „ Zeszyty Staszicowskie”, które dla zainteresowanych mogą być cenną pamiątką wizyty w tej placówce.

2. Kościół św. Antoniego Padewskiego-ul. Ludowa
Świątynia została wybudowana w latach 1929-1930 według projektu Hansa Herkommera i aktualnie znajduje się pod opieką Braci Mniejszych Kapucynów. Kościół jest przykładem modernistycznej architektury lat 20-tych XX wieku, wybudowanym z betonu i żelbetonu. Jest to budowla jednonawowa, która swoimi małymi oknami, a co za tym idzie niezbyt dużą ilością światła sprawia wrażenie przebywania w katakumbach. W ołtarzu głównym umieszczona jest siedmiometrowa rzeźba Chrystusa wykonana z drewna i pokryta płytkami z brązu. Rzeźba uznana jest za największy krucyfiks znajdujący się w kościołach Europy. W pobliżu ołtarza głównego usytuowane są dwie kaplice: jedna z witrażami odnoszącymi się do życia św. Piotra i Pawła, druga natomiast z działami tego typu, przedstawiającymi samego św. Antoniego jak i sceny z jego życia. Przy kościele znajduje się rozległy dziedziniec z arkadami.

3. Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica-ul. Browarna
Muzeum mieści się w budynku, który pochodzi z połowy XIX wieku. Swoją formą architektoniczną przypomina włoskie budownictwo willowe. W okresie międzywojennym w tym obiekcie mieścił się Konsulat RP. Muzeum Okręgowe posiada bogata kolekcje z zakresu archeologii, a także etnografii i historii i sztuki. Zbiory pozyskano dzięki prowadzeniu pomiarów wykopaliskowych oraz wskutek przypadkowych odkryć w regionie. Najciekawszym jest zbiór drewnianych elementów konstrukcji grobli, sięgających neolitu, a także zabytki cmentarzyska z epoki brązu. Ciekawe są również obiekty sztuki ludowej (np. malarstwo czy haft). W dziale historycznym na uwagę zasługują m. in. meble, obrazy czy też plony sztuki użytkowej.

Obiad: zalecany w Karczmie „Smocza Jama”, ul. Kilińskiego 2, Tel. (067)353 21 81. Restauracja posiada menu polskiej kuchni tradycyjnej. Po obiedzie można odbyć spacer po parku na wyspie.

4. Kościół św. Rodziny-ul. Jana Bosko
Świątynia wybudowana została w latach 1912-1914 w stylu neobarokowym na rzucie krzyża łacińskiego wnętrze utrzymane w formie trójnawowej bazyliki. Wejście do kościoła i jego dwie wieże przyciągają oko szczególną harmonią i symetrią. Nawa główna reprezentuje styl barokowy, ciekawe jest jej sklepienie. W kościele znajdują się obrazy z życia św. Rodziny, a także św. Jana Bosko.

5. Pomnik Stanisława Staszica nad Gwdą
Monument ku czci najsławniejszego Pilanina zaprojektowany został przez Edwarda Haupta. Przedstawił on stojącą postać Stanisława Staszica, wykonaną z brązu i usytuowaną na cokole. Odsłonięcie miało miejsce w 1960 roku.

6. Nowy Dom Strzelecki
Obiekt znajduje się na terenie Parku Miejskiego im. Stanisława Staszica. Do II wojny światowej był siedzibą pilskiego Bractwa Strzeleckiego. W latach 1981-1997 mieściło się tu Muzeum Okręgowe. Budynek częściowo wykonany w technice muru pruskiego jest dwukondygnacyjny, przyozdobiony wieżą. Obecnie znajduje się w nim pensjonat „Park”, a w jego okolicy można podziwiać pozostałości strzelnicy.

7. Elementy Pilskiej Pozycji Polowej
„Pozycja Polowa” jest pasem niemieckich umocnień polowych z II wojny światowej z elementami fortyfikacyjnymi rozciągającą się na zachodnim skraju doliny Gwdy. Na terenie tych umocnień znajdują się m. in. pozostałości schronów, stanowisk ogniowych, rowów i zasieków. Stan większości obiektów oceniany jest jako dobry.

Kolację można spożyć w restauracji „Pomarańczowy Fortepian” ul. I. Paderewskiego 14 (oryginalny wystrój i miła atmosfera).
Propozycja noclegu- Pensjonat „Park”


Drugi dzień zwiedzania: Okolice Piły
Wyjazd z Piły w kierunku Ujścia, w późniejszym czasie wyjazd w kierunku Wysokiej

1. Pozostałości Kalwarii Ujskiej, kościół p.w. św. Mikołaja w Ujściu
Kalwaria Ujska umiejscowiona jest na wzgórzu, tuż przy kościele św. Mikołaja. Na odbudowaną Kalwarię składa się zespół kaplic, które przedstawiają stacje Męki Chrystusa. Pierwotnie powstawała ona w latach 1893-1908. Swój oryginalny kształt utrzymała jedynie do 1942 roku. Podczas II wojny światowej została praktycznie w całości zniszczona z rozkazu Arthura Greisera. Po roku 1989 zaczęto ją odbudowywać.
Kościół parafialny utrzymany jest w stylu neobarokowym. Zbudowany został w latach 1905-1907 w miejscu, gdzie wcześniej stał poprzedni, gotycki kościół. Na fasadę świątyni składają się trzy portale oraz dwie masywne wieże. Postać św. Mikołaja została wyrzeźbiona w piaskowcu i umiejscowiona pomiędzy obydwoma wieżami. Na wnętrze kościoła składa się nawa główna oraz dwie nawy boczne i kaplica. Ołtarz główny zdobi obraz z wizerunkiem św. Mikołaja, w zespole ołtarzowym umieszczono także cztery figury Ewangelistów. Za ołtarzem natomiast widoczny jest witraż przedstawiający św. Stanisława Szczepanowskiego i św. Ottona z Bambergu, XII-wiecznego misjonarza tych terenów.

2. Ratusz w Ujściu- przy placu Wiosny Ludów
Ratusz zbudowany został w stylu eklektycznym. Budowa tego obiektu przypadła na początek XX w .(1903). Obecnie ratusz w Ujściu jest siedzibą władz miasta i gminy. Ratusz ma charakter piętrowej budowli z trzyspadowym dachem, wybudowanej na planie trapezu. Budynek bogaty jest w dekoracje architektoniczne. Posiada półkoliste okna. Wejście jest wizualnie zdominowane przez pilastry i wykusz z wąskimi okienkami, znajdujący się nad drzwiami i pokryty hełmem. Ratusz posiada również charakterystyczny balkon z trójkątnym szczytem, przyozdobionym gzymsem. Na szczycie obiektu znajduje się tarcza zegarowa oraz data budowy ratusza.

Możliwość obejrzenia panoramy miasta z punktu widokowego na osiedlu Górnym w Ujściu
Obiad można zjeść w restauracji ”Galeria Koper”. Mieści się ona w stylizowanym dworku, umeblowanym z zastosowaniem licznych antyków.

3. Kościół i poaugustiański zespół klasztorny w Wysokiej
Kościół jest obiektem późnobarokowym, wybudowanym w latach 1727-1729 z fundacji Apolinary ze Smogulickich i jest pozostałością zespołu klasztornego kanoników regularnych. W świątyni znajduje się m. in. ołtarz główny w którego centralnej części znajduje się obraz Matki Bożej Śnieżnej. Przy kościele stoi XVIII-to wieczna, szachulcowa dzwonnica posiadająca trzy dzwony, a także budynek plebanii- stanowiący pozostałość dawnego klasztoru z XVIII wieku.

4. Sanktuarium Maryjne w Górce Klasztornej k. Łobżenicy
Obiekt uchodzi za najstarsze sanktuarium maryjne w Polsce. Tradycja tutejszego kultu maryjnego ma sięgać domniemanych objawień maryjnych z roku 1079, których miał doświadczyć miejscowy pasterz, a których opis pochodzi z okresu znacznie późniejszego (Roczniki Serafickie z XVI wieku). W sanktuarium czczony jest obraz Matki Bożej Góreckiej fundacji Barbary Wydzierskiej z roku 1654 (aktualnie w ołtarzu rekonstrukcja obrazu).W skład zespołu sanktuarium wchodzą m. in.: kościół NMP Niepokalanie Poczętej,. klasztor, ołtarz polowy, studzienka z „cudowną wodą”, dom pielgrzyma, kaplice a także niewielki park - gaj górecki. Podczas ostatniej wojny w klasztorze przetrzymywano najpierw aresztowanych i zamordowanych później polskich duchownych i przedstawicieli inteligencji z okolic, potem przez dłuższy czas jeńców angielskich. Aktualnie zespół jest pod opieką zakonu Misjonarzy Świętej Rodziny.

5. Muzeum Kultury Ludowej w Osieku
Muzeum jest oddziałem Muzeum Okręgowego im. Stanisława Staszica w Pile. Skansen odtwarza typową wieś w kształcie owalnicy. Na terenie muzeum znajduje się 27 budynków zarówno mieszkalnych jak i gospodarczych i przemysłowych. Najstarsze z nich pochodzą z połowy XVIII wieku. Na uwagę zasługują nie tylko chałupy, ale także wiatraki. Skansen przyciąga uwagę bogatą ofertą dla wycieczek szkolnych i innych grup zorganizowanych: m.in. lekcji muzealnych, imprez edukacyjnych i organizowanych na zamówienie plenerowych imprez integracyjnych. Muzeum znajduje się nadal w rozbudowie.

Możliwość spożycia kolacji w restauracji „Dom Polski” w Wyrzysku

6. Zabytkowa wąskotorówka w Białośliwiu
Wagonownia, lokomotywownia i warsztaty w Białośliwiu mają wartość zabytkową i są lokalną atrakcją turystyczną, Wyrzyskie Koleje Powiatowe uruchomiły pierwszy odcinek wąskotorówki już 21 lutego 1895 roku. Tory tej wąskotorówki mają rozstaw szyn – 600 mm. Ten rozstaw to najwęższe tory na terytorium Polski. Kolejka wraz ze swoimi obiektami została wpisana do rejestru zabytków. Przez ostatnie lata jej znaczenie turystyczne było znikome, tory zostały zaniedbane, niektóre odcinki nawet rozbierano. Aktywność stowarzyszenia „Wyrzyska Kolej Powiatowa” doprowadziła do decyzji reaktywacji kolejki dla celów turystycznych i objęcia jej projektem renowacji. Przejazdy na trasie Białośliwie Wąskotorowe - Kocik Młyn - Pobórka - Nieżychowo Wieś są organizowane na zamówienie grupowe, w sezonie 2010 planuje się uruchomienia jazd rozkładowych.
  
  Zawieziemy Was tam!

 

Nasi Partnerzy

 

Copyright ©  Turystyka Kulturowa 2008-2024


Ta strona internetowa używa pliki cookies w celu dostosowania serwisu do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla cookies stosowanych przez nasz serwis.
Zamknij