Główna :  Dla autorów :  Archiwum :  Publikacje :  turystykakulturowa.ORG

 

Data wydania 29 maja 2010, redaktor prowadzący numeru: Paulina Ratkowska

Numer 6/2010 (czerwiec 2010)

 

Propozycja pobytu turystyczno-kulturowego w Ostrowie Wilekopolskim i regionie

 

Propozycję opracowała: Magda Siewka

Pierwszy dzień zwiedzania - miasto Ostrów Wielkopolski.

1. Rynek z Ratuszem – Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego
Tradycyjnie centrum miasta otoczone zabytkowymi kamienicami. Poddany modernizacji nawierzchni i tzw. Małej architektury w latach 2001-2003. Od dawna nie pełni funkcji placu targowego, po wyłączeniu z ruchu ulicznego stał się spokojnym i dostojnym miejscem. Środek Rynku zajmuje ratusz. Został zbudowany po 1828 roku, według projektu Johanna Heinricha Berlina - współpracownika i ucznia Karla Schinkla, na zlecenie ówczesnego właściciela miasta , księcia Antoniego Radziwiłła. Ratusz stał się trwałą pamiątką po książęcym rodzie. Wcześniejszego właściciela – Jana Jerzego Przebindowskiego przypomina herb miasta, w którym znalazło się jabłko królewskie z herbu jego rodu oraz skrzyżowane klucze, symbolizujące urząd podskarbiego. Obecnie ratusz to siedziba Muzeum Miasta ulokowanego od 1988 roku To od wizyty w nim trzeba rozpocząć zwiedzanie Ostrowa. Stała ekspozycja prezentuje dzieje miasta, ciekawie zaprezentowana jest działalność miejscowego harcerstwa i dział instrumentów ludowych. Muzeum organizuje również liczne wystawy czasowe, odczyty, imprezy kulturalne i jest wydawcą „Biblioteki Ostrowskiej”. Na południowej ścianie ratusza umieszczone zostały tablice upamiętniające oswobodzenie miasta spod okupacji niemieckiej przez Armię Czerwoną i mieszkańców miasta 23.01.1945r. i żołnierzy Armii Krajowej z lat 1939-45 oraz obrońców miasta w dniach 22-25.011945r. 

2. Plac Stefana Rowińskiego
Plac ten był miejscem ważnych i znaczących wydarzeń w dziejach miasta. Jego patronowi – Stefanowi Rowińskiemu, zasłużonemu księgarzowi wydawcy, działaczowi patriotycznemu i współtwórcy Towarzystwa Czytelni Ludowych – poświęcona jest tablica na kamienicy nr 1. Obok swoim wystrojem architektonicznym zwraca uwagę kamienica nr 2, która dawniej była siedzibą Kasy Pożyczkowej. Zmodernizowana fasada, stanowi wyjątkowy element zdobniczy, jedyny tak efektowny w całym mieście. Na sąsiednim budynku Banku Kupieckiego – dziś Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej- jedna z tablic upamiętnia wydarzenia z czasów powstania wielkopolskiego. Druga z tablic symbolizuje znaczenie miasta jako centrum rolniczego powiatu i do roli działaczy ludowych. 
Po południowej części placu stoi monumentalna konkatedra. Jest to jedyny neoromański kościół katedralny w Polsce, otoczony zabytkowym kompleksem budynków parafialnych. Orientowaną świątynię pw. św. Stanisława Biskupa wzniesiono w latach 1905-1907, według projektu Sylwestra Pajzderskiego. Zmodyfikował go Roger Sławski, który był również twórcą rzeźb w marmurowym ołtarzu głównym. W wystroju wnętrza szczególna uwagę zwraca kontrastująca z bielą ołtarza - polichromia z 1929 roku. Do sztuki z przełomu wieku XIX i XX nawiązują stylizowane motywy roślinne, charakteryzujące się agresywną kolorystyką . Na szczególne uznanie zasługują również witraże znajdujące się w prezbiterium, transepcie przy ołtarzu Matki Boskiej Częstochowskiej w prawej nawie. Przy kościele znajduje się pomnik kardynała Mieczysława Halki-Ledóchowskiego, arcybiskupa gnieźnieńsko-poznańskiego, przypominający jego pobyt w ostrowskim więzieniu w czasach walk rządu pruskiego z Kościołem katolickim. Odsłonięcie obecnego odbyło się w 1984 roku, z udziałem prymasa Józefa Glempa. Wcześniej umieszczono na północnej ścianie kościoła tablicę ku czci kardynała. Za kościołem znajduje się „Dom Katolicki”- w latach zaborów centrum polskości. 

3. I Liceum Ogólnokształcące – ul. Gimnazjalna
Gmach I Liceum Ogólnokształcącego jest najokazalszą budowlą mieszczącą się przy ul. Gimnazjalnej. W 1845 roku został oddany do użytku jako „Królewskie Katolickie Gimnazjum w Ostrowie”. Warto dodać, że było to pierwsze katolicko-polskie gimnazjum w południowej Wielkopolsce, a trzecie w Wielkim Księstwie Poznańskim. Inicjatorem powstania budynku był proboszcz Jan Kompałła, wspierany przez Wojciecha Lipskiego i innych ziemian. Początkowo był to budynek jednopiętrowy, nadbudowa drugiego piętra odbywała się w latach 1926-28. Wejście poddano modernizacji w roku 1970, podczas remontu poprzedzającego 125-lecie uczelni. Po prawej stronie wejścia w 1995 roku wmurowano tablicę upamiętniającą ks. Jana Kompałę i Wojciecha Liskiego, którzy od tej pory są patronami szkoły. Na uwagę zasługują również dwa obeliski przypominające Gimnazjalny Klub Sportowy „Venetia” (założony w roku 1908) i Związek Harcerstwa Polskiego (działający od 1918 roku). 

Restauracja Malwa, ul. Krotoszyńska 179, Ostrów Wielkopolski
(Restauracja z autentyczną krajową kuchnią tradycyjną)

4. . Dawny kościół ewangelicki - ul. Królowej Jadwigi
Po wielu latach zabiegów mieszkańcy Ostrowa o wyznaniu ewangelickim otrzymali zgodę od właściciela miasta Michała Hieronima Radziwiłła, na budowę kościoła. Stanął niedaleko Rynku przy dzisiejszej ulicy Królowej Jadwigi. Poświęcono go w roku 1778. Do dziś stanowi ślad po gminie ewangelickiej, która w XIX wieku skupiała jedną trzecią mieszkańców Ostrowa. Jest to obiekt jednonawowy z wieżą. Ma konstrukcją szachulcową, z drewnianą z zewnątrz nawą . Orientowany – prezbiterium skierowane na wschód. Prawdopodobnie w XIX wieku dobudowano murowaną wieżę z kruchtą. Miała wówczas spiczasty hełm; obecny reprezentuje barokowy styl. Wnętrze o wystroju późnobarokowym, z dwukondygnacyjnymi balkonami. Ołtarz, wykonany z drewna pochodzi z 1778 roku. W jego wnętrzu znajduje się rzeźba Matki Boskiej, wykonanej równocześnie z ołtarzem. Obiekt był gruntownie odrestaurowany w latach 1940-41. Po drugiej wonie światowej przebudowano jego wnętrze i przeznaczono na katolicki kościół garnizonowy a następnie na kościół parafialny pw. NMP Królowej Polski. Obecnie służy też ewangelikom.

5. Synagoga – ul. Raszkowska
Szczególnie wyróżniającą się na tle architektury zabytków miasta jest wzniesiona w latach 1856-1860 na obrzeżu dawnej dzielnicy żydowskiej synagoga. Swoimi cechami reprezentuje charakterystyczny dla tego typu świątyń styl mauretański połączony z elementami renesansowymi. Fasada przednia budynku posiada bogate zdobienia w postaci płaskorzeźb z motywami kwiatowymi, rozetami i imitacjami mozaik. Na przełomie lat 80. i 90. pojawiły się projekty adaptacyjne, jednak udało się wyremontować dach i hełmy wież. Zabieg ten pomógł zabezpieczyć drewniane wnętrze synagogi przed działalnością wody deszczowej. W 1988 roku synagoga została wpisana do rejestru zabytków. Obecnie wykorzystywana jest jako scena impresaryjna lub jako miejsce odbywania się seminariów. 

Nocleg  zalecany:  Hotel „Granda”
ul. Wrocławska 93, 63-400 Ostrów Wielkopolski, telefon . 062 738 73 10

Dzień drugi wycieczki: okolice Ostrowa Wielkopolskiego.

Śniadanie w hotelu „Granda” w Ostrowie Wielkopolskim

1. Michałków
Jadąc szosą łącząca się z trasą Poznań-Ostrów, po prawej stronie znajduje się uruchomione w 1954 roku lotnisko. Aeroklub jest bardzo popularny wśród ostrowian – szkoli modelarzy, pilotów szybowcowych, samolotowych i spadochroniarzy. Ponadto zajmuje się organizacją zawodów mistrzowskich w różnych dyscyplinach. Na terenie lotniska odbywają się też imprezy o charakterze nie związanym z lotnictwem, z których największe zainteresowanie budzi festyn rodzinny.

2. Lewków
Wymieniany jest już w 1403 roku. Jego rozwój związany jest z rodem Lipskich herbu Grabie, właścicielami tych dóbr od 1786 roku. Z tamtego okresu pochodzi rezydencjalno-folwarczne założenie. Pałac w stylu klasycystycznym budowano w latach 1788-1791 dla Wojciecha Lipskiego i jego żony Salomei z Objezierskich. Posiada prostokątną bryłę z kolumnowym, usytuowanym w głębi portykiem zwieńczonym frontonem. Na frontonie umieszczono napis "Sobie, Swoim Przyjaciołom, Potomności". Obecnie odrestaurowany mieści muzeum wnętrz, jako oddział Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Oprócz wyposażenia wewnątrz zobaczyć można dekorację malarską przypisywaną Antoniemu Smuglewiczowi. Na kartach historii dwór Lipskich w latach zaborów stanowił centrum polskości, inicjatyw gospodarczych i społecznych. Po obu stronach pałacu zbudowano dwie oficyny a za posiadłością rozciąga się kilkuhektarowy park ze stawem. 

Obiad: Restauracja i Pokoje Gościnne Rodion
ul. Ostrowska 75
63-460 Biskupice Ołoboczne


3. Ołobok
Ołobok to wieś położona na wschód od Ostrowa, blisko ujścia rzeki Ołobok do Prosny. W 1211 roku książę wielkopolski Władysław Odonic ufundował w tym miejscu klasztor żeński-cysterek, działający do 1837 roku. Z klasztoru do dziś pozostał kościół św. Jana Ewangelisty pochodzący z przełomu XIX i XX wieku. Kościół jest to orientowany kościół, w głównym zrębie zachował charakter późnogotycki, zbarokizowany podczas odbudowy pod koniec XVII wieku i podczas przebudowy w XVIII wieku. Wewnątrz bogate, rokokowe wyposażenie rzeźbiarskie z lat 1779-1795. Do kościoła przylega barokowe skrzydło klasztoru , skarbczyk i kapitularz pochodzące z zabudowań klasztornych. Na uwagę zasługuje również utrzymana w stylu barokowym figura św. Wawrzyńca i nowsza figura świętego Jana Nepomucena. Ciekawym obiektem jest również, znajdujący się w południowej części Ołoboku, drewniany kościół św. Jana Chrzciciela. Pochodzi z fundacji cysterek sprzed 1521 roku, co stawia czyni go jednym z najstarszych drewnianych obiektów sakralnych w Wielkopolsce. Wewnątrz trzy drewniane ołtarze, w tym szafiasty, późnorenesansowy ołtarz główny z obrazem „Chrzest Chrystusa” z 1606 roku, autorstwa malarza o inicjałach A.S.

4. Sadowie
Położony na wzgórzu klasztor jest siedzibą oo. Pasjonistów. Powstał na terenie wydzielonym przez Bogdana Szambeka w 1932 roku, ówczesnego właściciela majątku Wysocko Wielkie. Najpierw zbudowana została niewielka kaplica i klasztor. Ze względu na ukształtowanie terenu , wzgórze nazwano Golgotą , a w latach trzydziestych ustawiono trzy krzyże. W czasie okupacji niemieckiej został zniszczony religijny wystrój obiektu. W latach powojennych klasztor rozbudowano i powiększono kościół. Następnie wzniesiono kolejny, dużych rozmiarów budynek znajdujący się obok dotychczasowego klasztoru. Od 1975 roku utworzono tu parafię. Całe założenie zwraca uwagę starannym utrzymaniem, estetyką a także przygotowaniem informacji dla odwiedzających. Wzgórza klasztorne a w szczególności ich południowy skraj są doskonałym punktem widokowym na rozległą dolinę Baryczy a tuż za nią na Wzgórze Ostrzeszowskie. 

5. Antonin
Nazwa miejscowości, Antonin pochodzi od imienia księcia Antoniego Radziwiłła (1775-1833). W 1795 roku objął dobra przygodzickie, które od 1755 roku były własnością Radziwiłłów. W rozległym parku angielskim znajduje się drewniany pałac myśliwski, wybudowany w latach 1822-26. Projekt autorstwa słynnego Karla Fryderyka Schinkla budzi zachwyt swymi proporcjami i formą. Zbudowany na planie krzyża greckiego co stanowi rzadkość dla tego typu rezydencji – w leśnej głuszy szybko stał się centrum wydażeń towarzyskich i kulturalnych. Wewnątrz sala przechodząca przez trzy kondygnacje, otoczona galeriami z kominkiem umiejscowionym w centralnej części, gościła wiele sławnych ludzi. Do najznamienitszych zalicza się Fryderyka Chopina, który był w roku 1827 i 1829. To tu napisał poloneza C-dur i udzielał lekcji gry, księżniczkom Wandzie i Elizie. Antoni Radziwiłł, również był muzykiem – amatorem, grał na wiolonczeli, występował publicznie. Jako pierwszy napisał muzykę do „Fausta” Goethego. Wizyty Chopina w Antoninie upamiętnia skromna ekspozycja i tablica przy wejściu do pałacu, ufundowana przez Ignacego Mosia. W parku nieopodal pałacu usytuowano rzeźbę – popiersie znamienitego gościa wykonaną przez Mariana Owczarskiego. Obecnie wnętrza pałacu służą jako miejsce wielu wydarzeń muzycznych. Na największą uwagę zasługuje Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni” organizowany od roku 1982. Nie tylko muzyka decyduje o tym, że Antonin jest najbardziej znaną miejscowością w okolicach Ostrowa. Położony nad stawem Szperek – wysławiony jest jako ośrodek rekreacyjny. Zainteresowani budzą olbrzymie lasy, bogate w grzyby, jagody i kilkusetletnie dęby szypułkowe –pomniki przyrody. Dla turystów wytyczona został ścieżka dydaktyczna, która prowadzi m.in. przez rezerwat przyrody „Wydymacz” utworzony w 1987 roku. Obejmujący w swoich zasobach: staw rybny i otaczający go las.

Kolacja – restauracja hotelu „Granda” w Ostrowie Wielkopolskim
  
  Zawieziemy Was tam!

 

Nasi Partnerzy

 

Copyright ©  Turystyka Kulturowa 2008-2024


Ta strona internetowa używa pliki cookies w celu dostosowania serwisu do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla cookies stosowanych przez nasz serwis.
Zamknij