Główna :  Dla autorów :  Archiwum :  Publikacje :  turystykakulturowa.ORG

 

Data wydania 29 stycznia 2010, redaktor prowadzący numeru: Paulina Ratkowska

Numer 2/2010 (luty 2010)

 

Propozycja weekendowej wycieczki kulturowej po Powiecie Gostyńskim

 

Elżbieta Wendlandt

Pierwszy dzień zwiedzania- miasto Gostyń

  1. Kościół pw. Św. Małgorzaty (fara)- ul. Jana Pawła II

Jest to najstarszy zabytek Gostynia. Świątynia wniesiona została w stylu gotyckim. Początkowo był to kościół jednonawowy, a w XV w. dobudowano nawy boczne i prezbiterium. W XVI w. została dobudowana także wieża i kruchta oraz kaplica Św. Anny. Gruntownej przebudowie kościół został poddany w altach 1901- 1905. Obecnie gostyńska fara jest trójnawowym kościołem utrzymanym w stylu gotyckim. W kościele znajduje się główny ołtarz pochodzący z 1640 r. z cennym obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Obraz jest dziełem szkoły flamandzkiej i pochodzi z 1683 r. Uwagę zwiedzających zwracają tajemnicze daty wiercone w cegle ścian kościoła. Wnętrze kaplicy także jest bogate w zabytki. Główny ołtarz pochodzi z 1640 r., cały jest ręcznie rzeźbiony i złocony. W bocznym ołtarzu można podziwiać krucyfiks gotycki, a pod nim malowany na drzewie obraz Męczeństwa Świętego Wawrzyńca. Obraz ten pochodzi z warsztatu wielkopolskiego. Drugi boczny ołtarz posiada obraz Madonny z Dzieciątkiem, ze szkoły wielkopolskiej. Ambona pochodzi z XVIII w. Na baldachimie uwieńczone są cztery postacie niewieście, symbolizujące cztery strony świata. Ławy oraz konfesjonały są wykonane w stylu rokokowym. Przy schodach prowadzących do Kaplicy Świętej Anny znajduje się chrzcielnica i kropielnica, wykuta w granicie. W kaplicy można podziwiać ołtarz z rzeźbą Św. Anny Samotrzeć, pochodzący z połowy XVI w. Natomiast w predelli znajduje się obraz „Różdżka Jeskego”, który został namalowany na drewnie. Na konsolce można podziwiać słynną późnogotycką rzeźbę Madonny z Dzieciątkiem.

  1. Muzeum regionalne i Ratusz Miejski ul. Wrocławska

Muzeum mieści się na I piętrze gmachu Biblioteki Publicznej. Można w nim obejrzeć wystawy stałe i często organizowane ekspozycje czasowe. W swojej kolekcji placówka posiada eksponaty dotyczące historii Gostynia i okolic oraz folkloru Biskupizny. Najcenniejsza ich część stanowią zbiory etnograficzne, które związane są ze strojami ludowymi z okolic Krobi. Znajdują się tam również zbiory sztuki ludowej twórców dawnych i współczesnych, kolekcja sztandarów cechowych, bractwa kurkowego i miejscowego Stowarzyszenia „Sokół”,a także zbiory archeologiczne, numizmatyczne i dzieła poświęcone wojennej martyrologii. W sklad stałej ekspozycji wchodzą także makiety obrazujące dzieje miasta Gostynia i całej okolicy.
Tuż obok muzeum mieści się budynek ratusza. Ratusz wielokrotnie był przebudowywany a swój obecny kształt uzyskał w latach 1907- 1909. Na frontowej ścianie można dostrzec tablicę upamiętniającą ofiary terrory hitlerowskiego z napisem „Stąd wyszli na szaniec śmierci, by nam dać zwycięstwo, bohaterowie nasi najdrożsi. 21.X.1939 r.” Obecnie znajduje się tam siedziba władz gminnych.

Obiad można spożyć w restauracji „Podleśna”; jej specjalnością są eskalopki z sosem myśliwskim. Restauracja posiada także w ofercie żurek po staropolsku oraz dania z kaczki. Restauracja mieści się przy ul. Sportowej 1, Tel. (065)575-10-90.

  1. Kościół Św. Ducha- obok muzeum

Kościół został wybudowany w latach 1907- 1909 jako świątynia protestancka. Dopiero po II wojnie światowej został przekształcony w kościół rzymskokatolicki. Funkcję kościoła parafialnego pełni od 1973 r. We wnętrzu na szczególną uwagę zasługuje ołtarz główny. Na ścianie frontowej znajduje się tablica upamiętniająca ks. Franciszka Olejniczaka, który był inicjatorem budowy nowego gmachu gimnazjum w Gostyniu.

  1. Prywatne Muzeum Automobilizmu Jana i Macieja Pedy – ul. Górna 202

Muzeum stworzone przez miłośnika starych automobilizmu, uczestnika rajdów, który kolekcjonuje stare samochody. Można tutaj podziwiać auta z wielu krajów świata oraz różnych marek, a także niezbędne akcesoria do nich. Niektóre pojazdy posiadają już wartość historyczną, np. MG- WA z 1939 r. czy Maserati 3500 GT, pochodzące z 1964 r. W grupie najcenniejszych, liczących prawie 100lat pojazdów znajduje się także najstarszy zarejestrowany samochód w Polsce. Ponadto wzrok zwiedzajacych przyciągnie z pewnością historyczny ciągnik a obok niego zabytkowy już pług. W muzeum eksponowane są również silniki samolotów, dwa parowozy kolei wąskotorowej oraz walce drogowe. Część kolekcji gostyńskich miłośników automobili można także obejrzeć w Muzeum Motoryzacji w Poznaniu. Osoby szczególnie zainteresowane spośród zwiedzających są zapraszane do udziału w zlotach starych samochodów, gdzie właściciel muzeum pokazuje swoje zabytki w ruchu. Zwiedzanie jest możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu z właścicielem (Tel. 572-01-82).

Kolacja – można ją spożyć w jednej z miejscowych pizzerii, położonych w ścisłym centrum miasta i wokół niego
Po kolacji można przejść po deptaku lub udać się na Górę Zamkową i obejrzeć panoramę miasta. Inną propozycją byłby spacer na dworzec kolejowy i zwiedzenie jego zabytkowego budynku.

  1. Budynek Dworcowy.

Budynek dworca to surowa, nie otynkowana bryła, która została wzniesiona w 1890 r. Podobny jest do powstałego w tym samym okresie dworca w Jarocinie. Jest to budynek piętrowy, zbudowany z czerwonej cegły licowej. Dach jest wielopłaszczyznowy. Budynek jest stosunkowo duży, jeśli zważyć wielkość samego miasta. O budowie dworca zadecydował przebieganie przez Gostyń połączenia kolejowego Leszna z Jarocinem, które oddano do użytku 1 października 1888 r.

  1. Gmach Dawnego Kasyna Gostyńskiego, ul. K. Marcinkowskiego 8/9 (obecnie szpital)

Nazwa budynku ( i samej instytucji) może dziś wprowadzać w błąd. Kasyno Gostyńskie, założone krótko po klęsce Powstania Listopadowego, bo w roku 1835 jest symbolem wielkopolskiej pracy organicznej. Było pierwszą tego rodzaju instytucją zrzeszającą polską elitę regionu (jeszcze przed poznańskim „Bazarem”), a jej celami (obok kultywowania polskiego życia towarzyskiego i kulturalnego) były: przyspieszenie rozwoju gospodarki (w tym unowocześniania rolnictwa) wspieranie oświaty i tym samym budzenie świadomości narodowej wśród włościan, tworzenie zasobów bibliotecznych i czytelni ludowych, zbieranie pamiątek narodowych. Inicjatorem powstania Kasyna był ziemianin z pobliskiej Goli, Gustaw Potworowski. Na budynku znajduje się tablica pamiątkowa.


Drugi dzień zwiedzania: Wycieczka po okolicach Gostynia
Wyjazd z Gostynia w kierunku Jarocina.

1. Zespół Klasztorny Filipinów w Głogówku- Święta Góra i Bazylika na Świętej Górze.

Zespół bazylikowo- klasztorny został wybudowany na malowniczym wzgórzu, nazywanym odtąd Świętą Górą. Obiekt powstał z inicjatywy Ks. Stanisława Grudowicza, a fundatorem był Adam Konarzewski. Portrety obydwu można podziwiać w zakrystii. Sercem zespołu klasztornego jest monumentalna barokowa świątynia, wzniesiona przez czołowych włoskich architektów, działających w Polsce w okresie jej budowy. Kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Filipa Neri został wybudowany na wzór weneckiej świątyni Santa Maria Della Salute przez Pompeo Ferrariego. Głównym celem pielgrzymek do bazyliki jest znajdujący się w niej obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Cały bogaty wystrój wnętrz pochodzi z XVIII w. Główny ołtarz posiada wcześniej już wspomniany obraz Madonny z Dzieciątkiem. Nosi on też nazwę Świętogórska Róża Duchowna. Należy wspomnieć, iż obraz ten malowany jest na tle Gostynia. W jednym z bocznych ołtarzy można podziwiać gotycką Pietę z XVI w. Natomiast w drugim znajduje się krucyfiks pochodzący z XV w. Freski znajdujące się w kopule przedstawiają życie św. Filipa Nereusza. Freski zostały namalowane przez Jerzego Wilhelma Neunhertza ze Śląska. Na klasztornym dziedzińcu znajduje się studnia nakryta cebulastym dachem gontowym. Przy murze przy ogrodzie klasztornym podziwiać można pomnik Edmunda Bojanowskiego, który był założycielem zgromadzenia Sióstr Służebniczek. Święta Góra od 2008 r. na mocy dekretu Prezydenta RP uzyskała status „Pomnika Historii”. Warto wspomnieć, że na świętej Górze co roku odbywa się Festiwal Muzyki Oratoryjnej, którego celem jest upamiętnienie muzyka Józefa Zeidlera. Na ten koncert zapraszani są najlepsi muzycy z Polski i zagranicy. Wykonują oni muzykę na historycznych instrumentach.

2. Dwór w Grabonogu- gmina Piaski

Konstrukcja tego dworu jest drewniana. W latach 80-tych ostatniego stulecia został on odnowiony z zachowaniem wcześniejszej architektury. Dworek jest związany z osobą Edmunda Bojanowskiego, literata, społecznika i błogosławionego Kościoła Katolickiego. Jego imię nosi muzeum, które znajduje się we wnętrzu dworu. Można tu obejrzeć m.in. ekspozycję archeologiczną z miejscowych wykopalisk, stroje ludowe związane z Biskupizną oraz instrumenty ludowe i dawne sprzęty gospodarstwa domowego. Ciekawa jest kolekcja dokumentów, pozostawionych przez patrona placówki, a także niewielka galeria sztuki sakralnej i ludowej. Miłośników turystyki biograficznej zainteresuje szereg pamiątek po wybitnych ludziach Ziemi Gostyńskiej. W budynku nowego dworu -wybudowanego w 1820 r. - mieści się biblioteka i galeria malarstwa.

3. Kompleks szpitalny „Marysin”- gmina Piaski

Budowla ta powstała pod koniec wieku XIX. Jej powstanie było wyrazem sprzeciwu polskiego społeczeństwa przeciwko germanizacji. Obiekt do użytku został oficjalnie oddany w 1895 r. Obiekt ten został wybudowany na wzgórzach, położonych w południowej części Piasków, zwanych Marysinem. W latach 1905- 1907 została dobudowana neogotycka kaplica. Okres międzywojenny dla kompleksu szpitalnego to czas wysokiego poziomu usług leczniczych. Po II Wojnie Światowej obiekt został upaństwowiony, a potem przekształcony w zakład pulmonologiczny. Od 2000 r. obiekt ten jest ponownie własnością braci bonifratrów.

4. Pałac w Podrzeczu- gmina Krobia .

Zabytkowy pałac został wzniesiony ok. 1848 r. Pałac jest bardzo przestrzenny. W środku znajduje się wiele pomieszczeń połączonych ze sobą. Celem architektura pałacu było stworzenie efektu narastania. W XIX w. obiekt był wielokrotnie przebudowywany. Nad całością bryły budynku dominują wysokie wieże.

Ostatnim punktem wycieczki jest miasto Krobia, a w nim kościoły św. Mikołaja i św. Idziego.

5. Kościół św. Mikołaja w Krobi.

Kościół został wzniesiony w ramach wykonywania patronatu biskupów poznańskich. Początkowo był on drewniany, a w 1479 r. został wybudowany z palonej cegły. Ok. dwustu lat później została dobudowana wieża po stronie zachodniej. Po zawaleniu się starej, nowa wieża powstała po przeciwnej stronie. Kościół spłonął w 1757 r., a nowa budowla powstałą dzięki biskupowi Teodorowi Księciu Czartoryskiemu. Obecnie jest to kościół parafialny. Swoim wyglądem przypomina bazylikę. W kościele warto zobaczyć chrzcielnicę i kielich z XIV w., oraz portrety trumienne i zachowane nagrobki. Obiekt bogaty jest w polichromię figuralną. W łuku tęczowym podziwiać można procesję Bożego Ciała w strojach ludowych. Obraz Madonny z Dzieciątkiem pochodzący z 1542 r. jest kopią obrazu gostyńskiego. W zakrystii znajdują się portrety trumienne, pochodzące z XVII w. oraz 12 blach herbowych.

6. Kościół Św. Idziego w Krobi.

Niewielka romańska świątynia położona jest niedaleko kościoła św. Mikołaja. Pochodzi ona z początku XII w. i należy do najstarszych zabytków sakralnych na ziemi wielkopolskiej. Kamienny kościół z drewnianym niegdyś wyposażeniem wielokrotnie płonął, jednak szczęśliwie przy każdej jego odbudowie starano się idealnie odzwierciedlić pierwotny wzór. Obecnie kościół służy jako kaplica cmentarna.

7. Pałac i stadnina w Gogolewie

Budowla w Gogolewie, zaprojektowana przez Marcelego Czarneckiego (właściciela), została wzniesiona około roku 1820 i stanowi w swym pierwotnym założeniu typowy przykład pałacu myśliwskiego, zlokalizowanego w centrum prywatnych terenów łowieckich. Poważna przebudowa miała miejsce pod koniec XIX wieku. Od roku 1945 w obszernym zespole budowli i terenów rekreacyjnych Pępowo-Gogolewo ma swa siedzibę ośrodek hodowli koni. Oprócz zwiedzenia wnętrza pałacu (funkcjonującego jako ośrodek hotelowy) oraz niewielkiej kolekcji powozów, w stadninie można zamówić przejażdżkę bryczką lub odbyć jazdę konną.


  
  Zawieziemy Was tam!


 

Nasi Partnerzy

 

Copyright ©  Turystyka Kulturowa 2008-2024


Ta strona internetowa używa pliki cookies w celu dostosowania serwisu do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla cookies stosowanych przez nasz serwis.
Zamknij