Główna :  Dla autorów :  Archiwum :  Publikacje :  turystykakulturowa.ORG

 

Data wydania 29 listopada 2009, redaktor prowadzący numeru: Karolina Buczkowska

Numer 12/2009 (grudzień 2009)

 

Historia

 

Zarys dziejów Międzychodu i okolic

Artur Włodarczyk

Okolice Międzychodu i Sierakowa w pradziejach i w Średniowieczu
     Najdawniejsze ślady bytowania człowieka na terenie dzisiejszej ziemi międzychodzkiej, datowane na ok. 8000 lat p.n.e., odkryto w Muchocinie. Człowiek paleolitu: koczownik, myśliwy, zbieracz, pozostawił w okolicach miasta narzędzia krzemienne służące do przygotowywania innych narzędzi kościanych i rogowych. Natomiast z czasów neolitu (ok. 2000 p.n.e.), pochodzą znaleziska z Chrzypska, Sierakowa, Mierzyna czy Borowego Młynu. Epoka brązu przyniosła rozwój sieci osadniczej, głównie za sprawą kultury grobskiej I (nazwa pochodzi od miejscowości Grobia w gminie Sieraków) zwanej także międzychodzką lub lubuską, która ma swoją kontynuację w kulturze grobsko- śmiardowskiej. Na początku XX wieku odkryto cmentarzysko wspomnianych kultur z cennymi eksponatami ceramiki w jednym z grobów.
     Bogate są późniejsze dzieje regionu związane z kulturą łużycką. Rozwijają się m.in. osady w okolicach dzisiejszego Lutomia, Chorzępowa i Kaczlina, ponadto odkryto cmentarzyska na terenie dzisiejszego Międzychodu, współczesnych Kłosowic i Śródki koło Chrzypska. Na początku I tysiąclecia n.e. obszar nadal przeżywał rozwój osadniczy. Świadczą o tym liczne stanowiska archeologiczne kultur przeworskiej i wielbarskiej, związanych z tym okresem. Kryzys osadnictwa przychodzi w V i VI wieku i trwa do momentu pojawienia się na opisywanych terenach Polan, jednego z plemion zachodniosłowiańskich. Powstały wówczas grodziska w okolicach Bielsk i Muchocina. Osada rzemieślnicza zlokalizowana w miejscu o naturalnym charakterze obronnym (pomiędzy rzeką Wartą a jednym z jezior) z dostępem do szlaków wodnych i lądowych przerodziła się w późniejszych wiekach w ośrodek miejski, który dziś znamy jako Międzychód.
     Na opisywanym terenie w czasach średniowiecznych jedynymi osadami miejskimi były Międzychód i Sieraków. Niestety nie zachowały się do naszych czasów dokumenty lokacyjne obu miast. Fakt ten stanowi problem dla badaczy, ponieważ trudno jest jednoznacznie określić, który z ośrodków został lokowany wcześniej i miał w tym okresie większe znaczenie w regionie. Sieraków według źródeł historycznych lokowany był przywilejem Kazimierza Wielkiego (lata panowania 1333 – 1370). Domniemaną datą lokacji jest rok 1358, jednak według hipotezy prof. T. Jurka mógłby to być już rok 1334, kiedy król wraz ze swoim dworem dłuższy czas przebywał w Wielkopolsce. Sama lokacja wiązana jest z osobą Maćka Borkowica, który miał od króla otrzymać prawo jej dokonania. Nazwę miasta kojarzy się z imienia jednego z hipotetycznych właścicieli istniejącej tu wcześniej wsi – Sieraka albo też z nazwą starszego rodowego gniazda rodu Borkowiców: Sierakowa kolo Kościana. Natomiast pierwsza źródłowa wzmianka o Międzychodzie pochodzi z roku 1378, z dokumentu starosty generalnego Wielkopolski, Domarta. Prawa miejskie otrzymał Międzychód prawdopodobnie w końcu XIV wieku. Nazwa odnosi się do lokalizacji pomiędzy drogami – Miezichod i przez wieki przekształciła się w Międzychód. Jako miasto funkcjonowała także od około 1400 do polowy XVI wieku i znów od 1638 do 1874 dzisiejsza wieś Kamionna, w której u schyłku XV wieku powstał cenny gotycki kościół, ufundowany w roku 1499 przez opata cystersów z Bledzewa.
     Miasta regionu funkcjonowały głównie jako ośrodki rzemieślnicze i handlowe. Rozwijały się w sposób typowy dla miast średniowiecznych. Wokół nich za sprawą posiadających tu znaczne dobra rodów szlacheckich (m.in. Nałęczów i Grzymalitów) oraz czynnych w regionie zakonów (szczególnie cystersów z niedalekiego opactwa w Bledzewie) powstawały i dynamicznie rosły liczne wsie.

Czasy nowożytne do 1793
     W II połowie XVI wieku ruch reformacyjny, dotarł do zachodniej Wielkopolski. Silnym ośrodkiem protestanckim stał się Kwilcz, należący do zamożnej szlacheckiej rodziny Kwileckich. Z poparciem właścicieli osiedlili się tu bracia czescy, tworząc jedną ze swoich najliczniejszych kolonii w Wielkopolsce. W późniejszych wiekach na terenach dóbr Kwileckich, w Orzeszkowie, powstał także zbór.
     W roku 1597 Międzychód przeszedł w ręce niemieckiej rodziny Unrugów, co zachęciło ludność z sąsiednich regionów Brandenburgii do osiedlania się w mieście. Wraz z przybyciem nowych osadników pojawiła się niemieckojęzyczna nazwa miasta- Brinbaum, oznaczająca w języku polskim gruszę. Odtąd będzie ona używana równolegle z polską, tak w dokumentach urzędowych, jak i w potocznym języku. Miasto w owym czasie przeżyło znaczący rozwój: wybudowano zamek dla Krzysztofa Unruh (z polska: Unruga), powstała gmina ewangelicka, której kronika stała się z czasem jednym z najważniejszych źródeł wiedzy na temat historii miasta i okolic. Mimo działań prowadzonych przez właścicieli na rzecz rozwoju, to Sieraków, a nie Międzychód w XVII wieku, stał się dominującym ośrodkiem w tym regionie. Miasto było wówczas rodowym gniazdem Opalińskich, jednego z najpotężniejszych rodów magnackich w XVII wiecznej Polsce. W 1624 roku z fundacji właścicieli rozpoczęto tam budowę kościoła i klasztoru bernardyńskiego, którego wzniesienie powierzono włoskiemu architektowi Krzysztofowi Bonadurze. Za sprawą wojewody poznańskiego, właściciela Sierakowa, Krzysztofa Opalińskiego rozwinęła się zarówno oświata jak i kultura. Powstał nawet teatr, a w 1649 roku gimnazjum z nowoczesnym programem nauczania, przewidzianym na 5 lat. Wykładano tam m.in. historię Polski, arytmetykę, historię starożytną, astrologię, geografię, a w ostatniej klasie retorykę, która miała przygotowywać uczniów do aktywnego udziału w życiu obywatelskim po zakończeniu edukacji. Właściciel miasta – najbardziej znany przedstawiciel rodu Opalińskich - był człowiekiem dobrze wykształconym, poetą i satyrykiem. Jego jedyny zachowany do dziś tekst (Satyry albo Przestrogi do naprawy rządu i obyczajów w Polszcze należące) na temat zmiany obyczajów, jest doskonałym źródłem wiedzy historycznej na temat zachowań XVII-wiecznego obywatela Rzeczypospolitej. Po przebudowie dokonanej przez znanego z budowy kościoła architekta sierakowski zamek przybrał w opisywanym czasie renesansową formę. Sam dwór Opalińskich był w owym czasie jedną z najokazalszych rezydencji magnackich w Polsce. Sławę wojewody i jego niekwestionowane dokonania na rzecz kultury w regionie przyćmił jednak fakt poddania Szwedom pospolitego ruszenia szlachty wielkopolskiej pod Ujściem w 1655 roku, co de facto stało się początkiem „potopu szwedzkiego”. Śmierć Opalińskiego zahamowała rozwój miasta, późniejsi dziedzice nie kontynuowali już realizacji ambitnych planów wojewody i Sieraków stopniowo tracił znaczenie jako ośrodek miejski. Zamek stał się cieniem dawnej wspaniałej rezydencji i opuszczony sukcesywnie niszczał.
     Przełom XVII i XVIII wieku to całego regionu okres rozwoju sukiennictwa. Produkcja i obróbka tkanin stała się najpopularniejszym zajęciem głównie wśród międzychodzkich rzemieślników, aż do połowy XIX wieku, kiedy to z powodu dostępu do taniego surowca większość wielkopolskich zakładów tkackich przeniosła się na tereny zaboru rosyjskiego.

Od 1793 do 1920
     W 1793 roku doszło do drugiego rozbioru Polski. Międzychód przeszedł w ręce pruskie bez walki, natomiast Sieraków, jako jedno z dwóch miast w Wielkopolsce (obok Kargowej), stawił krótkotrwały opór pruskiemu zaborcy: oddział Kawalerii Narodowej pod dowództwem Klemensa Kwileckiego stoczył tu bitwę z batalionem huzarów majora Platena. Po roku 1793, później zaś znów po roku 1818 nastąpiło zasiedlanie terenów wokół Międzychodu i Sierakowa osadnikami narodowości niemieckiej połączone z zakładaniem nowych wsi, co przyniosło ożywienie gospodarcze, jednocześnie jednak w znacznym stopniu zmieniło proporcje etniczne ludności. W okresie 1807-1813 okolica wraz z całą Wielkopolską przynależała do Księstwa Warszawskiego. W tym czasie funkcjonował przygraniczny powiat z siedziba w Międzychodzie, posiadający znaczny obszar, bo obejmujący m.in. Skwierzynę i Bledzew. 14 lutego 1813 pod Sierakowem odbyła się krwawa bitwa o przeprawę na Warcie pomiędzy wycofującymi się oddziałami polskimi i francuskimi Wielkiej Armii Napoleońskiej a ścigającymi je rosyjskimi pułkami Kozaków gen. hr. Czernyszewa. W 1815 roku w ramach przyłączonego do Prus Wielkiego Księstwa Poznańskiego powstał powiat międzychodzki, w którego skład poza Międzychodem wchodziły cztery miasta: Kamionna, Bledzew, Skwierzyna i Sieraków (od 1818). Z inicjatywy króla Prus Fryderyka Wilhelma III, w 1830 roku, w Sierakowie powstało działające do dziś stado ogierów, hodujące zwierzęta głównie na potrzeby wojska. Wybudowanie drogi łączącej miasto ze Stadem, dokonało się niestety na koszt miejscowego zamku, którego mury rozebrano w celu wykorzystania do tej budowy. Schyłek XIX wieku przyniósł w powiecie gwałtowny rozwój przemysłu. Powstały m.in. kopalnie węgla brunatnego m.in. w okolicach Sierakowa i Muchocina. W Międzychodzie rozwinęła się sieć handlowa. Miała w tym swoje zasługi rodzina Tietzów, reprezentująca nowoczesne podejście do handlu detalicznego Szczególnie ważne z punktu widzenia rozwoju miasta było uzyskanie w 1888 roku połączenie kolejowego z Pniewami. W 1904 roku powstał w Międzychodzie istniejący do dziś zakład przetwórstwa owocowo- warzywnego, który przez wiele lat był największym zakładem produkcyjnym w mieście (w powojennej Polsce wyroby tej firmy, w szczególności zaś keczup, stały się swoistą wizytówką miasta w skali całego kraju). Poza infrastrukturą techniczną rozwinęła się również baza rekreacyjna. Kompleks obiektów sportowych ufundował na początku wieku znany Międzychodzianin Oskar Tietz. Z kolei w 1912 powstało źródło wód artezyjskich, tzw. Laufpompa.
     Podczas I Wojny Światowej liczni polscy i niemieccy mieszkańcy powiatu zostali wcielenie do armii niemieckiej i walczyli na wszystkich jej frontach. Krótko po zakończeniu wojny, 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu, stolicy należącej wciąż do Niemiec Wielkopolski wybucha polskie powstanie. Szybko rozprzestrzeniło się ono na całą niemal prowincję. W rejonie Międzychodu organizacja powstania była wyjątkowo trudna, z uwagi na zamieszkały tu spory odsetek ludności niemieckiej. Bodźcem do podjęcia walki stała się ostatecznie próba przejęcia sierakowskiej stadniny koni przez niemieckie oddziały graniczne. 7 stycznia 1919 roku powstańcy opanowali Sieraków, rozgorzały też walki pod Zatomiem, Kamionną, Kolnem i Głażewem, jednak powstańcom nie udało się zdobyć Międzychodu. Tutejsze siły niemieckie szybko zorganizowały obronę: zgrupowano dwa bataliony piechoty szwadron kawalerii i baterię artylerii ciężkiej. W sumie 800 powstańcom Niemcy przeciwstawili około 1500 uzbrojonych ludzi, częściowo należących do regularnych oddziałów. Rozpoczęła się niemiecka kontrofensywa, której głównym celem miało być przełamanie linii obrony powstańców pod Gralewem. Po bezskutecznych atakach Niemcy zrezygnowali jednak z dalszych prób opanowania tej okolicy. Rozejm w Trewirze z lutego 1919 przynosi zawieszenie broni. W czerwcu 1919 roku Rzesza Niemiecka podpisuje Traktat Wersalski, którego jednym z postanowień jest przyłączenie Wielkopolski do państwa polskiego. Jednak w nie zdobytym ostatecznie przez powstańców Międzychodzie niemiecka Rada Ludowa do końca sprzeciwiała się decyzjom traktatu o przyłączenia miasta do Polski. Protest ten odbił się szerokim echem w prasie zagranicznej, szczególnie w amerykańskiej gazecie „Continental Times”, która go poparła. W pół roku po podpisaniu traktat został oficjalnie ratyfikowany. Tydzień po tym wydarzeniu,17 stycznia 1920 Wojsko Polskie wkroczyło do Międzychodu, aby wyegzekwować decyzje układu pokojowego odnoszące się do tego terytorium. Po 124 latach pruskiego panowania Międzychód powrócił do Polski, wchodząc w skład województwa poznańskiego.

Okres międzywojenny i II Wojna Światowa
     Położenie przygraniczne w sytuacji politycznej, jaka panowała na początku lat dwudziestych XX wieku stwarzało regionowi niewielkie szanse rozwoju gospodarczego. Do ważniejszych inicjatyw gospodarczych tego okresu należy zaliczyć powstałą w roku 1924 hutę szkła w Sierakowie ora mający pewne znaczenie w transporcie towarowym port rzeczny na Warcie w Międzychodzie. W latach dwudziestych pojawiła się marka „krainy 100 jezior”, odnosząca się do walorów wypoczynkowych lokalnego pojezierza – organizowano na te tereny liczne przyjazdy wakacyjne w ramach regionu wielkopolskiego. Powstała także i została w pełni realizowana koncepcja stworzenia w Międzychodzie zakładu przyrodoleczniczego. Uruchomił go znany Zakopiańczyk, dr Andrzej Chramiec, wielki orędownik walorów leczniczych wody międzychodzkiej. Inwestycja ta przyniosła społeczności lokalnej plażę. Powstało także sanatorium, a samo miasto stało się znanym i jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na turystycznej mapie Wielkopolski. Charakter miasta wczasowego Międzychód utracił jednak stopniowo w latach 30-tych.
     W opisywanym okresie zachodnia granica powiatu międzychodzkiego stanowiła równocześnie granicę Rzeczypospolitej i Rzeszy Niemieckiej. Mieszkańcy miasta jako jedni z pierwszych w Polsce przekonali się o sile hitlerowskiej armii, a także o realizowanej przez nią taktyce „błyskawicznej wojny”.1 września 1939 roku Wermacht wkroczył do Polski także w tych okolicach i od pierwszych godzin wojny napotkał się tam z działaniami Wojska Polskiego. Po trzydniowych walkach, 4 września 1939 roku Międzychód i okolica znalazły się pod hitlerowską okupacją. Wraz z cała wielkopolską ziemia międzychodzka została wcielona do Rzeszy w strukturze tzw. Reichsgau Wartheland (Kraju Warty). Jeszcze we wrześniu 1939 wielu spośród polskich mieszkańców powiatu aresztowano i osadzono w więzieniach we Wronkach, Skwierzynie, w poznańskim Forcie VII i w wielu innych miejscach zlokalizowanych na terenie województwa wielkopolskiego. W grudniu tego roku rozpoczęła się z kolei fala wysiedleń, której ofiarą padały głównie rodziny o tradycjach patriotycznych, działacze społeczni i kombatanci Powstania Wielkopolskiego. Dokładnie w rok po wybuchu wojny; 1 września Niemcy otworzyli szkołę w Bielsku, w której językiem wykładowym był język niemiecki. Pomimo coraz mocniej odczuwalnego terroru już w pierwszych miesiącach wojny rozwinęła się działalność konspiracyjna. Za sprawą Zygmunta Gracza (podharcmistrza przedwojennego ZHP) powstaje w Międzychodzie ośrodek Szarych Szeregów. Sam jego organizator na skutek wpadki został aresztowany, przeszedł więzienną gehennę w forcie VII, by ostatecznie zginąć w obozie zagłady Gross Rosen. W okolicy formowały się także struktury Armii Krajowej, w jej strukturze obszar dzisiejszej ziemi międzychodzkiej tworzył tzw. inspektorat zachodni, podległy poznańskiemu okręgowi AK. W 1944 roku miała miejsce tzw. „wielka wsypa”: doszło do masowych aresztowań działaczy konspiracyjnych zarówno AK jak i Szarych Szeregów. Międzychodzkie struktury podziemne zostały praktycznie w całości rozbite, podobnie wielkie straty poniosło konspiracyjne środowisko w Sierakowie w sierpniu 1944.
     W roku 1944 z polecenia Hermana Goeringa w Międzychodzie została zorganizowana placówka Instytutu Fizjologiczno-Biologicznego, w której według jednej z hipotez miała być produkowana broń biologiczna. Problemy z organizacją sprzętu laboratoryjnego uniemożliwiły Niemcom rozpoczęcie zaawansowanych działań badawczych i ewentualnej produkcji przed wkroczeniem wojsk radzieckich. 19 stycznia 1945 roku niemiecki burmistrz zarządził ewakuację miasta. Niemieccy cywile wyjeżdżali z miasta pociągami, pozostał jedynie odział Volkssturmu, biorący w późniejszym czasie udział w walkach. W dniach 27 i 28 stycznia 1945 wyzwolenie okolicom Sierakowa i Międzychodu przynoszą wojska radzieckie: oddziały 1 Armii Pancernej gen. Katukowa i 8 Armii Gwardii gen. Czujkowa. W kilka dni później do Międzychodu przybywa także szef sztabu wojsk radzieckich, marszałek Gieorgij Konstantynowicz Żukow i w nim organizuje na pewien czas swój punkt dowodzenia.

Od 1945 do dziś
     Koniec II Wojny Światowej przyniósł nowy porządek polityczny w Polsce. Pod rządami kolejnych ekip centralnych i regionalnych władz PRL istniejący w okolicy Międzychodu potencjał uzdrowiskowy nie został ostatecznie wykorzystany. Miasto pozostało centrum administracyjnym i gospodarczym mikroregionu. Równolegle z istniejącymi już przed II Wojną Światową ośrodkami przemysłu spożywczego rozwijał się tu teraz przemysł drzewny i metalurgiczny. Natomiast głównym ośrodkiem turystycznym mikroregionu stał się Sieraków. W latach 60 XX wieku powstał tam ośrodek wczasowy z bogatą infrastrukturą turystyczną i rekreacyjną. Reforma administracyjna przeprowadzona w 1975 roku zakładała likwidację powiatów na terenie całego kraju. Dawny powiat międzychodzki został podzielony. Z dwóch historycznych ośrodków tej okolicy Międzychód trafił do województwa gorzowskiego, natomiast Sieraków został przyłączony do woj. poznańskiego W tym też roku, za sprawą miejscowych regionalistów, powstało w Międzychodzie Muzeum Regionalne. Zebrana przez nich kolekcja etnograficzna dotyczyła następujących dziedzin: włókiennictwa, kowalstwa, rybołówstwa i rolnictwa tradycyjnego uprawianych na terenach Pojezierza Międzychodzko – Sierakowskiego. W latach 80-tych w Międzychodzie rozwinęła się w ramach NSZZ Solidarność działalność strajkowa,. Opozycja polityczna w regionie była na tyle zorganizowana, że wydawała nawet niezależne pismo „Solidarność Międzychodzka”.
     Po przełomie politycznym i ponownym ustanowieniu faktycznej autonomii samorządowej ponownie skoncentrowano się na walorach kulturowych mikroregionu. Między innymi dzięki temu w latach 1993-1994 odbudowano południowe skrzydło sierakowskiego zamku. Odtworzono jego wygląd z czasów, kiedy był we władaniu rodu Opalińskich i urządzono w nim Muzeum-Zamek Opalińskich. Najcenniejszymi eksponatami są sarkofagi rodziny Opalińskich, odkryte w 1983 roku w miejscowym kościele. Muzeum prezentuje także ekspozycję dotyczącą dziejów zamku, jest również miejscem ekspozycji sztuki nowoczesnej. Okolice Sierakowa i Międzychodu wzbogaciły się o szereg ośrodków wypoczynkowych, szczególnie Sieraków i jego najbliższa okolica stały się w latach 90-tych jednym z ulubionych celów weekendowych wyjazdów rekreacyjnych mieszkańców Poznania. W roku 1996, jako jedna z pierwszych w regionie wielkopolskim powstała elektrownia wiatrowa w Kwilczu. W roku 1991doceniono walory przyrodnicze terenu na tyle, aby zastosować prawne środki ochrony – utworzony został Sierakowski Park Krajobrazowy, zaś w 1997 Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Chalinie. Założenia reformy administracyjnej kraju, przeprowadzonej w 1998 r. sprawiły, że ponownie uformowano powiat międzychodzki składający się z gmin miejsko-wiejskich międzychodzkiej i sierakowskiej oraz gmin wiejskich Kwilcz i Chrzypsko Wielkie. Powiat przyłączono go do Województwa Wielkopolskiego. Fakt ponownego przyłączenia go do Wielkopolski, a nie do powstającego właśnie województwa lubuskiego nie był wcale oczywisty: w przypadku społeczeństwa ziemi międzychodzkiej był on rezultatem intensywnych starań. Oznaczało to ponowne połączenie ziem sierakowskiej i międzychodzkiej a także koncentrację w jednym ośrodku działań na rzecz rozwoju turystyki oraz promocji obszaru. W 1999 roku Międzychód utracił połączenie kolejowe i do dziś go nie odzyskał. Jednym z wydarzeń służących promocji okolicy była inauguracja w sylwestrową noc 2000/2001 przy punkcie widokowym w Łężeczkach k. Chrzypska „pierwszego pomnika odsłoniętego na kuli ziemskiej w XXI wieku”.

Literatura:
Adamczak S. Firlej K., Wielkopolska na weekend, Pascal, Bielsko-Biała 2006 
Czubiński A., Wielkopolska w latach 1918-1939, Wydawnictwo poznańskie, Poznań 2000
Gąsiorowski A., Topolski J. [red.], Wielkopolski słownik biograficzny, wyd. PWN, Warszawa-Poznań 1981
Hoffmann M., Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie, Wyd. MJ, Sieraków 2000
Kozłowski J., Wielkopolska pod zaborem pruskim w latach 1815-1918, Wydawnictwo poznańskie, Poznań 2006
Lewandowska U., Witak A. [red.], Polska arcydzieła w architekturze, Wyd. Muza S.A., Warszawa 2003
Liberkowski T., Międzychodzka księga śmierci, Międzychód, 1997
Łęcki W., Pojezierze Międzychodzko – Sierakowskie, Wyd. WBP, Poznań 2000
Łecki W. [red.], Wielkopolska nasza kraina II, Wyd. Kurpisz Poznań 2004
Łęcki W., Wielkopolska. Słownik krajoznawczy, Wyd. Kurpisz, Poznań 2002
Malinowski T., Wielkopolska w otchłani wieków, Wydawnictwo poznańskie, Poznań1985
Osięgłowski J. [red.], Międzychód. Dzieje, gospodarka, kultura, Warszawa, 1981
Sobkowski Ł., Nie wstydźmy się naszych ojców. Okruchy wydarzeń 1920 – 1945, Międzychód: Drukarnia, 2008
Szczepańska-Hatzke K., Międzychodzianie i ich miasto: fotograficzne wspomnienia z pierwszej połowy XX w., Międzychód 2008
Topolski J., Wielkopolska poprzez wieki, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1973
Wielkopolska x 202 (red.), Anders P., Gostyński W., Kucharski B., Łęcki W., Maluśkiewicz P., Sobczak J., Szmidt Z., Wydawnictwo WBP Poznań 2005

 

Nasi Partnerzy

 

Copyright ©  Turystyka Kulturowa 2008-2024


Ta strona internetowa używa pliki cookies w celu dostosowania serwisu do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla cookies stosowanych przez nasz serwis.
Zamknij