Główna :  Dla autorów :  Archiwum :  Publikacje :  turystykakulturowa.ORG

 

Data wydania 28 lutego 2009

Numer 3/2009 (marzec 2009)

 

Konferencje naukowe

 


„Współczesne formy turystyki kulturowej”
Konferencja naukowa, Gniezno, 21-23 kwietnia 2009

Pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego organizowana jest trzydniowa konferencja naukowa, poświęcona współczesnym formom szeroko rozumianej turystyki kulturowej na świecie i w Polsce.

Cel konferencji: Organizatorzy gnieźnieńskiej konferencji postawili przed nią następujące zadania: dokonanie przeglądu form współczesnej turystyki kulturowej, analiza destynacji, treści i programów poszczególnych typów wypraw kulturowych oraz profilu ich uczestników, zaprezentowanie i omówienie polskiego potencjału w tej dziedzinie i stanu rozwoju poszczególnych form w naszym kraju, wskazanie szans wypływających z rozwijania turystyki kulturowej dla polskich regionów i mikroregionów. Konferencja ma w zamiarze jej organizatorów stanowić pierwszy krok w kierunku integracji całego polskiego środowiska badaczy i dydaktyków turystyki kulturowej. W ramach tego spotkania zostanie stworzony szereg okazji do wymiany doświadczeń oraz zaproponowane stworzenie stałego forum współpracy naukowej.

Zakres tematyczny konferencji: W trakcie konferencji specjaliści w zakresie kilkunastu poszczególnych form turystyki kulturowej na podstawie zamówionych i przygotowanych materiałów omówią ich genezę i specyfikę (w tym profil docelowej grupy uczestników oraz klasyczne programy wypraw) a także zaprezentują wyniki analizy potencjału i aktualnej popularności tych form na świecie i w Polsce. Po raz pierwszy przedstawiona zostanie analiza ekonomicznych aspektów turystyki kulturowej w naszym kraju.

Na program merytoryczny konferencji będzie składało się:

I. Siedem wykładów plenarnych, każdorazowo z możliwością dyskusji

Prowadzący i tematy wykładów:

dr hab. Agnieszka Niezgoda, dr Piotr Zmyślony (UE Poznań): 
Ekonomiczne aspekty turystyki kulturowej

dr Armin Mikos (KulTour.pl, GWSHM Milenium Gniezno):
Kulturowe podróże studyjne jako klasyczna forma turystyki kulturowej

dr Karolina Buczkowska (AWF Poznań):
Turystyka eventowa i ożywionej historii

prof. dr hab. Kazimierz Ilski , mgr Paulina Ratkowska (UAM Poznań):
Turystyka chronionego dziedzictwa kulturowego na świecie i w Polsce 

prof. dr hab. Jacek Kaczmarek, prof. dr hab. Sylwia Kaczmarek (Uniwersytet Łódzki):
Turystyka w miastach

dr Paweł Różycki (AWF Kraków):
Turystyka religijna i pielgrzymkowa na świecie i w Polsce

dr Izabela Wyszowska (AWF Poznań):
Turystyka kulturowa w Wielkopolsce

II. Sześć warsztatów konwersatoryjnych

Warsztaty obejmują 20-minutowy referat wprowadzający oraz  półtoragodzinną (zapisywaną, autoryzowaną i potem publikowaną) dyskusję w grupie uczestniczących jak również przyjęcie wniosków do przedstawienia na plenum konferencji.

Prowadzący i tematy warsztatów:

1.prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk (Uniwersytet Warszawski) 
Turystyka obiektów militarnych

2. Prof. dr hab. Krzysztof Kaczmarek (UAM Poznań) 
Turystyka archeologiczna 

3. dr Sławoj Tanaś (Uniwersytet Łódzki)
Tanatoturystyka

4. dr Andrzej Stasiak (Uniwersytet Łódzki)
Turystyka literacka i filmowa

5. dr Rafał Kurczewski, dr Aleksandra Machnik, mgr Agata Basińska, mgr Olga Smoleńska (AWF Poznań)
Turystyka kulturowo-przyrodnicza

6. dr Zygmunt Kruczek (AWF Kraków)
Enoturystyka

III. Grupa dyskusyjna autorów referatów publikowanych w monografii  

W tej grupie przedstawione będą następujące referaty:

1. Prof. dr hab. Wojciech J. Cynarski (Uniwersytet Rzeszowski)
Turystyka sztuk walki

2. mgr Agnieszka Matusiak (Uniwersytet Śląski w Katowicach):
Turystyka kulinarna

3. mgr Danuta Żywiecka (AWF Poznań)
Turystyka biograficzna

4. dr Tadeusz Jędrysiak (Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku)
Turystyka muzealna

5. Mgr Paulina Koralewska (AWF Poznań)
Turystyka obiektów industrialnych i technicznych

6. mgr Magdalena Banaszkiewicz (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie)
Turystyka etniczna i sentymentalna

6. dr Karolina Buczkowska, mgr Aleksandra Wcisło (AWF Poznań)
Turystyka zjawisk paranormalnych i ezoteryczna

7. dr Maria Zamelska, mgr Beata Kaczor (AWF Poznań)
Turystyka kulturowa osób niepełnosprawnych

IV. Warsztaty dla przedstawicieli samorządów:

Dr Armin Mikos von Rohrscheidt, mgr Aleksy Artyshuk (redakcja: Turystyka Kulturowa):
Przydatność i metody waloryzacji potencjału turystyczno-kulturowego mikroregionu oraz działania zmierzające do jego podniesienia.

V. Ogólna dyskusja panelowa wszystkich uczestników na temat potencjału, perspektyw i szans turystyki kulturowej w Polsce (dyskusja będzie nagrywana w celu autoryzacji i publikacji). Głównym tematem dyskusji będą możliwości i kierunki  integracji działań badawczych polskich pracowników naukowych, zajmujących się turystyką kulturową i kwestia utworzenia oraz funkcjonowania wspólnej platformy współpracy w dziedzinie dydaktyki tejże na uczelniach turystycznych i humanistycznych.

Wszystkie wykłady z grupy pierwszej oraz referaty z grupy drugiej i trzeciej zostaną wcześniej opublikowane  w formie artykułów we wspólnej monografii, która ukaże się podczas trwania konferencji. Pozostałe zgłoszone artykuły i referaty będą opublikowane w miesięczniku "Turystyka Kulturowa".

Grupa docelowa: Z uwagi na główne cele konferencji, zaproszenie do udziału w niej kierowane jest w pierwszym rzędzie do dwóch kręgów osób. Pierwszym z nich są badacze i dydaktycy, zajmujący się problematyką turystyki kulturowej na polskich uczelniach publicznych i prywatnych. Tematyka wykładów, warsztatów i dyskusji powinna zdecydowanie zainteresować także przedstawicieli władz samorządowych polskich województw, miast i powiatów, którzy zajmują się promocją turystyki, zwłaszcza w tych polskich miastach i regionach, które posiadają znaczniejszy potencjał dla jej uprawiania.

Studenci i doktoranci turystyki kulturowej, czynni piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, przedstawiciele biur podróży mogą wziąć udział w plenarnych wystąpieniach konferencji jako słuchacze oraz aktywnie uczestniczyć w dyskusjach i warsztatach.

Monografia: W związku z konferencją ukaże się recenzowana monografia, poświęcona formom turystyki kulturowej, zawierająca specjalnie zamówione artykuły, składające się na obszerną analizę współczesnych form turystyki kulturowej. 

Organizatorzy Konferencji: Zakład Kulturowych Podstaw Turystyki AWF w Poznaniu, Wydział Kulturoznawstwa GWSHM Milenium w Gnieźnie, Powiat Gnieźnieński, Organizacja Turystyczna Szlaku Piastowskiego, Biuro KulTour.pl, miesięcznik „Turystyka Kulturowa”, Muzeum Pierwszych Piastów Na Lednicy, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

Komitet Naukowy Konferencji: Przewodniczący: Prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk, Uniwersytet Warszawski, Członkowie: Prof. dr hab. Kazimierz Ilski, UAM Poznań, Prof. dr hab. Jacek Kaczmarek, Uniwersytet Łódzki, Prof. dr hab.  Marek Kazimierczak, AWF Poznań, Dr Armin Mikos, GWSHM Milenium, KulTour.pl, Dr Klaudiusz Święcicki, GWSHM  Milenium Gniezno, Dr Karolina Buczkowska, AWF Poznań. 

Koszt udziału w konferencji: 470 złotych (w cenie; dwa noclegi w hotelu 3***, śniadania, obiady i kolacje, opłata konferencyjna). W przypadku grup dwuosobowych możliwa niższa cena. Dla osób nie korzystających z noclegów i posiłków cena udziału w konferencji wynosi 80 zł. Studenci turystyki z ważną legitymacją studencką mogą uczestniczyć w konferencji za obniżoną opłatą 60 zł.

Informacje i zapisy:
Informacje na temat programu konferencji: dr Armin Mikos v. Rohrscheidt, armin@kultour.pl, tel.: 061 8795062,
Informacje na temat możliwości wystąpienia i tematyki prelekcji: dr Karolina Buczkowska, turystykakulturowa@interia.pl .
Zgłoszenia udziału w konferencji od pracowników naukowych i dydaktycznych, propozycje i zgłoszenia krótkich wystąpień (o charakterze prelekcyjnym) przyjmuje:
Dr Armin Mikos v. Rohrscheidt, armin@kultour.pl , tel. 061 8795062

Wszystkie pozostałe zgłoszenia udziału w konferencji bez wystąpienia (z noclegami i posiłkami oraz bez nich) przyjmuje:
Danuta Kryszak, podinspektor ds. promocji turystyki
Wydział Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatu Gnieźnieńskiego
promocja@powiat-gniezno.pl

Telefon: 061 424 07 43
Adres pocztowy: ul. Jana Pawła II 9/10, 62 - 200 Gniezno
Termin dokonywania zapisów: 30 marca 2009

[FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY DO POBRANIA]


Geografia historyczna jako determinanta rozwoju innych dyscyplin nauki
3. międzynarodowa konferencja z geografii historycznej, Legnica – Złotniki Lubańskie, 15-18 września 2009 roku

Zakład Geografii Historycznej i Dziedzictwa Kulturowego w Katedrze Geografii Politycznej i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Łódzkiego, wspólnie z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Witelona w Legnicy, organizuje w dniach 15–18 września 2009 roku. III międzynarodową konferencję z geografii historycznej na temat: „Geografia historyczna jako determinanta rozwoju innych dyscyplin nauki”. Celem tej konferencji jest zapoznanie się z aktualnym stanem badań z zakresu geografii historycznej w Polsce. Metody badań geografii historycznej – jak powszechnie wiadomo – mogą być pomocne także specjalistom innych dyscyplin naukowych, nie tylko humanistycznych. Toteż organizatorzy zapraszają serdecznie do udziału w konferencji nie tylko geografów i historyków, ale także reprezentantów innych dyscyplin nauki: socjologów, politologów, filologów, historyków sztuki, etnografów, archeologów, teologów, ekonomistów, historyków techniki, przemysłu i transportu oraz wszelkich innych, którym bliska jest problematyka badań nad czasem i przestrzenią. Miejscem konferencji będzie jeden z najciekawszych z punktu widzenia geografii historycznej regionów środkowej Europy, a mianowicie pogranicze Dolnego Śląska i Łużyc.

Konferencja rozpocznie się 15 września 2009 roku w Legnicy w gmachu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona, ul. Sejmowa 5 około 11.00. Wieczorem uczestnicy przejadą do Ośrodka Wypoczynkowego „Złoty Sen” w Złotnikach Lubańskich (nad jeziorem zaporowym na rzece Kwisie), która będzie bazą kolejnych dni konferencji.
Na następne trzy dni zaplanowane są również sesje terenowe:

16 września: Pogranicze czterech kultur
Złotniki Lubańskie – Bogatynia (odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego, budownictwo łużyckie) – Ostritz (klasztor cysterek Marienthal) – Żytawa (Zittau; unikalne XVI-wieczne płótno pasyjne Fastentuch) – Herrnhut (ośrodek Braci Morawskich z kościołem, cmentarzem i muzeum etnograficzno-misyjnym) – Radomierzyce (XVIII-wieczny pałac) – Złotniki Lubańskie
W Herrnhut, w Wielkiej Sali lub w Muzeum Etnograficzno-Misyjnym odbędzie się drugi dzień obrad.

17 września: Koegzystencja katolików i ewangelików na Śląsku
Złotniki Lubańskie – Kowary (sztolnie dawnych kopalni uranu) – Krzeszów (zespół klasztorny cystersów, sanktuarium Matki Bożej Łaskawej) – Jawor (XVII-wieczny ewangelicki Kościół Pokoju – na liście UNESCO) – Złotniki Lubańskie
W Krzeszowie, w refektarzu klasztornym odbędzie się trzeci dzień obrad.

18 września: Enklawa Łużyc katolickich
Złotniki Lubańskie – Goerlitz (Stare Miasto, zespół Św. Grobu) – Pańczyce-Kukow (zespół klasztorny cysterek Marienstern) – Różant (sanktuarium Matki Bożej Różanciańskiej – „łużycka Częstochowa”) – Ralbice („biały” cmentarz) – Chrościce (tablica pamiątkowa Jana Pawła II, pomnik II Armii WP) – Budziszyn (Bautzen; kościół „symultaniczny” św. Piotra, od 1524 r. użytkowany wspólnie przez katolików i luteran, cmentarz zasłużonych Łużyczan w ruinach kościoła św. Mikołaja, centrum kultury Serbów Łużyckich „Serbski Dom”) – Złotniki Lubańskie
W Budziszynie, w Serbskim Domu odbędzie się czwarty dzień obrad.

Organizatorzy zapewniają, oprócz wycieczek, transport autokarem w dniu 15 września (wieczorem) z Legnicy do Złotnik Lubańskich i w dniu 19 września ze Złotnik Lubańskich do Wrocławia (przyjazd na Dworzec Główny skomunikowany z połączeniami kolejowymi).

Obrady będą odbywały się w języku polskim, uczestnicy z innych krajów mogą wygłosić referaty w językach słowiańskich, angielskim lub niemieckim. W razie potrzeby organizatorzy zapewnią tłumaczy w języku angielskim i niemieckim. Planowane jest wydanie tomu zawierającego teksty referatów (wydawnictwo recenzowane).

Orientacyjne koszty konferencji wynoszą: wpisowe w wysokości 350 zł obejmujące m. in. materiały konferencyjne, wycieczki, 130 zł za pobyt za dobę w ośrodku :Złoty Sen” (nocleg i dwa posiłki).

Pełne informacje o kosztach konferencji i terminach płatności podane zostaną w drugim komunikacie, który wydany zostanie na przełomie kwietnia i maja. W komunikacie tym zawarte będą także dane banku i numer konta, na które będzie należało przekazywać wpłaty. Równocześnie uprzedzamy, że ze względów formalno-prawnych wystawienie faktury na jednostkę delegującą będzie możliwe tylko wówczas, jeśli wpłata zostanie dokonana przez wymienioną jednostkę. Osoby wpłacające pieniądze z prywatnego konta otrzymają fakturę imienną na swoje nazwisko.

Prosimy o nadsyłanie zgłoszeń na załączonym formularzu w terminie do 15 czerwca 2009 r. na adres: Zakład Geografii Historycznej i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Kopcińskiego 31, 90-142 Łódź

Zgłoszenie można przesłać także drogą mailową (geopol@geo.uni.lodz.pl)

Ewentualne rezygnacje przyjmujemy do 15 lipca 2009 r., w przeciwnym wypadku organizatorzy będą zmuszeni obciążyć kosztami uczestnika. Do zgłoszenia prosimy dołączyć streszczenie referatu (abstrakt) o objętości maksymalnie 1 strony. Pełny tekst referatu (objętość wraz z ilustracjami i bibliografią do 10 stron) należy przekazać sekretarzowi w czasie konferencji.

Kierownictwo naukowe konferencji: dr Joanna Szczepankiewicz-Battek (Wydział Pedagogiki, Turystyki i Rekreacji PWSZ im Witelona w Legnicy), prof. dr hab. Mariusz Kulesza (Zakład Geografii Historycznej i Dziedzictwa Kulturowego UŁ)

Sekretarze naukowi: mgr Anna Araszkiewicz (Katedra Geografii Politycznej i Studiów Regionalnych UŁ), mgr Magdalena Baranowska (Zakład Geografii Historycznej i Dziedzictwa Kulturowego UŁ)

Źródło: Joanna Szczepankiewicz-Battek, korespondencja nadesłana 09.02.2009

 

Lednickie Mosty : przeszłość dla przyszłości
konferencja muzeologiczna, Lednogóra, 13-15 września 2009 roku

Z okazji Jubileuszu 40-lecia powołania Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy pragniemy zaprosić Państwa do udziału w Konferencji na temat form edukacji muzealnej i turystyki muzealnej. Do udziału w Konferencji zapraszamy zarówno praktyków muzealników, animatorów historii, jak i metodyków nauczania oraz znawców turystyki muzealnej. Interesują nas zwłaszcza doświadczenia dotyczące muzeów przestrzennych (funkcjonujących na wolnym powietrzu).

Podczas Konferencji chcielibyśmy poruszyć m.in. zagadnienia:

● współpracy szkół z muzeami (formy edukacji muzealnej, zakres edukacji muzealnej, program szkolny a ekspozycje muzealne itp.),
● edukacja – psychika i emocje – dobra zabawa – czym są ekspozycje muzealne tradycyjne i nowoczesne,
● rola muzeum w uświadamianiu ciągłości historycznej i w utrwalaniu poczucia wspólnotowego (wzmożone budzenie zainteresowania historią kraju i regionów),
● czy kult nowości zabija szacunek dla przeszłości,
● jak daleko w muzealnictwie można sobie pozwolić na rekonstrukcje, żywe inscenizacje, zjawiska parateatralne, gry przestrzenne,
● interakcje widz – muzeum,
● muzeum naukowe czy wirtualne,
● turystyka muzealna i historyczna itd.

Tematyka spotkania, którą proponujemy ma przybliżyć stan obecny, formy funkcjonowania i kierunki rozwoju muzealnictwa na ziemiach polskich. Ma to szczególnie znaczenie dla ukazania roli i działalności muzeów we współczesnym świecie, ich znaczenia dla ugruntowywania i prezentacji naszego dziedzictwa kulturowego, tak dla współczesnych, jak i przyszłych pokoleń. Jak wynika bowiem z obserwacji, w obliczu obecnej permanentnej globalizacji współczesnych zachowań kulturowych, właśnie muzea stopniowo zaczynają się stawać jedynymi z najważniejszych miejsc „spotkań z przeszłością”. Przed muzeami stoi więc jeszcze większe zadanie niż dotychczas. W wyniku wymiany poglądów i doświadczeń chcielibyśmy znaleźć odpowiednie, nowoczesne metody oddziaływania muzeów na odbiorcę oraz najlepszą drogę ich rozwoju w przyszłości. Nasza konferencja ma mieć charakter cykliczny (co dwa lata). Materiały z obrad będą wydawane drukiem. Bardzo mocno liczymy na zainteresowanie tak sformułowaną problematyką i liczny udział specjalistów z różnych dyscyplin naukowych. Serdecznie zapraszam! prof. dr hab. Andrzej Marek Wyrwa, dyrektor MPP na Lednicy

Sekretariat konferencji: Jacek Wrzesiński, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Dziekanowice 32, 62-261 Lednogóra, lub elektronicznie jaled@wp.pl

Źródło: Andrzej Marek Wyrwa, korespondencja nadesłana 20.02.2009
  

 

Nasi Partnerzy

 

Copyright ©  Turystyka Kulturowa 2008-2024


Ta strona internetowa używa pliki cookies w celu dostosowania serwisu do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla cookies stosowanych przez nasz serwis.
Zamknij